Karınca yumurtası yağıyla tüy döken krem yaptılar

Kozmetik sektöründe yıllarca profesyonel yöneticilik yapan İbrahim Acıkaya ve Ufuk Kasım’ın sahibi olduğu Gutto Kozmetik, karınca yumurtası yağından ürettikleri tüy dökücü kremle dünyayı fethetti.

Almanya, Hollanda, Ürdün, Azerbaycan, Dubai, Katar gibi ülkelere ihracat yapan Gutto’nun ortağı Ufuk Kasım, Türkiye’de alanlarında tek olarak başladıkları karınca yumurtası kreminin sonrasında yeni ürünleri piyasa sürdüklerini ve hedeflerini büyük tuttuklarını söyledi. Karınca yumurtası yağının İran’da yıllarca kullanıldığını ancak Türkiye’de bilinmediğini söyleyen Kasım “İran’dan aldığımız yağı işleyerek krem haline getiriyoruz. Tamamen doğal ve 2 ayda tüy sorunun ortadan kaldırıyor” dedi.

7 YORUMLAR

 1. Ne yalan söyleyeyim ben karınca yumurtası yağını kullanıyorum ve çok acayip faydasını gördüm. Tanıdıklarıma da söyledim. Kullanan herkesten dua alıyorum…

 2. "Karınca yumurtası yağı yalan!"

  Tüm Aktarlar Baharatçılar ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Ayhan Ercan, bazı yeni düzenlemeler ve eczacıların baskılarıyla aktarlık mesleğinin yok edilmek istendiğini iddia ediyor: "700 yıldır var olan bu meslek yok edilirse, ülkemiz florasında yetişen 7200 şifalı bitki çeşidinin de yok olma tehlikesi var. Oysa bu sektörün doğru düzenlemelerle disipline edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde internetten 'şifalı' iddiasıyla satılan karınca yumurtası, yılan yağı gibi ne olduğu belirsiz ürünler halk sağlığını tehdit etmeye başlar. Suriye menşeli yılan yağının, içinde ölü yılan bekletilen zeytinyağı olduğunu tespit ettik. Bu saç dökülmesine, mazot kokan sözde "karınca yumurtası yağı"ysa tüylenmeye karşı satılıyor."
  TEMMUZ 2009 AKTÜEL DERGİSİ

 3. Karınca Yumurtası Yağı nedir ? Türk Tüketicisi Nasıl Aldatılmaktadır ?

  Ülkemizde yoğun olarak tüy azaltıcı varsayımı ile TC. Sağlık Bakanlığının yasaklamasına rağmen satışı hala yapılan “karınca yumurtası yağı” belirsiz birkaç sıvının petrol türevleri ile karışmasıyla elde edilen kıvamlı bir solüsyondur,tamamen kimyasal yollarla üretilmektedir ve her nedense genellikle İran’dan ülkemize sokulmaktadır,oysa karıncalar kuzey ve güney kutup bölgeleri hariç her coğrafyada yaşam alanı bulabilen canlılardır. Doğallıktan tamamen uzak bu solüsyonların “karınca” ile en küçük bir ilgisi yoktur ve vücut tüylerini azaltıcı inhibite etkisi mümkün görülmemektedir (Petrol türevleri,vücut tüylerininin renk tonunu belirleyen pigmentlere zarar vermekte ve daha açık tonda görünmesine yol açmaktadır bu da bazı kullanıcılarda tüylerin azalması gibi bir yanılgıya sebep olmaktadır) .Kaldı ki bu ürünlerin bir çoğunun hangi formülle ve hangi koşullarda nerede üretildiği , asgari hijyen şartlarını taşıyıp taşımadığı, mikrobiyolojik,dermatolojik ve toksikolojik yapısı hakkında çok ciddi soru işaretleri vardır. Ayrıca bu ürünlerin Avrupa Birliği,FDA ve TC Sağlık Bakanlığı normlarında güvenlik sertifikası da (MSDS) yoktur .Tüketicilerin,bu ürünleri ve bu ürün türevlerini kullanma kararı verirken sağlıklarıyla ilgili ciddi riskleri gözönüne alarak çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

 4. İSTANBUL (CİHAN)- Kozmetik sektörü ‘karınca yumurtası yağı’ndan elde edildikleri ve tüy dökücü oldukları iddia edilen ürünleri tartışıyor. Ürünün satıcısı Gutto Kozmetik ile üreticisi Beste Kozmetik, satışa sunduğu ürünlerin tüy dökücü özelliğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, ayrıca söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğunu ifade ediyor. Ancak Biota Labaratuvarları aksini savunuyor.

  Söz konusu şirketler pazardaki iddialarını, reklamlardaki, ‘tüyleri tamamen yok etmesi’ vaadi ve ‘sağlık bakanlığı tarafından onaylı tek tüy azaltıcı karınca yumurtası yağı kremi’ olduklarını ifade ederek gündeme getiriyor. Şirketin bu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Biota yetkilileri, “Bu iddialar ve yalan onay nedeniyle Sağlık bakanlığı tarafından ürünlerin toplatılması kararı alınmıştır. Çünkü sağlık bakanlığı böyle bir ürüne onay vermemiştir ve kozmetik bir ürünün ambalajı ya da tanıtım malzemeleri üzerinde sağlık bakanlığının adını kullanarak tanıtım yapması yasaktır. Firmanın iddia ettiği etki ispatlanmamış, geçerli kanıt belgeleri olmayan bir iddiadır.” dedi.

