Kendi İşini Kuran CEO’lar ve Yaptıkları İşler

Kendi İşini Kuran CEO'lar ve Yaptıkları İşler
Kendi İşini Kuran CEO'lar ve Yaptıkları İşler

 

Kendi İşini Kuran CEO lar yazısı; Bir zamanlar milyarlarca liralık bilançoları yöneten CEO ların girişim hikayelerini konu alıyor. Ekonomist dergisi mart sayısında daha önce büyük kuruluşlarda üst düzey yöneticilik yapan daha sonra ise kendi şirketini kuran iş dünyasının önemli isimlerini araştırdı. Kendi İşini Kuran CEO lar Kendi işini kuran bu 43 CEO nerede çalışıyordu ve şimdi ne iş yapıyor?

Kendi İşini Kuran CEO’ların İsimleri ve yaptığı işler

Kendi İşini Kuran CEO'lar ve Yaptıkları İşler
Kendi İşini Kuran CEO’lar ve Yaptıkları İşler

Ali Kantur
Neredeydi: Tepe (YKB)
Şirketi: Aktaş İnşaat
Şimdi Yaptığı İş : 2004 yılında Tepe Grubu’ndaki görevini bırakarak önce inşaat şirketi ardından atık yönetim şirketi kurdu.

Babür Özden
Neredeydi: Ixir (Gen.Md.)
Şirketi: Maana
Şimdi Yaptığı İş : 10 ay önce şirket kuran Özden’in amacı Hadoop ortamlarında barındırılan ve bugünlerde klişe adı “big data” olan ortama yönelik bir arama teknolojisi geliştirmek.

Berrin Önder
Neredeydi: Ak Yatırım (Gen. Md.)
Şirketi: Logos Portföy Yönetimi
Şimdi Yaptığı İş : SPK’nın sermaye piyasalarında deneyimi olan ve profesyonellikten girişimciliğe geçmek isteyenlere tanıdığı portföy yönetim şirketi kurma imkanını kullanarak Logos Portföy Yönetimi’ni eşiyle kurdu. Önder, ilk başlarda zor olmasına rağmen işlerin ilerleyişini görmenin çok tatmin edici olduğunu söylüyor.

Cahit Paksoy
Neredeydi: Yıldız Holding ( Ambalaj, Bilişim ve Gayrimenkul Gr. Başk.)
Şirketi: Paksoy Holding
Şimdi Yaptığı İş : Ailesinin sahip olduğu bazı inşaat ve ambalaj şirketlerini bir araya toplamak için bu yapıyı kurduğunu belirten Paksoy, şu sıralar yurt dışındaki şirketlerle ciddi bir yatırım için görüşmelerini sürdürüyor. Yatırımın birkaç ay içinde netlik kazanması bekleniyor.

Caner Dınız
Neredeydi: Gloria Jeans Türkiye ( Gen. Md.)
Şirketi: Kirpi
Şimdi Yaptığı İş : Yeme içme sektöründeki büyüme potansiyelini görerek Kirpi markasını yaratan Dınız’ın bugün restoran sayısı 4’e ulaştı.

Cem Yalçınkaya
Neredeydi: Akportföy
Şirketi: Perform Portföy
Şimdi Yaptığı İş : Genel Müdürlük görevinden ayrılarak Fokus Porföy’ü kurmak için çalışan Yalçınkaya, sonrasında kendi şirketi olan Perform Portföy’ü kurdu.

Ertuğrul Bul
Neredeydi: Zurich sigorta
Şirketi: Sigorta Dükkanım
Şimdi Yaptığı İş : 2011 Nisan ayında Sigorta Dükkanım Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.Ş.’ni 4 kişilik çekirdek ekip ve bir Angel Investor ile kuran Bul, 2010 yılında şirketi Marsh Sigorta’ya sattı. Bul, şimdilerde yeni bir girişim için bir grupla görüşme halinde.

Eşref Hamamcıoğlu
Neredeydi: Sodexo Türkiye( Gen. Md.)
Şirketi: Chef’s Pack
Şimdi Yaptığı İş : Yiyecek/içecek sektöründe 20 yıllık deneyimini Chef’s Pack’e yatıran Hamamcıoğlu, Chef’s Pack ile dengeli ve kontrollü beslenme, dolayısıyla sağlıklı bir yaşam tarzı vaad ettiklerini söylüyor.

