Kendi İşinizi Kurmanın 8 Adımı

Kendi İşinizi Kurma

İnsanlar genellikle kendi işlerini kurmak için kullanabilecekleri adımların bir listesini isterler. İş türünden, iş modeline ve fiziksel konuma kadar çok fazla değişken vardır. Ancak, her işletmenin zeminden kurulmak için yapması gereken şeyler vardır.Kısaca işinize başlamak için atmanız gereken 8 önemli adımı buradan inceleyebilirsiniz. Unutmayın her işletme benzersizdir ve başladığınızda bu listeyi hassaslaştırmanız gerekebilir.

1. Kendiniz için kişisel değerlendirme yapın

Kendinizi tanıyın ve güçlü yönlerinizi destekleyen bir işte çalışın. Bu bilgi sizi daha mutlu edecektir. İlk olarak kendinizi ve durumunuzu alarak işe başlayın:

 • Niçin bir işe kurmak istiyorsunuz?
 • Bir problemi çözmek için iş kurmak mı istiyorsunuz?
 • Geliştirdiğiniz yetenekleriniz nelerdir?
 • Hangi sektörleri biliyorsunuz veya merak ediyorsunuz?
 • Bir hizmet veya ürün sunmak ister misiniz?
 • Hangi işi yapmak istersiniz?
 • Ne kadar sermayeniz var ve sermayeniz yoksa nasıl iş kuracaksınız?
 • Tam zamanlı veya yarı zamanlı bir girişim mi kuracaksınız?

Bu tür sorulara verdiğiniz cevaplar, odağınızı daraltmanıza yardımcı olacaktır. Bu adımın, kendi işinizi başlatmanızı engellememesi gerekiyor. Aksine, size düşünmek ve planlama yapmak için bu sorular size yardımcı olacaktır. Unutmayın başarılı bir iş kurmak için tek başına tutku yeterli değildir.

Plan yapmalı, hedef belirlemeli ve her şeyden önce kendinizi bilmelisiniz. Kuvvetli yönleriniz nelerdir? Zayıf yönleriniz nelerdir? Bunlar günlük operasyonları nasıl etkiler? Bunu anlamak için kendinize bir SWOT analizi yapabilirsiniz.

Başladığınızda, işiniz muhtemelen hayatınıza hükmedecek, bu yüzden yaptığınız şeyin uyarıcı ve zorlayıcı olduğundan emin olun, ancak uzmanlığınızın tamamen dışında kalmayın. Uzun mesafe bu işin içinde olacaksınız. Bu yüzden hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi düşünmek için SWOT analizinden öğrendiklerinizi kullanın.

Kendinize sormanız gereken bazı iyi sorular:

 • Para sorun olmasaydı ne yapardın?
 • Para gerçekten önemli mi?
 • Senin için gerçekten önemli olan nedir?
 • Ailenizin , özellikle de yakın ailenizin desteğine sahip misiniz? Başlangıçta fedakârlık yapmak zorunda kalabilirler, bu yüzden onları arkanda tutmak önemlidir.
 • Kimler işine hayran? Belki de endüstride gitmek istediğiniz birileri bile vardır. Neden onlara hayransınız? Onların hoş özellikleri nelerdir?

Kendiniz ve yeteneklerinizle ilgili bu soruları (ve daha pek çok şeyi) yanıtlamak, mutlaka başarılı olduğunuzdan emin olmaz, ancak hedeflerinizi ve sizi motive eden ve ilham veren şeyleri düşünmenizi sağlar. Kişisel arzularınıza başlamak istediğiniz işi eşleştirdiğinizden emin olmak için bu zamanı kullanın.

2. Sektörünüzü analiz edin

Endüstriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sahip olacağınız avantaj o kadar fazladır. Hedeflerinize ve yaşam tarzınıza uyan bir işletmeye karar verdiğinizde, fikrinizi değerlendirin. Ürününüzü veya hizmetinizi kim alacak? Rakipleriniz kim olacak? Bu aşamada, başlamak için ne kadar paraya ihtiyaç duyacağınızı da öğrenmeniz gerekir.

Kişisel değerlendirmeniz düşünmenizi sağlamak için bir talep olarak gerçek bir gerçeklik kontrolüdür. Aynı şey, işinizi ve içine girmek istediğiniz sektörü araştırmak için söz konusu olduğunda da geçerlidir.

