Kahinler Türkiye gerçeğini gördü

Düne kadar Türkiye ekonomisinin kırılgan olduğunu söyleyen piyasa profesörleri bugün gerçekleri görerek, ağız değiştirdi. ‘Ekonominiz sağlam’ diyen Nobel ödüllü ekonomist Stiglitz’ten sonra, aralık ayına kadar ekonomimizi en kötü 10 sıralamasına sokan, ‘kahin’ lakaplı profesör Roubini de Türkiye’nin küresel krizden fazla etkilenmeyeceğini söyledi
Bu yılın başına kadar ‘Türkiye ekonomisi kırılgan, sağlam değil’ açıklamaları yapan ekonomi profesörleri küresel krizden en az derecede etkilenen Türk ekonomisinin akıbetini görünce ağız değiştirdi. Geçen hafta Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’in finans sektörümüzün, 2001 krizinin ardından aldığı önlemler ve oluşturduğu kurumlar nedeniyle, kriz ortamında ABD ve Avrupa ülkelerine göre çok daha az kırılgan bir durumda bulunduğunu söylemesinin ardından olumlu bir diğer demeçte olumsuz açıklamalar yapan başka bir profesörden geldi.

DURUMUNUZ GAYET İYİ
Küresel ekonomik kriz için 1 yıl önceden ‘kriz geliyor’ uyarıları yapan ‘kahin’ lakaplı New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nouriel Roubini, Türkiye’nin, 2001 sonrası gerçekleştirdiği yapısal reformlar sayesinde, daha az kırılgan hale geldiğini belirterek, mevcut küresel krizden daha az etkilenmesi için yeni nesil yapısal reformları hızla gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. Roubini, doğru politikaların sürdürülmesi ve yapısal reformların da tamamlanması halinde, Türkiye ekonomisinin, orta vadede çok daha iyi bir durumda olacağını söyledi. Roubini, IMF anlaşmasının da faydalı olacağını kaydetti.

İLK ZİYARET İLE DEĞİŞTİ
İstanbul doğumlu ABD’li New York Üniversitesi iktisat profesörü Nouriel Roubini, Aralık 2008’de Financial Times’a yaptığı kriz değerlendirmesinde, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 10 tane gelişmekte olan ülkenin mali krizin eşiğinde olduğunu öngörmüştü. Ocak ayının son haftasında Türkiye’ye gelen Roubini, özel sektör kuruluşlarıyla biraraya gelmiş, bazı medya kuruluşlarında ise röportajlar vermişti. Daha önce ‘mali krizin eşiğinde’ diyen Roubini’nin, Türkiye ile ilgili açıklamalarının bu ziyaret sonrasında yumuşamaya başlamıştı. Nouriel Roubini, ülkemizdeki açıklamalarında ise, Türkiye’nin yaşanan küresel krizin rastlantısal kurbanı olduğunu ve uygulanan doğru politikalara rağmen darbe almak durumunda kaldığını söylemişti.

Küresel piyasalar 2010’da toparlanır
Prof. Dr. Nouriel Roubini, 2009’da küresel çapta bir durgunluk beklediğini ancak 2010 yılında ekonomik toparlanmaların başlayabileceğini de dikkat çektiStiglitz de öve öve bitiremedi
Ayrıca geçen hafta da Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Türkiye ve küresel ekonomik gelişmeler konusunda açıklamalar yaptı. Stiglitz, birçok ülkede kamu borç stoku artmasına rağmen, Türkiye’nin bu konuda daha iyi bir durumda bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin, bankacılık sektöründe yaptığı düzenlemelerin faydasını şimdi gördüğünü belirten Stiglitz, Türkiye’nin 2001 krizinin ardından finans sektöründe aldığı önlemler ve oluşturduğu kurumlar nedeniyle, küresel kriz ortamında, daha az kırılgan bir durumda bulunduğunu kaydetti.

Kaynak:Yeni Şafak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here