Kayseri’nin Kleo marka mini barları dünyayı fethetti.

En büyük 3. mini barcı olan şirket, İtalyan Mondial’le ortak derin dondurucu üretmeyi konuşuyor. Diyelim ki, iş için Almanya’ya gittiniz. Ya da tatilinizi Antalya’da geçireceksiniz. Veya Avustralya gibi dünyanın en uzak köşelerinden birisine yolunuz düştü. Fark etmez… Otelinize yerleşip, bir şeyler içmek için mini barın kapağını açtığınızda odanızda muhtemelen serin bir Kayseri rüzgârı esecek!

Çünkü dünyanın 50 ülkesindeki otellere minibarlar Kayseri’den gidiyor. Kayserili Kaysu firması, Kleo marka mini barlarıyla dünyanın en büyük üçüncü mini bar üreticisi durumunda. Hatta firma şu an İtalyan beyaz eşya devi Mondial ile birlikte derin dondurucu üretmek için görüşmeler yürütüyor. Kleo’nun macerası bundan sadece 13 yıl önce başlamış. Şirketi ağabeyi Mehmet Filiz’le birlikte yöneten Metin Filiz şöyle anlatıyor:

“1950’lerde dedemiz işe tornacılıkla başlamış. Babamız Mustafa Filiz işi devam ettirdi. 1989’da üniversiteyi bitirince ağabeyimle birlikte su arıtma cihazı üretimine başladık. Atölyemiz 100 metrekare bir yerdi. İşimizi yavaş yavaş büyüttük. 1995’te mini bar üretimine girmeye karar verdik. Çünkü her otelin, her odasının ihtiyacı olan mini barda ciddi bir üretim açığı olduğunu görmüştük.”

FİJİ’YE MİNİ BAR GİTTİ

Filiz kardeşler mini bar üretimine başladıktan sonra tanıtım atağına kalkmışlar. Kendilerini tanıtmak için Brezilya’dan Singapur’a kadar katılmadıkları fuar kalmamış. Hızla büyümüşler. Mehmet Filiz şöyle anlatıyor:

“Türkiye’deki hemen hemen tüm 4 ve 5 yıldızlı oteller mini barını bizden alıyor. Ancak üretimin yüzde 80’ini yurtdışına yapıyoruz. Venezuela ve Avustralya dâhil 50 ülkede müşterimiz var. Üretim hacmi olarak Dometic ve Indel B’nin ardından dünyada 3. büyük firmayız. Yıllık 150 bin üretim kapasitemiz var. 2003’te şişe soğutucu, bu sene de derin dondurucu üretimine başladık. Soğutucu ve dondurucuda yüz biner adet üretim kapasitemiz var. Dondurucu için 1 milyon euro yatırım yaptık. 250 çalışanımız var. Geçen sene ihracatımız 10 milyon doları geçti.”

MONDİAL KAYSERİ’Yİ ÜS SEÇTİ

Kaysu’nun derin dondurucu pazarında iddialı olacağını belirten Metin Filiz şunları söylüyor:
“İtalyan Mondial grupla 4 – 5 aydır görüşüyoruz. Onların Romanya’da derin dondurucu fabrikası var. Onu buraya taşıyıp, Kayseri’yi üs yapma planları var. Anlaşma olursa biz hem Kleo markasıyla kendi derin dondurucumuzu, hem de ortak üretim yapacağız. Vestel’e de mini bar yapmak için görüşüyoruz.

SUYU YERİNDEN OYNATSANIZ MİNİ BAR KASAYA YAZIYOR!

Kaysu’nun ürettiği mini barların çok değişik özellikleri var. Firma sensörlü ve kısa mesajla çalışan son teknoloji mini barlar da üretiyor. Metin Filiz şunları söylüyor:

“Bazı mini barlarımız sensörlü. Yani içeceği yerinden kaldırdığınız an hesabınıza yazılıyor. Ancak bu sıkıntı yaratabiliyor.

Kimi müşteri içeceği inceleyip yerine koyuyor. Bir de Norveç’e sattığımız son model bir mini bar var.

İçindekileri ekrandan görüyorsunuz. Açamıyorsunuz. Ekrana dokunup ya da SMS’le içeceği seçiyorsunuz, çekmecesine düşüyor.

Normal mini bar bizde 70 – 80 avroysa bunlar 500 – 600 avro. Ancak kat sorumlusu gerektirmiyor. Eksik ürünleri bilgisayardan izliyorsunuz.”
Milliyet gazetesi

4 YORUMLAR

  1. walla ben 5 yıldızlı otelımde kullanıyorum ellerıne saglık harıka bır urun yapmışlar kendılerıne cok teşekkur edıyorum ….

  2. cok kaliteli olduğu söylenemez ama büyük bir şehir olan kayserimizde mini bar burda üretılmektedir büyük başarı

  3. artık elin oglu yapmıs demiyoruz biz yapıyoruz baskaları türk yapmış diyor helal olsun supersiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here