Faruk Işık
Neredeydi: Merill Lynch
Şirketi: Fokus Portföy
Şimdi Yaptığı İş : Finans sektöründeki tecrübelerini değerlendirebileceği bir iş yapmak için yola çıkan ışık ortaklarıyla beraber Fokus Portföyü kurdu.

Ferhat Sucu
Neredeydi: Doğuş Çay (Gen, Md.)
Şirketi: Provel (Parex)
Şimdi Yaptığı İş : Temmuz 2010’da kendi işini kurmak için istifa eden Sucu, temizlik ürünleri alanında faaliyet göstermek üzere Provel şirketini kurdu. Hızlı büyümesiyle dikkati çeken şirket 2012 yılını 60 milyon TL ciro ile kapattı.

Füsun Kuran
Neredeydi: Stefanel Türkiye (Gen.Md.)
Şirketi: Çocuk markası yaratıyor.
Şimdi Yaptığı İş : Stefanel Türkiye’den ayrılma kararı alan Kuran, çocuk markası yaratmak için kolları sıvadı.

Hakan Eminsoy
Neredeydi: Oyak Bank (Gen.Md.)
Şirketi: Sardes Portföy ve Faktoring
Şimdi Yaptığı İş : 2011 yılında kurulan Sardes Portföy ile Eminsoy, müşterilerine “risk tercihlerine” göre en iyi performansı sunmayı ve konumunda lider olmayı hedeflemekte.

Hakan Kodal
Neredeydi: Yapı Kredi Koray (CEO)
Şirketi: Krea
Şimdi Yaptığı İş : Yapı Kredi Koray’da CEO iken 2006 yılında görevinden ayrılıp Krea’yı kuran Kodal, bugüne kadar 500 milyon dolarlık yatırıma imza attı.

Işık Aşur
Neredeydi: Al-Shaya Türkiye (YKB)
Şirketi: Cafe Nero
Şimdi Yaptığı İş : Girişimciliğe karar verdikten sonra beğendiği kahve markası Cafe Nero’yu, Türkiye’ye getirme kararı aldı. Aşur, markayı Türkiye’de kısa süre içinde 60’a yakın mağazası olan bir zincire çevirdi.

Kubilay Cinemre
Neredeydi: Merril Lynch Türkiye (YKB)
Şirketi: Fokus Portföy
Şimdi Yaptığı İş : Finans sektöründeki tecrübelerini değerlendirebileceği bir iş yapmak için yola çıkan Cinemre, ortaklarıyla beraber Fokus Portföy’ü kurdu.

Levent Burak Demiralp
Neredeydi: Turkcell (Genel Müdür Yardımcısı), Global Bilgi (Genel Müdür)
Şirketi: Speak,Evoria.com, Atalante Sigorta, Neotekno.com (CEO)
Şimdi Yaptığı İş : Kurduğu dört şirkette halihazırda 500’ü aşkın çalışanı bulunuyor. Demiralp, farklı sektörlerden şirketlere dışarıdan satış hizmetleri sunan bir iş modelini Türkiye’de yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Mehmet Buldurgan
Neredeydi: Temsa( Gen.Md.)
Şirketi: www.sirketortagim.com
Şimdi Yaptığı İş : 2010 yılında görevinden ayrılan Buldurgan, KOBİ’lerden finansmana ulaşmasının en ucuz ve kolay yolunun şirket birleşmelerinden geçtiğini görerek bu amaçla, www.sirketortagim.com ‘u kurdu. Buldurgan şimdilerde şirket ortağım üyesi yatırımcıların da dahil olacağı “bireysel katılım yatırımcısı ağı” oluşturma konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Mehmet Can Karabağ
Neredeydi: Karsan (Gen. Md.)
Şirketi: Mema Gıda
Şimdi Yaptığı İş : Mania Gurme’nin ortaklarıyla birlikte şirket kuran Mehmet Can Karabağ, ABD’nin 34 yıllık gurme marketini Dean&Deluca’yı Türkiye’ye getirdi. Karabağ’ın Big Chef’sinm yıl başında ortak olduğu Obika’da da hissesi bulunuyor.

