Kasımpatı’dan su bazlı haşere ilacı üretti

10

kasimpatiAlmanya’da makine mühendisi olan Yusuf Aktaş, Avusturya’da kendi şirketini kurdu ve kimyasal maddelerin suda etkin dağılımını sağlayan yeni bir katalizör üretti. İzmir’deki fabrikasında ‘kasımpatı’dan su bazlı haşere ilacı üreten Aktaş, Avrupa’ya ihracat yapıyor.

IĞDIRLI Yusuf Aktaş, lise mezunu bir genç olarak 1974’te ‘tıp ya da mühendislik’ okuma tutkusuyla gittiği Almanya’da hem çalışıp hem okudu. Hamburg Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldu. Türkiye’ye döndü ama kendisine önerilen maaş ile geçinemeyeceğini anlayınca Almanya’ya geri gitti. Ardından Avusturya’da mühendislik şirketi kurarak makine üreticilerine danışmanlık veren bir girişimci oldu. Su bazlı haşere ilacı üretimi için 2008’de İzmir’de fabrika kuran ve buradaki üretiminin yüzde 80’ini Avrupa’ya ihraç eden Chrysamed Yönetim kurulu Başkanı Yusuf Aktaş şöyle anlatıyor öyküsünü:

OKUMA TUTKUSUYLA ALMANYA

Iğdırlıyım, liseyi bitirdikten sonra doktor ya da mühendis olmak istiyordum. Sınava girdim ama istediğim yeri kazanamadım. 1974’te okumak için Almanya’ya gittim. Aslında orada kimsem de yoktu. ‘Hem çalışır hem okurum’ diye düşünmüştüm. Kaybedecek bir şeyim de yoktu. Hamburg’ta, geçinmek için önce bir işe girdim. Aynı zamanda Almanca kurslarına katıldım ve üniversiteye hazırlanmaya başladım. Çalıştığım yer laboratuar cihazları üreten bir fabrikaydı. O nedenle de ‘makine mühendisliği okumam daha kolay olacak’ diye düşündüm ve yolumu öyle çizdim. Hamburg Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum.

 TÜRKİYE’DEKİ MAAŞ AZ GELDİ

Üniversiteyi okurken de çalıştım ve sonra orada kaldım. Bir süre sonra Türkiye’ye dönmek istedim. Geldim, birkaç firmaya müracaat ettim. Maaşı söylediler; kiraları araştırdım, baktım ki hesap tutmuyor. Geri Almanya’ya döndüm. Sonra da Avusturya’ya geçtim. Salsburg’a yerleştim. 1985’te de kendi firmamı kurdum. Üniversite döneminde çalıştığım ‘arıtma tesisi üreten’ firmada kimyaya merak sarmıştım ve su bazlı bazı Araştırma Geliştirme projelerim vardı. Bir taraftan da bu konuda çalışmaya başladım.

SU İÇİN YENİ KATALİZÖR

Suyun aktivitesini artırmak için molekül yapısını küçültme ve bazı katalizörlerle ilaç ve benzeri ürünlerin etkisini artırma imkanı var. Biz de keşfettiğimiz bir katkı maddesinin gücüyle suyun aktivitesini yükseltmeyi başardık. Patentini de aldık. Çeşitli ürünler için çalıştık. İlk olarak krizantem (kasımpatı) çiçeğinin özüyle bir formül yaptık ve yeni bir haşere ilacı yaptık. Almanya’da satmaya başladık. İnsan için daha sağlıklı, püskürtme ve yayılım için LPG gaz kullanılmadığından çok daha düşük maliyetli oldu. Almanya’da eczanelere yayıldık. Hem evler için kullanıma hazır hem de Alman devlet daireleri için konsantre ürün olarak yayıldık.

İzmir’de üretip Avrupa’ya satıyoruz ikincisi fabrika için arsamızı aldık

CHRYSAMED Yönetim kurulu Başkanı Yusuf Aktaş, krizantem-kasımpatı özünü suya yayarak ürettiği su bazlı yeni haşere ilacı için 2008’de İzmir’de 15 milyon Euro’luk bir yatırımla fabrika kurduklarını söylüyor ve şöyle konuşuyor: “2008’e kadar Avrupa pazarında ürünümüz çok güçlendi. Avrupa’daki şirketimin yıllık cirosu diğer işlerle birlikte 28 milyon Euro’ya kadar yükseldi. İzmir’den Avrupa’ya ihracata başladık. Torbalı’da 14 bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz ve 65 kişilik istihdamımız var. Şimdi ikinci fabrikayı da kuracağız. Arsamızı aldık. 10 milyon Euro’luk yeni bir yatırım yapacağız. Zirai ilaçlar da üreteceğiz. Bu tür ürünler için her ülkede ayrı lisanslar alınmak zorunda. Türkiye için de lisanslarımızı tamamladık ve iç piyasaya da ürün veriyoruz. Şu anda Almanya’da eczanelerde ve Aldi’lerde dünya genelinde de 12 bin noktada ürünümüz satılıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here