Genel Google aramalarını yapmak, zaten hedef sektörünüzde çalışan insanlarla konuşmak, sektörünüzdeki kişiler tarafından kitap okumak, önemli kişileri araştırmak, ilgili haber sitelerini okumak ve endüstri dergilerini okumak ve bir sınıfa katılmak da dahil olmak üzere, bunu yapmanın çeşitli yolları vardır.

Araştırmayı yürütmek için zamanınız yoksa veya ikinci bir görüş almak istiyorsanız, hükümet daireleri veya girişimcileri destekleyen kuruluşlardan yardım almak için gidebileceğiniz yerler vardır.

Sektörünüz ile ilgili araştırma kaynaklarını ve istatiki bilgileri öğrenmek işinizi ve hedeflerini geliştirecektir. Bu konuda Türkiye İstatistik kurumunun bilgileri de size yardımcı olabilir.

3. Hedef kitlenizi değerlendirin

Bir saha sayfası oluşturarak iş fikrinizi doğrulayın. Potansiyel piyasanızın ne kadar çekici olduğunu (şu an için kendi arzularınız) belirlemek için bir pazar analizi yapmanız gerekir.

Araştırmalarınızı düşündüğünüz gibi yönlendirecek sorular ise şöyledir.

 • İnsanların şu anda sattığınız ya da sunduğunuz şeye ne kadar acil ihtiyacı var?
  Pazar büyüklüğü nedir?
 • Sizinkilere benzer ürün veya hizmetler için çok fazla talep var mı?
 • Tam olarak hedef pazarın kim olduğunu merak ettiniz mi? Özel olmak, pazarlama mesajınızı ve yatırımınızı odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Bir müşteri edinmek ne kadar kolay (ve size ne kadar mal olacak)? Kurumsal yazılım satıyorsanız, bu bir kahve dükkanından çok daha büyük bir yatırım gerektirebilir.
 • Sunduğunuz değeri sunmak için ne kadar para ve emek harcanacak?
 • Pazarlamak ne kadar sürer? Bir ay? Bir yıl? Üç yıl?
 • Başlamadan önce ne kadar ön yatırıma ihtiyacınız olacak?

İsterseniz, bir adım daha ileriye götürebilir ve şu anda sektördeki işletmeler tarafından karşılanmayan tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu potansiyel rakiplere bir göz atmak için iyi bir zaman. Unutmayın, rakiplerin varlığı çoğu zaman iyi bir işarettir! Bu, ürününüzün veya hizmetinizin pazarının zaten var olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, ürününüze veya hizmetinize para harcamak isteyen potansiyel müşterilerinizin olduğunu bilirsiniz.

Zamanınızı rakiplerinizin müşterilerinize sunduklarıyla, dikkatlerini nasıl çektikleriyle ve müşterilerinin mutlu olup olmadıklarını öğrenerek harcayın. Başlamadan önce neyin eksik olduğunu anlayabilirseniz, nihayet dükkanınızı kurarken işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

4. İşletmenizi kurun

Gerçekçi olarak işinizi kaydettirmek, onu gerçeğe dönüştürmenin ilk adımıdır. Ancak, kişisel değerlendirme adımında olduğu gibi, farklı iş varlıklarının artılarını ve eksilerini tanımak için zaman ayırın. Eğer mümkünse detayları belirlemek için bir avukatla çalışın. Bu yanlış almak istediğiniz bir alan değil. Uygun iş lisanslarını ve izinlerini de almanız gerekir. İşe bağlı olarak, şehir, ilçe veya belediye düzenlemeleri de olabilir. Bu ayrıca sigortayı kontrol etme ve iyi bir muhasebeci bulma zamanıdır.

Her bir iş oluşumunun artılarını ve eksilerini tanımak için biraz zaman ayırın. Yardıma ihtiyacınız varsa, Tüzel Kişiler, Lisanslar ve İzinler hakkında bir danışmandan yardım alabilirsiniz. Danışmanlık almak pahalı olabilir ama verdiğiniz paraya değer. Bir şirket, yasal olarak işten sorumlu ayrı bir varlık haline gelir. Bir şeyler ters giderse, kişisel olarak sorumlu tutulma olasılığınız daha azdır.

Yapmanız gereken diğer şeyler bir işletme adına karar vermek ve bu adla ilgili kullanılabilirliği araştırmaktır.

5. Planlama sürecini başlatın

Hedeflerimize, yalnızca, inancımız gereği olan ve üzerinde hareket etmemiz gereken bir planın aracıyla ulaşılabilir. Başarının başka bir yolu yok. Dış finansman arayışında olacaksanız, bir iş planı yapmak zorunludur . Ancak, girişimi kendiniz finanse edecekseniz bile, bir iş planı ne kadar para ile başlamanız gerektiğini, işinizi kârlı kılmak için neler yapılacağını, ne zaman ve nelerin yapılması gerektiğini bilmenize yardım edecektir.

