Kariyer merkezlerinin yapısı değişiyor

7

Birçok üniversitede bulunan Kariyer Merkezleri, mezun verdikleri öğrencilere iş bulmak için büyük bir çaba içinde. Çok sayıda firmanın öğrencilerle buluşmasını sağlayan merkezler, adeta istihdam dinamosu gibi.


Türkiye’de bitmek bilmeyen ekonomik krizler gençlerin iş bulma umutlarını söndürüyor. Her yıl çok sayıda yeni mezun işsizler ve iş arayanlar arasına katılıyor. Durum böyle olunca, üniversiteler kendi mezunlarını iş dünyasıyla tanıştırmak için çeşitli yollar aramaya başladı. Çok sayıda üniversitede kurulan kariyer merkezleri adeta bulma kurumu gibi çalışıyor. Aralarında Marmara, Boğaziçi, Atılım ve Başkent Üniversitesi gibi çok sayıda devlet ve vakıf üniversitesinin kariyer merkezi büyük bir yoğunluk içinde.


Kariyer merkezi ne yapar?
Öğrenci ve mezunları iş yaşamına hazırlamak, onlara staj, eğitim ve sertifika programları sunarak yaşamına hazırlananların deneyim ve yetkinliklerini artırmak ve yaşamının gereksinim duyduğu çeşitli niteliklerdeki işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan kariyer merkezleri, kişiyi işverenin istediği şekle sokmak için çalışıyor.


Selçuk Üniversitesi Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Muammer Zerenler, 2005 yılında faaliyete geçen merkezin, o tarihte Türkiye’de üniversiteler tarafından kurulan altıncı merkez olduğunu söylüyor. Düzenledikleri kariyer günlerinde özgeçmiş hazırlama ve görüşmelerine hazırlanma eğitimleri verdiklerini söyleyen Zerenler, kariyer merkezi veri tabanı oluşturarak, öğrenci ve mezunlarının özgeçmişlerine en uygun yerlerde staj ve iş olanakları araştırdıklarını da ekledi.


Her yıl kariyer günleri düzenleyerek, ulusal ve bölgesel çok sayıda firmanın insan kaynakları yöneticilerini Selçuk Üniversitesi’nde ağırladıklarını belirten Zerenler, seminerler vererek öğrenci ve mezunlarını ideal iş yaşamına hazırladıklarını dile getirdi. Başta KPSS olmak üzere, mezunların girecekleri genel sınavlarla ilgili danışmanlık hizmeti verdiklerinin de altını çizen Muammer Zerenler, Sanayi Odası, Ticaret Odası gibi kuruluşlarla protokoller yaptıklarını, üniversiteyle iş yaşamı arasında bir köprü görevi sürdürdüklerini söyledi.

CO-OP Eğitim modeliyle kariyer merkezi şekil değiştirdi

Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Merkezi de üniversitenin kuruluş tarihinden bu yana aktif. Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP Direktörü Ömer Yücel, Türkiye’de ilk defa CO-OP Eğitim Modeli’ni uygulamaya başladıklarını ve CO-OP departmanı kurduklarını söylüyor. Kariyer merkezinin de CO-OP departmanı altında hizmet vermeye devam ettiğini belirten Yücel, “CO-OP Eğitim Modeli, Kariyer Merkezi’nin fonksiyonlarını temelden ele alıp üstüne fazlasını katıyor” şeklinde konuştu.


2010 yılı Haziran ayında Avrupalı Personel Yöneticilerin oluşturduğu European Association for People Management (EAPM) federasyonu üyelerini öğrencileriyle buluşturduklarını belirten Ömer Yücel, Personel Yöneticileri Derneği’nin (PERYÖN) düzenlediği, 11-13 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan 18’inci İnsan Yönetimi Kongresi’nin bu yılki iki ana sponsorundan biri olduklarını söyledi. CO-OP eğitim modeline geçildikten sonra kariyer günleri düzenlemeye ihtiyaç duymadıklarını söyleyen Yücel, CO-OP ile yapılan öğrenci yerleştirmelerinin sadece Türk firmalarıyla kısıtlı kalmadığını, Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine de partner firmalarda çalışmak üzere öğrenci yönlendirdiklerinin altını çizdi.