  Ayrıca yapılan literatür araştırmasında karınca yumurtası yağının kıl-saç döktüğüne dair bir kayıt bulunmadığını aktaran Biota yetkilileri, söz konusu yağın İran’dan ithal edildiği ve İranlıların bunu nasıl yaptıklarını gizli tuttuğunu ifade edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Yüzde 65 azaltma, yüzde 75 gecikme, yüzde 46 incelme, Bilimsel Etkinliği Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır, Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, Klinik olarak test edilmiştir, gibi ibareler kullanmalarına rağmen bu kanıtın nereden sağlandığına dair bir açıklama verilmemektedir. Bunun yanı sıra piyasada yüzde 80’i gaz yağı olan çok sayıda sahte ürün de bulunmaktadır.”

  Biota yetkilileri ürün içinde bulunduğu aktarılan ‘formik asit’in de vücutta irritasyona sebebiyet veren yan etkileri bulunduğunu belirterek, “Karıncaların tamamında bulunmayan ve ulaşılması da aynı zamanda çok zor olan formik asitin bu tarz ürünlerde ve özellikle ucuz fiyatlarla satılması imkansızdır. Çünkü, çok değerli ve az bulunan asitle yapılan ürünlerin çok az üretilmesi ve fiyatının oldukça yüksek olması gerekmektedir.”

  CİHAN HABER AJANSI,SAMANYOLU TV,STAR GAZATESİ

  2009-06-25 14:04:06

 5. Karınca Yumurtası Yağı Yalanına Bilimsel Bir Bakış :

  Prof.Dr. Nihat Aktaç ( Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı ) 8 Temmuz 2009 Anadolu Ajansı

  Halk arasında ”karınca yumurtası yağının cilde iyi geldiği” ve ”karıncaların depremin işaretçisi” olduğu yönünde bir çok söylenti olduğunu ancak bu varsayımları kanıtlayan bilimsel bir veriye rastlamadığını söyledi.

  Karınca yumurtası yağının çıkarılabilmesi için ya yumurtaların doğal ortamdan toplanması ya da karıncaların, yumurtaları için kültüre alınması gerektiğini anlatan Prof.Dr. Aktaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ”Bu ikisi de ihtisas gerektirir ve bana göre pek de mümkün görülmemektedir. Bir karınca yumurtasının ağırlığı 0,00005 gramdır. Çapı 1 milimetreden küçüktür. Karıcalar yılda bir defa yumurtalar. İstisnai olarak iki kez yumurtlayan türler de vardır. Bu durumda ticari amaçla doğadan yumurta toplamak hiç ekonomik görünmemektedir. Kaldı ki hangi türün yumurtasını hangi uzman kişi nereden ve nasıl toplayacaktır? Bu konuda ihtisaslaşmamış kişi, karınca yumurtasıyla larvasını birbirinden ayıramaz. On binde beş gram ağırlığındaki yumurtanın tamamı yağ değildir. İçinde aminoasitler, karbonhidratlar, lipidler, glikojen, protein de vardır. Bütün bunlardan yağın ayrılması gerekir ki bu durumda miktar daha da azalacaktır. Ticari amaçlı bu işi yapmak için doğada binlerce karınca yuvasından toplama yapmak gerekir. Toplama yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığından izin almak gerekir. Bakanlığın böyle bir amaçla karınca toplamaya izin vermesi mümkün değildir. 1992 yılında imzalan ve 1996 yılında taraf olduğumuz ‘Biyolojik çeşitlilik’ sözleşmesi kapsamında, biz bile bilimsel amaçlı örnek toplarken Çevre ve Orman Bakanlığından izin alıyoruz ve örnekleme yaptığımız yuvayı da tahrip olmasın diye itinayla eski haline getirmeye çalışıyoruz. Bu denli yuvanın tahrip edilmesi halinde doğal dengenin bozulacağını varsaymak ise kehanet olmayacaktır. Geriye yumurta yağında varsayılan maddenin ancak eşdeğeri olduğu kabul edilebilen sentetik olarak elde edilmesi kalıyor ki bu konuda yorum yapamayacağım.”

 6. Başlıkların hepsi birbirinden ilgi çekici fakat ürünlere veya üreticilere ulaşma konusunda daha fazla bilgi verilse çok iyi olurdu…

 7. karınca yumurtası yağı genelikle iran'dan veya diğer arap ülkelerinden ithal ediliyor.ve şişesi 15 tl ye satılıyor.piyasa sahteleriyle dolu.dkkat etmek gerekiyor.ama çok fazla bir etkiside bulunmuyor.zaten yeni bir üründe değil.4-5 yıldır piyasada olan bir ürün.vallahi arkadaşları tebrik etmek lazım.tereciye tere satmak kolay değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here