Kahve mi, fincan mı?

10

İş yaşamında önemli yerlere gelmiş bir grup eski mezun arkadaş grubu, üniversitedeki hocalardan birini ziyarete gitmişler. Çeşitli konular konuşulduktan sonra sohbet, işin yarattığı strese ve hayatın zorluklarına gelmiş.
Üniversite hocası konuklarına kahve ikram etmek üzere mutfağa gitmiş. Değişik boy, renk ve kalitede bir çok fincanın bulunduğu bir tepsiyle geri dönmüş. Bazısı poselen, bazısı seramik, bazısı cam, bazısı plastik olan fincanlar ve kahve termosunu masaya koyup kahvelerini ordan almalarını söylemiş.
Tüm öğrenciler kahvelerini alıp, koltuklarına döndüğünde hocaları onlara şunları söylemiş: Farkına vardınız mı bilmem, zarif görünümlü, güzel, pahalı fincanların hepsi alındı. Masada yalnızca ucuz ve basit görünümlü fincanlar kaldı. Elbetteki kendiniz için en güzeli istemek ve onu almak çok normal. İşte bu demin bahsettiğimiz problemlerimizin ve stresin nedeni. Hepimizin istediği fincan değil kahve iken, bilinçli olarak her biriniz birbirinizin aldığı fincanları gözleyerek daha iyi olan fincanları almak için uğraşıyoruz.
Yaşam kahve ise, iş para ve mevki fincandır. Bunlar yalnızca yaşamı tutmaya yarayan araçlardır. Yaşamın kalitesi bunlara göre değişmez. Bazen yalnızca fincana odaklanarak, içindeki kahvenin zevkini çıkarmayı unutabiliyoruz.
Okan Arıkan
Kaynak: Kahve.Gen.Tr

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here