“Her departmanın ayrı bir merkez olacak kadar önemli”

Kariyer merkezlerinin, pek çok unsurun tek bir merkezde farklı departmanlarca temsil edilmesi ve yürütülmesi şeklinde çalıştıklarını söyleyen İstanbul Aydın Üniversitesi Yerinde Eğitim Merkezi Koordinatörü Sözer Kırca, Aydın Üniversitesi’nde her departmanın ayrı bir merkez olacak denli önemli olduğunu düşündüklerini söyledi. Bu bağlamda Yerinde Uygulama, Mezun Yerleştirme ve Sürekli Eğitim Merkezleri’nin kendi alanlarında uzmanlaşmış kadrolarıyla sürekli birliği içerisinde çalıştıklarını da ekledi. Üniversitenin açılış yılı olan 2003’ten beri Mezun Yerleştirme Merkezi’nin de aktif olduğunu belirten Kırca, kişisel kariyer rehberliği yapabilecek, işe alım süreçleri konusunda bilgi sahibi, seçme değerlendirme yapabilme yeteneğine sahip donanımlı kişilerin öğrencilere rehberlik yaptıklarını belirtti. “Altını çizmek gerekirse son bir yıl içerisinde özellikle Çocuk Gelişimi, Pazarlama, Lojistik, Çevirmenlik, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği gibi programların mezunları sektörler tarafından yoğunlukla talep edilmekte” şeklinde konuşan Sözer Kırca, her öğrencinin mezuniyetten sonraki bir yıl boyunca en az üç kez aranarak çalışıp çalışmadığının sorulduğunun altını çizdi.

İş arayışının nasıl sürdürüldüğünü, muhtemel hataların neler olduğunun öğrenilip en etkin çözüm önerilerini mezunlarına sunduklarını söyleyen Kırca, yapılan kontroller ve mezunların sistemlerine yaptıklar geri bildirimler neticesinde yıllara göre kaç mezunun işe başladığının sayısal verilerine net bir şekilde ulaşabildiklerini belirtti. 2006 yılında çalışma isteği olan mezunlarının yüzde 84’ü, 2007 yılında yüzde 87’si, 2008 yılında yüzde 86’sı ve 2009 yılı ilk dokuz ayında ise çalışma isteğini belirtmiş olan mezunlarının yüzde 77’sinin işe yerleştirildiği bilgisini veren Kırca, Mezun Yerleştirme Merkezi’nin Kariyer Merkezleri’nden en büyük farkının mezun olan öğrenciyi direkt olarak işe yerleştirme amaçlı olduğunu vurguladı.
Kaynak:İşteİnsan

1 YORUM

 1. ÜRÜN ALMAK YOK
  ÜRÜN SATMAK YOK
  PAZARLAMA YAPMAK YOK
  KAPI KAPI MÜŞTERİ ARAMAK YOK YEP YENİ BİR İŞ DÜNYADA BİR BENZERİ YOK
  http://www.ekgelir-ekis.net mail: tarik@ekgelir-ekis.net msn tarikyuksek1981@gmail.com

  ŞİMDİ KAZANÇ SİSTEMİNİ İNCELEYELİM..

  * Kendi Alışverişlerinizden sektörlere göre% 3 ila% 26 arasında kazanç (nakit + pozisyon)
  * Kendi alışverişlerinizden nakit kazanç
  * Direk üyelerinizin alışverişlerinden nakit kazanç
  * İndirek üyelerinizin alışverişlerinden nakit kazanç
  * Direk üyelerinizin primlerinden nakit kazanç
  * indirek üyelerinizin primlerinden kazanç
  * Harcadığınız ve Alışverişlerden kazandığınız Paranın bir kısmı pozisyon hesabınızda birikir bu para onu 50 eur olduğunda size bir pozisyon verilir. Bu pozisyon sizin matrixinize yerleştirilir. Üye Yaptığınız insanların kazandığı pozisyonları da sizin pozisyonunuzu

  2. her hafta yüzdesini euro olarak geri alıyorsunuz Paranın basamağa çıkardığında 582 eur nakit kazanç sağlarsınız.

  * Alışverişlerden kazandığınız 50 Euro değerindeki pozisyon 5. basamağı bitirince 19.458 Euro nakit kazanç sağlarsınız.

  Bu sisteminde 10 ayrı şekilde para kazanırsınız. İşte size başlıcalar

  1. Alışveriş Primi: Bizim le anlaşmalı üye işyerlerinden yaptığınız tüm alışverişlerde

  1 nakit prim kazanırsınız.

