Kahve ve sigara ikisi birarada

Kahve ve sigara ayrılmaz ikili olarak görülür. Kimileri sabah kahvaltısını onunla açar, kimisi onunla ilgili film çeker (Jim Jarmusch “Coffee and Cigarettes” 2003). Tasarımcıların kalemden sonra en çok tükettiği ürünlerin başında gelir. “Coffee&Cigar” saygı duruşu niteliğinde bir üründür. Amacı, iki keyifi kullanıcıya bir arada sunmaktır.


“Coffee&Cigar” tabak (metal), fincan (seramik) ve küllük (ahşap) olmak üzere üç parçadan oluşmaktadır. 3 parça birbiriyle mutualist ilişki halindedir. Ahşap kısım tabağın formundan dolayı kendisini sabitler ve fincana zemin oluşturur. Fincan hem ahşap kısımdan hem de metal kısımdan destek alır. Tüm parçalar birleştiğinde devamlı bir yüzey elde edilir. Tek parça gibi algılanır. Kahve içerken külünüzü dökmeniz için tek yapmanız gereken fincanı yerinden kaldırmaktır. İzmariti, metal tabakta bulunan, daha öncesinde fincanın kulbunun bulunduğu oyuğa bırakabilirsiniz.


Bu sırada tabağın yanında bulunan kurabiyenizden bir ısırık alabilirsiniz. Ürünün temizliği ise ahşap parçayı yerinden çıkarıp çöpe dökmekten ibaret. Ürünün metal bölümünün sıvama yöntemi ile üretilmesi tasarlanmıştır. Fincan kısmının seramikten, ahşap kısmının ise açık renkli ve damarlı bir ağaçtan üretilmesi öngörülmüştür.


Bu tasarım fikri Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri ürünleri tasarım bölümü öğrencisi Görkem Özdemir’e aittir. İnovasyon fikirlerine güzel bir örnek oluşturan bu tasarımda tek anlayamadığımız fincanın altının sigara izmaritlerine değip değmeyeceğidir:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here