Kendi İşini Kuracaklara Sermaye Tavsiyeleri

Kendi İşini Kuracaklara Sermaye Tavsiyeleri

Bir çok insan kendilerine ait bir iş fikrine sahiptir. Ancak bu fikirleri yetersiz sermaye nedeniyle hayata geçirmekten çekinirler. İşte Girişimcilere tavsiyeler.

girisimci-asker

Her geçen gün milyonlarca dolarlık yeni şirketler açılıyor ve yeni girişimciler ortaya çıkıyor. Ancak duymadığınız şey ise bunlardan bir çoğunun kapanmak zorunda kaldığı ve milyonlarca doları çöpe göndermiş olduğudur. Eğer aklınızdaki iş fikri parlak olmayan, iyice analiz edilmemiş ve planlanmamış ise onu miktarı ne olursa olsun, para, kurtaramaz. Eğer gerçekten başarılı olacağına inandığınız ve harika olduğunu düşündüğünüz bir planınız var ancak sermayeniz yoksa, bunun sizi durdurmasına izin vermeyin. Tabi ki stresli ve yoğun çalışma gerektiren zamanlar yaşayacaksınızdır. Ancak sonunda mutlu olabileceğini düşündüğünüz bir fikriniz varsa, işte size sermaye kullanımı hakkında tavsiyeler.

1. İşinizi, bildiğiniz şeylerin etrafında kurun.

Bilmediğiniz bir pazarda, bilmediğiniz işler yaparsanız, hem bu çevreyi öğrenmek için zaman harcayacak hem de o çevre konusunda yeteneklerinizi ve bilginizi geliştirmek için para harcayacaksınızdır. İşinizi bildiğiniz ve ya daha önceden tecrübe ettiğiniz pazarlar ve iş çevreleri etrafında kurarsanız, gereksiz maliyetlerden kurtulacak, dışardan yardım almak zorunda kalmayacak ve maliyetlerinizi düşüreceksinizdir.

2. Herkese, ne yaptığınızı bildiğinizi söyleyin.

İşinizi, ailenize, arkadaşlarınıza, eski iş çevrenize, okul arkadaşlarınıza tanıtın ve ne yaptığınızı anlatın. Bunun için telefon görüşmeleri, emailler ve sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız adınızın duyulmasında size yardımcı olabilir, eski iş çevreleriniz beğendiği şeyleri paylaşabilir ve yayılmanıza fırsat sağlayabilir. Bu tarz bir pazarlama stratejisi kulaktan kulağa olarak kabul edilir ve maliyeti oldukça düşük olmasına rağmen başarılı olma şansı da yüksektir.

3. Gereksiz harcamalardan kaçının.

İşinizi kurduktan sonra emin olun hiç beklemediğiniz bir çok harcama yapmak zorunda kalacak, hesaplamalarınızda bulunmayan sürekli maliyetler karşınıza çıkacaktır. Bunların bazılarına dur diyebilecek bazılarından ise kaçamayacaksınız. İşinizi belirli bir düzeye getirmeden pahalı harcamalardan kaçınmalısınız. Örneğin bir kartvizit bastıracaksanız, 500 tanesi 1000 dolar olan metal ve göze çarpan bir kartvizit yerine 500 tanesi 10 dolar olan klasik bir kartvizit kullanabilirsiniz. Başlangıçta gösterişten kaçmak çoğu zaman yardımcı olacaktır.

4. Kredi kartlarına gömülmeyin.

Kredi kartını kullanmak akıllıca olduğu gibi çoğu zaman sizi uçuruma da yuvarlayabilir. İşinizi kurarken ihtiyacınız olan malzemeleri, büro ihtiyaçlarını vs. tamamen kredi kartlarından kaşılamak yerine, işiniz para kazandıkça satın alabilir, iş çevrenizi, işiniz büyüdükçe geliştirebilirsiniz. Böylece borçlardan doğan stresi ve kaygıyı elimine etmiş olacaksınız. Bu da performansınızı yükseltecektir.

5. Çok çalışmaktan kaçmayın.

İşinizi ilk kurduğunuzda stresli ve yoğun tempoda çalışmanız gerekecektir. Eğer işinizin gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız bundan kesinlikle kaçmayın ve emeğinizi işinize amade edin. Yaptığınız tüm çalışmalar ve alnınızın teri, size başarılı bir iş, tanınan bir marka ya da isim olarak geri dönecektir. Ne kadar ter akıtırsanız o kadar başarılı olursunuz.

6. Ücretsiz pazarlama ve reklamlardan yararlanın.

Ücretsiz bir şekilde pazarlama ve reklam yapabilmeniz için bir çok yol bulunmaktadır. Sosyal medya’nın gelişmesi ve milyonlarca insana ulaşması bunun yanında tamamen ücretsiz olması, reklam yapmak isteyen insanlar için büyük bir imkan yaratmış durumdadır. Ne iş yaparsanız yapın, sosyal medyayı mutlaka ama mutlaka kullanın.

7. Posizyon gözetmeksizin ilgi gösterin.

İşinizi küçük bir sermaye ile kurduğunuzu düşünüyoruz, bu nedenle ihtiyacınız olan her pozisyona çalışan almanız, özellikle başlangıçta zor ve maliyetli bir iştir. Bu nedenle bazen halkla ilişkiler, bazen pazarlama çalışanı ve bazen de patron olmanız gerekecektir. Bunları yapmaktan kaçınmayın ve bu işin tamamen size ait olduğunu unutmayın. İşinizi her pozisyonu ile benimseyin. Ayrca bu görevleri yerine getirmek sizi hem bilgi hem de tecrübe olarak ileriye taşıyacak, işe aldığınız çalışanlardan neler beklediğinizi daha iyi anlayacak ve değerlendirme yapabileceksiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here