Muzaffer Akpınar
Neredeydi: Turkcell (Gen. Md.)
Şirketi: Dost Enerji
Şimdi Yaptığı İş : 2006 yılında Murat Vargı ve Ruhi Doğusoy’la beraber Dost Enerji’yi kurdu. Bu şirketin hedefi ise yenilebilir enerji kaynaklarında, 250 MW’lık bir kurulu güce sahip olmak. Bu amaçla rüzgar enerjisine odaklandı üç ortak.

Naim Koçer
Neredeydi: Colyon Bank Türk ( Gen. Md.)
Şirketi: Notus Portföy
Şimdi Yaptığı İş : Finans işinin devamı olarak Notus Portföy’ü kuran Koçer, Notus’un ana mesleği olduğunu onun etrafında özel girişim sermayesi konusunda da projeleri bulunduğunu söylüyor.

Nedim Esgin
Neredeydi: Arçelik (Gen. Md.)
Şirketi: Darty
Şimdi Yaptığı İş : 2006 yılında Darty’i Türkiye’ye getiren Esgin, bugüne kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Her yıl 5 mağaza açma hedefiyle hareket eden Darty’nin bugün toplam mağaza sayısı; 29.

Orhan Ülgür
Neredeydi: Fer-Mes Oto (Gen. Md.)
Şirketi: Lamaraqua Yatçılık
Şimdi Yaptığı İş : Otomotiv sektöründeki profesyonel yöneticilik kariyerine kendi işini yapmak için son veren Ülgür, denizcilik sektörüne yatırım yaptı. Ülgür, kurduğu şirketlerle 3 lüks yat markasını daha ortaklarıyla birlikte temsil ediyor.

Paul Doany
Neredeydi: Türk Telekom (Gen. Md.)
Şirketi: Timar Ventures
Şimdi Yaptığı İş : Türkiye2nin ilk kurumsal girişim sermayesi fonu olan Golden Horn’un kurucusu ve genel Müdürü olan Mhetap Mae Özkan ile birlikte Timar Ventures kurucu ortak olan Doany yaptığı yatırımlarla dikkatini çekiyor.

Pulat Akçin
Neredeydi: Anadolu Bank( Gen.Md.)
Şirketi: Berg Faktoring
Şimdi Yaptığı İş : Bu yılın başında Berg Faktoring’i kuran Akçin, finans sektöründeki yöneticilik deneyimlerini girişimciliğe yansıtacak.

Savaş Ünsal
Neredeydi: Superonline (Gen. Md.)
Şirketi: Hot Tv, Ice İletişim Danışman.
Şimdi Yaptığı İş : 2010 itibariyle ayrılacak, Hot! Internet TV platformunu kuran Ünsal, aynı zamanda ICE iletişim Hizmetleri Ltd şirketi çatı altında danışmanlık hizmeti de veriyor.

Selim Ellialtı
Neredeydi: Microsoft’un eski Ortadoğu ve Afrika bölgesinden sorumlu Genel Müdürü
Şirketi: Suvla
Şimdi Yaptığı İş : Selim Ellialtı’nın kurduğu ve önemli bir şarap markası haline gelen Suvla, bugün yıllık 850 bin şişe şarap üretiyor. Şirketin 2013 ciro hedefi 12 milyon TL.

Semih Şeftali
Neredeydi: Tefal (Gen. Md.)
Şirketi: Esse
Şimdi Yaptığı İş : Şeftali’nin 2002 yılında ev perakendeciği alanında oluşturduğu Esse markası bugün130 milyon TL ciroya sahip bir yapıya kavuştu.

Sina Afra
Neredeydi: eBay Avrupa ve GittiGidiyor.com (Yönetim Kurulu Üyesi)
Şirketi: Markafoni
Şimdi Yaptığı İş : 2008 yılında Emre Sarı ve Tolga Tatari ile Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü olan Markafoni’nin 6 milyon üyesi var ve ayda 800 bin ürün satışına sahip.

