Kafein Tesisi Kurmak: Atıklardan Doğal Kafein Üretebilirsiniz

Kafein Tesisi Kurmak

Kafein adı verilen 1,3,7-trimetilksantin formundaki doğal kimyasal madde bugün sentetik olarak elde edilebiliyor. Ancak yarı sentetik ve doğal olarak elde edilmesi de mümkün. İşe yaramayan çay atığı veya kahve çekirdekleri bu işin en önemli kaynağı. Çay (cameelia sinensis) yapraklarının ekonomik değer taşımayan sürgünleri özellikle kullanılıyor. Bu endüstride hızla doğala yöneliş söz konusu.

Kafeinin çok kademeli ters akımlı ekstraksiyon tekniğiyle elde edilme projesi şu sıralar düşük maliyetli yatırımlar arasında. Çay atığı, kireç ve suyla sabit oranlarda karıştırılıyor, sonra yüksek ısıda bitki dokularının gevşemesi
sağlanıyor. Toksik olmayan bir çözücüyle kafein ayrıştırılıyor.

Bu basit sistem için ufak bir imalathane kurulabilir. ‘GMP’ standartlarına uygun yüksek standartta kafein tesisi kurmak mümkün. Daha fazla bilgi için araştırma gerekiyor. Doğal kafeinin uluslararası piyasası var ve aranan bir ara madde.

3 YORUMLAR

  1. Kafein üretmek için gerekli hammaddelerden olan atık çay ( kullanılmış çay) temin edebilirim.ilgilenenler lütfen cevap versinler mail adresi yazsınlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here