  2. Arkadaşlık Primi: Altınıza yaptığınız tüm direkt üyelerinizin ve onların üyeleri olan indirekt üyelerinizin ŞİRKETİMİZ ile anlaşmalı üye işyerlerinden yaptıkları tüm alışverişlerde nakit prim kazanırsınız.

  3. Pozisyon Primi: Sizin ve üyelerinizin yaptığı alışverişlerin belli bir yüzdesi nakit olarak hesabınıza yatarken belli bir yüzdesi de pozisyon hesabınızda birikir. Pozisyon hesabınızdaki birikim belli aşamalara geldiğinde birinci katta 50 Euro' ya aldığınız bir pozisyon için 450 Euro pozisyon primi kazanırsınız.

  4. Sistem Primi: Size direkt bağlı ve en az birer pozisyonu olan dört üyeniz varsa sistem primi alabilirsiniz. 50 Euro'luk bir pozisyon birinci kattaki yolunu tamamladığında 132 Euro nakit sistem primi kazandırır.

  Dikkat ÖNEMLİ!!!: 50 Euro'luk bir pozisyon beşinci katı tamamladığında sistem + pozisyon gelirleri olarak toplam 19.458 Euro prim kazandırır .

  5. Ortaklık Primi: Direkt bağlı üyeniz sistem primi aldığında siz de 24,75 Euro nakit ortaklık primi alırsınız. İndirekt üyeniz sistem primi kazandığında ise ortaklık priminiz 8,25 Euro olur.

  6-Kariyer Primi: Her ay altınızdaki tüm üyelerin oluşturduğu ticaret hacmine göre kariyer puanınız hesaplanır. Sonra puanınızın karşılığı olan kariyer primi hesabınıza yatırılır. Aylık kariyer bonus primi 200 Euro ile 50.000 Euro arasında değişir. Buna bir de kariyer basamağınızın karşılığı olan birim rakamın puanınızla çarpımı eklenir.

  Birkaç Ay Sonra Herkes Bu Sistemi Konuşacak

  Şirketimiz uluslararası bağımsız bir alışveriş topluluğudur. Sektördeki firmaları ve tüketicileri Rek firma çatısı altında biraraya getirir. Tüketiciler bu firmanın kartını kullanarak yapacakları alışverişlerden nakit para kazanır.

  Kazandıkları nakit paralar her hafta salı günğ telefona mesaj gelir cuma günleri banka hesaplarına transfer edilir ve cep telefonlarına mesaj olarak gelir.

  Alışverişleriyle ilgili tüm detayları kişisel web sayfalarından takip edebilirler.

  İnsanlık tarihinden bugüne herkes zorunlu birer tüketici; Alışveriş yaparken neden para kazanmayasınız. İşte Şirketimiz size bunu sağlıyor. Sadece alışveriş yaparak ve bunu başkalarına tavsiye ederek neler kazanacağınızı, hatta kartınız kullanmadan bile neler kazanacağınızı ve bir alışveriş kartıyla hayatınızı nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız sizde bu siteme katılın.

  * Tamamen özgürsünüz; kimseye bağımlı, bağlı değilsiniz.

  * Ofis yok, kira yok, işyeriniz yok, müşterileriniz milyonlarca tüketici

  * ister iş olarak görün, ister yatırım gözüyle bakın, ister sadece Cashback kart kullanıcısı olun, her türlü kazanıyorsunuz.

  * Firmaların, tüketicilerin, herkesin kazandığı paylaşımcı bir sistem.

  * Tükettikçe kazandıran, kazandırdıkça tükettiren sistem.

  * Her şey basit bir fikirle başladı ve basit bir şekilde devam ediyor.

  * işimizi şöyle nitelendiriyoruz; Tavsiye Marketing

  * Dünyanın en büyük alışveriş topluluğu 1.000.000 den fazla kişi faydalanıyor.

  * Tüm sektörlerde (gıda, giyim, enerji …vb) kullanabileceğiniz uluslararası bir kart

  * Alışverişlerinizden sektörlere göre %3 ila %26 arasında kazanç(nakit+pozisyon)

  * Kendi alışverişlerinizden nakit kazanç

  * Direk üyelerinizin alışverişlerinden
  nakit kazanç

  * İndirek üyelerinizin alışverişlerinden
  nakit kazanç

  * Direk üyelerinizin primlerinden
  nakit kazanç

  * indirek üyelerinizin primlerinden
  kazanç

  * Harcadığınız paranın her hafta belli bir yüzdesini TL olarak geri alıyorsunuz.