Sadi Burat
Neredeydi: Eczacıbaşı Yapı (Gen. Md.)
Şirketi: Bocchi
Şimdi Yaptığı İş : 2007 yılında Vitra’dan emekli olan Burat, o tarihte kendi işini yapmak için yola çıktı.İtalyan ortağı Bocchi ile birçok ülkeye ihracat da yapıyor.

Uzay Kozak
Neredeydi: Lehman Brother Türkiye
Şirketi: Fokus Portföy
Şimdi Yaptığı İş : Finans sektöründeki tecrübelerini değerlendirebileceği bir iş yapmak için yola çıkan kozak, sektörden tanıdığı yöneticilerle ortak bir şirket kurdu.

Ünal Kabaca
Neredeydi: Bank Asya
Şirketi: ABK Enerji
Şimdi Yaptığı İş : Nisan 2010 ayından itibaren fiilen rüzgar enerjisi alanında çalışıyor Kabaca. ABK Enerjinin Söke’de kurulu 30 MW’lık bir tesisi var. Yine aynı şirket çatısı altında 25 MW’lık üretim lisansı bulunmakta.

Aka Gündüz Özdemir
Neredeydi: Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı
Şirketi: ?
Şimdi Yaptığı İş : 2010 yılında görevinden ayrılan Özdemir, bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra şu anda danışmanlık yapıyor. Özdemir’in özellikle şirket birleşmeleri, kriz yönetimi ve spor endüstrisine dönük proje geliştirdiği biliniyor.

Ayşe Botan Berker
Neredeydi: Fitch Ratings Türkiye’nin Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği
Şirketi: Merit Risk Yönetimi ve Finansal
Şimdi Yaptığı İş : Nisan 2012 tarihinde Merit Risk Yönetimi ve Finansal danışmalık şirketini kurdu. Uluslararası knowhow’ı yerel bilgi ve tecrübe ile birleştiren butik bir risk yönetim şirketi olduklarını söyleyen Berker, reel sektör için de bilanço yönetimi, değerleme, finansal risk analizi, scoring, Kurumsal Risk Yönetimi sistemi kurulması gibi hizmetler verdiklerinin altını çiziyor.

Burhan Karaçam
Neredeydi: Yapı Kredi Bankası ve ardından Koç Finansal Hizmetler’in CEO’luğu
Şirketi: Danışmanlık Şirketi
Şimdi Yaptığı İş : Karaçam, kendi danışmanlık şirketini kuran yöneticilerden.Karaçam, bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra, bazı şirketlerde küçük hissedar, yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Burhan Karaçam, hissedar olduğu şirketlerin stratejilerinin oluşturulması, iş planlarının oluşturulmasına katkı yapıyor.

Cengiz Solakoğlu
Neredeydi: Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı
Şirketi: CS Danışmanlık’ı
Şimdi Yaptığı İş : 37 yıl süren profesyonel iş hayatına, Koç Grubu’nda başlayıp yine orada son veren Solakoğlu ad ve soyanın baş harflerini taşıyan CS Danışmanlık’ı kurarak kendi ifadesiyle “deneyiminin zekatını” veriyor. Solakoğlu, aile şirketlerinde kurumsallaşma, satış ve dağıtım kanalının geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılması, şirket alım satım ve birleşmelerle ilgili firma değerleme gibi konularda, uzmanı olduğu dayanıklı tüketim ürünleri, hayvancılık ve gıda sektörlerinde danışmanlık veriyor.

Hasan Denizkurdu
Neredeydi: Yaşar Holding CEO’su
Şirketi: Denizkurdu Danışmanlık
Şimdi Yaptığı İş : En son Yaşar Holding’in CEO’su olarak profesyonel hayatta gördüğümüz Denizkurdu, kendine gelen teklifleri aynı tempoya girmemek için kabul etmedi. Kuğu Denizcilik ile tekne işiyle uğraşan Denizkurdu, Denizkurdu Danışmanlık şirketiyle de yabancı fonlarla birlikte çalışıyor, uygun şirket ve sektörler için fonlama yapıyor.

