Kawasaki’nin dakikası 82 bin YTL’ye geldi

Piyasalar sarsılırken perakendeciler dillere destan konferans yaptı. Apple’ın yaratıcılarından Kawasaki’nin 50 dakika konuştuğu zirveye 3 bin kişi 645’er Euro ödeyerek katıldı. Kur artınca biletlere otomatik zam geldi.

İŞBİRLİĞİ olanaklarının yaratıldığı geleneksel Perakende Günleri başladı. Perakende Günleri 2008, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Abdullah Kiğılı, Serdar Sunay, Şule Zorlu, Ekrem Akyiğit, Jaklin Güner, Mehmet Nane, Ayşen Zamanpur, Füsun Çevikel, Ayşe Malhan’dan oluşan halkoyunları ekibinin sürpriz halayıyla açıldı. Bu yıl 3 bin kişinin katıldığı Perakende Günleri 2008’in katılımcılara toplam maliyeti ise 1 milyon 935 bin Euro, yani 4 milyon YTL oldu. Perakende Günleri’ne bu yıl katılmak isteyen işadamları ve yatırımcılar adam başı KDV hariç 645 Euro ödediler. Bu organizasyon, Türkiye’nin en büyük konferansı olma özelliği taşıyor. Konferansın önemli konuklarından olan Apple markasının yaratıcılarından Garage Technology Ventures CEO’su Guy Kawasaki’nin 50 dakikalık konuşmasının dakikası da 82 bin YTL’ye geldi.

TÜKETİCİ 6 AY SONRA ALIŞVERİŞE DÖNER

KONFERANSTA konuşan Multi Turkmall Ceo’su Eyüboğlu, perakende sektöründeki oyuncuların krizi fırsata çevirebileceğini söyleyerek, ‘risk sermaye gruplarına sağlam AVM’leri yurtdışına taşıyın orada fırsatlar var’ mesajı verdi. Sektörün, büyüklüğünün 150 milyar doları aştığını ve 500 bin kişiye direkt iş imkanı sağladığını dile getiren Eyüboğlu ‘Türkiye’nin geleceği çok parlak. Düzgün, altyapısı sağlam, finansmanı olanlar için yurtdışında inanılmaz fırsatlar var. Yurtdışında onları büyümesi için destekleyin. Uygun fiyatlı zincirler ve lokasyonlar var’ dedi. Tüketicilerin şu anda alışverişte biraz çekingen davrandıklarına dikkat çeken Eyüboğlu, bunun 6 ay-1 yıl süreceğini kaydetti. Eyüboğlu ‘Türkiye’de perakendenin önü çok açık. Yatırımlar devam edecek. Böyle zamanlarda küçülmek de, imkanı olanlar için büyümek de kolaydır. Daha önce burnu havada olan alışveriş merkezlerinin şimdi kulakları açık. Sizleri kapıda karşılıyorlar. Alışveriş merkezleri bugün kiracıları daha fazla dinlemek zorunda’ diye konuştu.

‘Pret a Manger’ sandviçle lider oldu

KONFERANSTA konuşan Pret a Manger Group restoranlar zincirinin kurucusu Sinclair Beecham da, ‘Sandviçe ‘Pret a Manger dedi, İngiltere Pazarının Lideri Oldu’ başlıklı oturumda, markasının 22 yıllık öyküsünü anlattı. Beecham, 1986’da tek mağazayla başlayan Pret a Manger’in bugün dünyanın her yerinde şubeleri olan bir markaya dönüştüğünü ifade etti.

İŞTE SIRRI

BAŞARISININ sırrını ‘insan, ürünlerimiz ve ilerlemek’ formülüyle tanımlayan Beecham, her zaman için daha iyi hizmet ilkesinden sapmadan çalıştıklarını belirtti. Beecham, üretimin ilk aşamasına kadar hakim olmadan başarıya ulaşılamayacağını, çalışanlarına çok büyük bir yatırım yaptıklarını, çalışanları ödüllendirmenin de kendileri için büyük önem taşıdığını kaydetti. Beecham, açtıkları otelin yüzde 95 doluluğa ulaştığını, bu oteli zincire dönüştürmek istediğini ifade ederek, geri dönüşümü yapılmış ahşaptan otel kurmayı arzuladıklarını da söyledi.
FULYA ERDEM-Star

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here