En basit ifadeyle, bir iş planı, sizin ilerlemenizi planlamanıza yardımcı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri özetleyecek bir yol haritasıdır. Bir iş planını sadece bir kez kullanacağınız (belki de bir bankadan bir kredi almak için) ağır bir belge olarak düşünmek yerine, işinizin nasıl büyüdüğünü ve hedeflerini nasıl gerçekleştirdiğini yönetmek için bir araç olarak düşünün.

Aslında, planınızı dışarıdan birine sunmanız gerekmiyorsa, iş planının resmi bir belge olması gerekmez. Bunun yerine, planın takip edebilir olması yeterlidir. Resmi bir iş planına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız bile, yine de planlama sürecinden geçmelisiniz. Bu süreç, yeterince düşünmediğiniz herhangi bir deliği veya alanı ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Resmi bir iş planı belgesi yazmanız gerekirse, aşağıdaki taslağı takip etmelisiniz.

Standart iş planı dokuz bölümden oluşmaktadır:

Yönetici Özeti
Hedef piyasa
Ürünler ve servisler
Pazarlama ve Satış Planı
Kilometre Taşları ve Metrikler
Şirket Genel Bakışı
Yönetim ekibi
Finansal plan

İş planlarının türleri:
Potansiyel ortaklarla ve iş ortaklarıyla bir tartışmayı teşvik etmek için bir iş planı oluşturuyorsanız, bir fizibilite planı olarak da bilinen bir “başlangıç ​​planı” nı seçmeyi düşünebilirsiniz. İşiniz büyüdükçe bölümleri uygun gördüğünüz gibi düzeltebilirsiniz.

Standart planın ve başlangıç ​​planının aksine, operasyonlar veya yıllık plandır. Bu tip bir plan dahili amaçlar için kullanılır ve öncelikli olarak şirket üyelerinin ihtiyaçlarını yansıtmaktadır. Bu tip bir plan bankalar ve dış yatırımcılar için tasarlanmamıştır. Şirketinizin büyümesini veya genişlemesini planlamak veya şirket genelindeki öncelikleri belirlemek için kullanacaksınız.

6. Finansman için bir planınız olsun

Girişiminizin büyüklüğüne ve hedeflerine bağlı olarak, bir melek yatırımcıdan ya da bir girişim sermayesi şirketinden finansman almanız gerekebilir. Ancak çoğu küçük işletme kredi, kredi kartlarından finansman, arkadaş ve aile yardımları gibi kaynakları kullanarak işe başlarlar.

Aklınızda olsun yatırım ve kredi seçenekleri şunlardır:

 • Risk sermayesi
 • Kosgeb Destekleri
 • Melek yatırımı (girişim sermayesine benzer)
 • Ticari (bankalar)
 • Küçük İşletme Kredileri
 • Arkadaşlar ve aile
 • Kredi kartları

Not: Güzelce işlenmiş bir iş planı, finanse edilmenizi garanti etmez. Aslında, Guy Kawasaki’ye göre, iş planı para artırmaya gelince en az etkili faktörlerden biridir. Başlamak için ihtiyacınız olan fonları elde etme konusunda gerçekçi bir şansa sahip olmak için, önce “satış konuşmaya” odaklanmanız daha iyi olur. Daha azını içerdiğinden düzeltmek daha kolay olur, aynı zamanda Bu konuda geri bildirim – çoğu yatırımcı tam iş planını okuma zahmetine girmez, ancak yine de sizden beklemenizi bekleyebilirler.

Bir adımı bir iş planına dönüştürmek, planınızı kısmaktan çok daha kolaydır.

7. Alanınızı kurun.

İş planınız yapıldı işletmeniz çevrimiçi durumda ve bir vitrine ihtiyacınız yoksa, muhtemelen web sitenizi oluşturmaya ve bir alışveriş sepeti çözümü seçmeye bakıyorsunuz demektir. Belki ofis alanı kiralamak veya satın almak yerine bir ev ofisinden ya da ortak çalışma alanından çalışabilirsiniz.Eğer bir dükkanda işinizi yapacaksanız buna göre araştırma yapmanız gerekir.