Hazım Ellialtı
Neredeydi: Unilever
Şirketi: Ellialtı Executive Coaching
Şimdi Yaptığı İş : 19 yıl çalıştığı Unilever’den 2006 yılında Eti için ayrılan Ellialtı, 2008 yılında da Eti’den ayrılmıştı. Bir süredir Şölen Çikolata’ya danışmanlık yaptığı bilinen Ellialtı, sektördeki tecrübesini artık Ellialtı Executive Coaching firması yoluyla paylaşıyor.

Kurthan Tarakçıoğlu
Neredeydi: Hyundai
Şirketi: Kurthan Tarakcıoğlu Otomotiv Mümessillik ve Danışmanlık Ltd.Şti
Şimdi Yaptığı İş : 2003 senesinde sektörde 10’uncu sırada iken göreve başladığı Hyundai’yi 2009’da liderliğe taşıyan Kurthan Tarakçıoğlu, 2010 Mayıs ayında bu görev inden ayrıldı. Perakende, otomotiv ve üretim başta olmak üzere farklı alanlarda faaliyet yürüten İsotlar Grup’ta yönetici ortak olarak sonraki 12 ay boyunca CEO’luk görevinde bulundu. Kendi yolunu çizmeye 2011 senesinin ikinci yarısında karar veren Tarakçıoğlu, 2012 senesinin Ocak ayında ‘Kurthan Tarakcıoğlu Otomotiv Mümessillik ve Danışmanlık Ltd.Şti.’ adıyla bir şirket kurdu. Tarakçıoğlu, hali hazırda otomotiv sektörüne odaklı stratejik ve pratik danışmanlık veriyor.

Selma Akdoğan
Neredeydi: Erkek egemen nakliye sektörünün ilk kadın yöneticisi
Şirketi: Todays&Tommorow Danışmanlık
Şimdi Yaptığı İş : Erkek egemen nakliye sektörünün ilk kadın yöneticisi olmuş, CEO’luğa kadar yükselmiş bir kişi. Profesyonel hayatı bıraktıktan sonra Todays&Tommorow Danışmanlık şirketini kuran Akdoğan, lojistik satın alan sanayi firmaları ile lojistik hizmet üreten firmaları, bir noktada buluşturmayı amaçlıyor.

Şahin Tulga
Neredeydi: HP Türkiye Genel Müdürü
Şirketi: Profitkar Platformu
Şimdi Yaptığı İş : Tulga çalıştığı şirketlerde büyük ciro ve karlılık artışı sağlamakla tanınan bir yöneticiydi. 2008’den bu yana Tulga deneyim, kazanım ve uyguladığı yöntemleri stratejik yönetim danışmanlığı ile başka şirketlere aktarıyor. Tulga yakın zamanda Profitkar Platformu’nu kurarak da dikkati çekti.

Tayfun Bayazıt
Nerdeydi: Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı
Şirketi: Bayazıt Consulting Services
Şimdi Yaptığı İş : Bayazıt Consulting Services adı altında kendi danışmanlık şirketini kurdu. Bayazıt, Doğan Holding, TAV ve Migros’ta bağımsız üye olarak da görev yapıyor. ayrıca, Marsh McLennan bünyesindeki Marsh, Mercer ve Oliver Wyman’ın da yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Bayazıt, aynı zamanda gayrimenkul geliştirme amaçlı şirket kurdu.

Ufuk Esin
Neredeydi: Lenova
Şirketi: Esin BKE Danışmanlık
Şimdi Yaptığı İş : Lenova’daki görevinden ayrılan Esin BKE Danışmanlık şirketini kurdu. Esin, bu şirket aracılığıyla kurumlara insan kaynakları ve yönetim teknikleri konusunda rekabet gücü kazandıracak çözümler sunuyor.

Ziya Akkurt
Neredeydi: Akbank Genel Müdürü
Şirketi: BPN Danışmanlık
Şimdi Yaptığı İş : Akkurt bir dönem gıda sektöründe de yöneticilik yaptı. Ancak Akkurt, finans sektöründen çok uzak kalamadı. BPN Danışmanlık adında bir şirketin ortakları arasına giren Akkurt finansta uluslararası boyutta danışmanlık işlerine yöneldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here