Kayak Botlarında İnovasyon Örnekleri

Kayak Botlarında İnovasyon Örnekleri
Kayak Botları

Kayak Botlarında İnovasyon

Hem yokuş yukarı hem yokuş aşağı rahatça kullanılabilen kayak botları Scarpa inovasyon örnekleri açısından güzel bir çalışma. Günümüzde bir çok kayakçı az bilinen kırsal yöreleri seçiyor. Ancak ayaklarındaki botlar geleneksel asansörlü pistler için. Çoğu kayak botunun boğazı ve üst kısmı tek ve katı bir parçadan oluşuyor, bu yüzden de yürümek hem zahmetli hem de acı verici. Karda yürümek için yapılmış botlar ise o denli esnek ki yokuş aşağı kayarken kontrolü daha zor oluyor. Üreticiler artık daha güçlü materyaller ve ayarlanabilir boğaz kullanarak hem dağa tırmanırken hem de aşağı kayarken rahatlık sunan yepyeni kayak botları üretiyor.

Kayak Botları
Kayak Botları

Kayak Botlarında İnovasyon- K2 PINNACLE 130

Pinnacle 130 botları küçük bir kolu çektiğinizde yürüme ve kayma modları arasında kolayca geçiş yapabiliyor. Bir kayakçı botun boğaz kısmını kilitleyince bir karbon fiber parça üst kısma girerek ekstra destek sağlıyor. Yürüme modundayken bu parça boğazın içine çekiliyor ve kayakçının serbest hareket etmesine izin veriyor.

Kayak Botlarında İnovasyon- SCARPA FREEDOM SL

Denilen doğruysa ayaktaki bir kilogram fazlalık, sırta beş kilogram yük bindiriyor. Her biri sadece 1.8 kg olan Scarpa Freedom Sl’ler dünyanın en hafif kayak botları. Tasarımcılar kayakçının çok desteğe ihtiyaç duymadığı noktalarda dış kabuğu inceltmiş (örneğin üst kısımda) ve böylce bot başına yaklaşık yarım kilo tasarruf etmişler.

Kayak Botlarında İnovasyon- BLACK DIAMOND FACTOR MX

Factor Mx’ler diğer kayak botlarından çok daha fazla hareket açıklığı (yürüme modeunda 40 derece) sunuyor. Boyun kısmı bilyeli mafsal üzerinde dönen bot, ayak bileğiyle daha doğal biçimde hareket ediyor. Botun gövdesinin baldır kısmına gelen Y şekilli girintili bacaklara esneme payı bırakıyor; bu sayede kayakçılar daha uzun adımlar atabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here