Bu adımların her birini dikkatli bir şekilde düşünün. İşletmenizin konumu, çektiğiniz müşteri türünü, hangi tür tanıtımları yapabileceğinizi ve büyümenizi ne kadar sürdürebileceğinizi belirler. Mükemmel bir konum, mutlaka başarınızı garanti etmese de, kötü bir yer başarısızlığa katkıda bulunabilir.

Mağazayı kurmak istediğiniz yeri düşündüğünüzde (şehir ve eyalet dahil) aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Fiyat: Olmak istediğiniz yerde olmak gerçekçi mi yani müşterileriniz için doğru yerde mi konumlandınız?

Görünürlük: İnsanlar sizi kolayca bulabilecek mi? Promosyonlarınızı ve tekliflerinizi görecekler mi? Şehir merkezinde mi yoksa dışarıda mı? Bu sizi nasıl etkileyecek?
Park veya toplu taşıma araçlarına erişim: İnsanlar mevcut park yerleri ve ulaşım yollarından kolayca bulabilir mi? Çok zor görünmek zorunda kalırlarsa, pes edebilirler.

Rakiplerin dağılımı: Size yakın birçok rakip var mı? Eğer öyleyse, bu, çekmek istediğiniz müşteri için yerin prim olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Aynı zamanda iş yapmamanız anlamına da gelebilir. Bu tür bir duruma nasıl yaklaşmak istediğinizi dikkatlice düşünün.
Yerel, şehir ve belediye kuralları ve yönetmelikleri: Alanların diğerlerinden daha katı olabileceğinden, düzenlemelere bakınız. İşlemlerinizi sınırlandıracak veya mağazanız için engel teşkil edecek hiçbir kısıtlama bulunmadığından emin olun.
Pazarlamanız mağazanızın geleceği için bir sahne oluşturacaktır. İlk günden itibaren işinizi getirecek ve insanların nerede olduğunuzu ve sizden neler bekleyebileceklerini bilmelerini sağlayacaktır.

Mağazanızın düzen, tasarım ve ürünlerinizin yerleştirilmesi, yalnızca mağazanın genel atmosferine değil, insanların gördüğü ve satın aldığı ürünlere de karar verecektir. İyi aydınlatılmasını istediğiniz alanları düşünün; Ürünleri nasıl göstereceksiniz (gerekirse); Çeşitli renkler insanların neler hissetmesini sağlar ve insanların mağazanızda nasıl hareket edeceğini.

Yaptığımız şeyleri neden aldığımızın, büyüleyici olmasının ve çoğunun bilgilendirici olmasının nedenleri üzerine edebiyat reamsleri var. Nasıl alışveriş yaptığınızı düşünmeye başlayın bu, kendi mağazanız hakkında daha kritik düşünmenizi sağlayacaktır.

Göz önünde bulundurun: Ürünleri raflara yerleştirmek, insanların onları görmesi ve bu yüzden satın almaları pek olası değildir, oysa onları göz seviyesine yerleştirmek, ilk olarak görüldüğü anlamına gelir ve bu nedenle muhtemelen satın alınması daha olasıdır.

Ürün seçiminiz ve bunları nasıl fiyatlandırmaya karar vermeniz bir itibar yaratacaktır. Bir veya iki katalogdan benzer bir fiyat aralığındaki her şeyi stoklamak yerine, yalnızca bilinmek istediğiniz hissi yaratacak öğeleri seçmeyi düşünün.

Bir hizmet işletmesi iseniz, farklı müşterilerinizi ve sunduğunuz farklı seçeneklerden alacağı değeri göz önünde bulundurarak hizmetlerinizi benzer bir şekilde oluşturun. Çok uygun bir paket markanızı ucuzlayacaksa, hariç tutmayı düşünün. Pahalı bir seçenek, müşterinizi büyük ölçüde sınırlandıracaksa, dahil edilen bazı hizmetlerin bir kısmını geri alabilir.

8. Deneme ve hata için hazırlanın

Hangi işi yaparsanız yapın hata yapmayı kabullenin. Hata yapmak doğaldır ve hatalardan  ders aldığınız sürece faydalıdır. Eğer hata yapmazsanız, daha az ne yapması gerektiğini ve neyin vurgulanması gerektiğini öğrenemezsiniz.

Kendi işinize sahip olmanın en güzel yanı, ne yapmak istediğinize ve nerede büyüdüğünüze karar vermenizdir. Bu yüzden iş kurmadan önce kuracağınız işe hazırlanmak önemlidir ve bu hazırlıklar sizi daha iyi bir iş kurmak için yönlendirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here