  * Alışverişlerden kazandığınız paranın bir kısmı pozisyon hesabınızda birikir ve bu para her 110 TL olduğunda size bir pozisyon verilir. Bu pozisyon sizin matrixinize yerleştirilir. Üye yaptığınız insanların kazandığı pozisyonları da sizin pozisyonunuzu

  2. basamağa çıkardığında 990 TL nakit kazanç sağlarsınız.

  * Alışverişlerden kazandığınız her 110 TL değerindeki pozisyon 5. basamağı bitirince 42.807 TL nakit kazanç sağlarsınız.

  * Kendinizin ve üyelerinizin yaptığı alışverişlerden oluşan pozisyon size puan kazandırır. Bu puanlar size nakit kazanç sağlar

  * Tanıdığınız firmaları üye yapabilirsiniz. Böylece o firmanın müşterisi olan kişiler sizin üyeleriniz olur

  ÖRNEK
  Carrefour % 3 , Vatan Bilgisyar % 15 ,KFC % 25, Pizza Hut %25 birdunya.com %15 Goldaş,Arşimed ve Pisogar Dersanesi ve Daha Açıklanacak başka Firmalar var Hızla Tüm sektörlere yayılıyor.

  Örneğin SİZ BİR NAKLİYAT FİRMASI SAHİBİSİNİZ veya da TANIDKLARINIZ,EŞİNİZ DOSTUNUZ AHPABINIZ BU işle uğraşıyor fark etmez bu sizi ne kadar özel kılıyor bunun şu anda farkında değilsiniz. Neden mi Küçük ve basit bir hesap yapalım.

  Bir çok nakliyat firması ayda en az 10 000 TL İLE 50 000 TL BENZİN,MAZOT ALIMI YAPAR şayet ULUSLAR ARASI bir taşıma yapıyorsanız ki ne kadar benzin sarfiyatınız var bilemiyorum ben bir örnek ile açıklayacağım siz kıyaslamaları yapınız.

  Şu an her gün mutlaka araçlarınıza benzin,mazot almak zorundasınız demi ve bizim anlaşma yapmak üzere olduğumuz firma ile de muhtemelen çalışıyorsunuzdur. Çünkü üç büyük benzin firmasından biri

  Örnek indirimimiz %5 gibi olacak sanırım bunun üzerinden gidelim ve siz 10 000 TL Bizden sadece bir ay indirimli benzin aldığınız taktirde 3 pozisyon oluşturursunuz ki bunları seminerde anlayabiliriniz. Bunlar oluşumunu tamamladığında sizin sayenizde sisteme giren en az 4 kişi de varsa bunlar için 1280* 3 3, 840 TL alırsınız ki bu önemli değildir. 3 pozisyonunuz 5. ekonomi kategorisinde yolunu tamamladığında size o ana kadar her pozisyon 40.000TL para kazandırır. Yani 3 * 40 = 120.000 TL ve belki aldığın benzin bunun 5 katı o zaman da 5*120= 600.000TL HAYAL DEĞİL GERÇEKLERDEN BAHSEDİYORUM.bu 2 ila 5 yıl arasında bir zaman alır en fazla bence Yuh be , Hadi Canım amma sallamış dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü ilk duyduğumda bende böyle demiştim. Nede olsa önyargıyı millet olarak çok seviyoruz. Ve gördünüz yapmanız gereken tek şey zaten hali hazırda beklide bizim anlaştığımız sirket ile benzin alışverişi yapıyorsunuzdur. Öğlele değilse bile artık bu firma ile çalışmak.sonuçta her ay 10,000 TL benzin aldığınız firma size abi sürekli bizden alıyorsun senelerdir bizim müşterimiz siniz bu seferde depoyu biz fulleyelim diyormu? Biz bırakın depoyu fullemek size bir süre sonra benzin parası vermeyeceksiniz diyorum. Ve buda önemli değil yapmış olduğunuz benzin giderleri ve diğer giderleriniz size bir servet oluşturacak diyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here