Kendilerine Aşık Eden Markalar Oluşturmak

Kendilerine Aşık Eden Markalar

Etrafımızda binler ürün ve hizmet konusunda kendilerini iddialı cümleler ile tarif eden on binlerce marka var. Kimi ben en ucuzum diyor, kimi ben en kaliteliyim. Bazı markalar ise sadece kendileri olmayı başarabiliyor bir şekilde. Onlar ürün ya da hizmet ürettikleri alanlarda bir iddia peşinde değiller.

Apple

Bazı markalar kendi fan kulüplerini oluşturmuş gibi. Örneğin Mercedes kullanan biri hakkında peşinen verdiğimiz kararlar var. Mercedes diye bir araba ve Mercedes binen bir kullanıcı var. Marka bir noktaya tırmanmış ve kullanıcısını da o noktaya taşımış. Bu kullanıcı ile marka arasında ticaret ilişkisinden fazlası var. Marka doğrudan bir kullanıcı tercihleri bütününü tanımlıyor.

Değişik ürünlerde de aklınıza aynı başarıya ulaşmış markalar gelebilir. Bu tür markalar bunu nasıl başarıyorlar? “Apple’dan başka telefon kullanamıyorum” cümlesini ne zaman kabul ettirdiler kullanıcılara?

Mercedes, BMW, Apple, Google, Coca-Cola, Starbucks gibi dünya çapında markaların ve Ülkemizde de müşteri sadakati inşa edebilmeyi başarmış daha küçük yerli markaların ortak özelliklerini inceleyerek kısa bir liste hazırladık. Umarız bu liste girişimci zihinlerinize fayda sağlar ve müşteri sadakati konusunda başarınızı arttırır.

1- Şirket Logonuza Özen Gösterin

6harf

Logo düşündüğünüzden fazlasıdır. Basit akılda kalıcı ve müşteri kitleniz tarafından da sahiplenebilecek bir logo tasarımı size büyük fayda sağlayacaktır. Karmaşık ve zor çizimlerden uzak durun. Genelde bizde işletmeler soyadlarından, logolar da harflerden oluşur. Dünyada başarılı markaların hiçbirinde görünmeyen bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğundan bahsetmemize bile gerek yok. En başarılı logo çalışmaları ise işletmenin hikayesi ve müşterilerin tercihlerinden yola çıkılarak oluşur.

Basit bir örnek ile daha da anlaşılır kılayım. Apple’ın logosunu düşünün. Isırılmış sıradan bir elma. Sadece ısırıldığı için sıradan değil. Basit, harika oranlar ile çizilmiş estetik bir elma. Apple markasının büyümeye başladığı yıllarda bilgisayar piyasasında takım elbiseli firmalar doluydu. IBM isminin açılımı Türkçede Uluslar Arası Ticaret Makineleridir. Bu kadar sıkıcı ve kurumsallaşmış bir piyasada Apple ilk kişiselleştirilebilir bilgisayarı üretti. Hem de renk seçenekleri ile. Kırmızı bir bilgisayar o zamanlar düşünülemezdi. Bu bir ticari makine ve siyah olmalı. Apple renkli bilgisayarlar ile bir tabuyu yıktı. İlk günahı işledi. O elmayı ısırdı ve işletme makineleri üreten firmalar cennetinden gerçek insanların dünyasına sürgün edildi.

Yıllar sonra aynısını telefon sektöründe Iphone ile yaptı. Bir logo sadece adınızın ve soyadınızın baş harfleri değildir. Bir hikayenin özetidir. Siz de bir reklam ajansına hikayenizi anlatın. Hedef kitlenizi anlatın. Sonra da bu iki anlatlatımdan bir logo çıkarmalarını bekleyin. Gerçekten sizin ve hedef kitlenizin sahiplenebileceği gerçek bir logo.

2-  Tutarlı Bir Kurumsal Kimlik Oluşturun

Kurumsal kimlik

Kurumsal kimlik tarifini cepli dosya tasarımınızdan ibaret olarak görmeyin. Kurumsal kimliğiniz işletmenizin, girişiminizin karakteridir. Müşterilerinizin gözüne değdiği her noktada onlara sizi anımsatacak kadar tutarlı olmalıdır. Bu kimlik de oluşturulurken müşterileriniz göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tasarımlar ile kimler iletişime geçecek. Bir pastaneniz varsa ve müşterileriniz sizin kurumsal kimliğiniz ile iletişim kuruyorsa buna göre bir tasarım belirlenmeli ama siz pastanelere mal veren bir firmaysanız ve işletme sahipleri sizin kurumsal kimliğiniz ile iletişim kuruyorsa başka bir yöntem belirlenmeli. Bu tasarımlar sıcak mı olmalı yoksa resmi mi? İnsanları cesaretlendirmeli mi yoksa güven mi telkin etmeli?

Tüm bunlar gözden geçirildikten sonra yapılan tasarımlar size sahada fayda sağlayacaktır. Kurumsal kimlik tasarımı gibi ihtiyaçlar için insanlar genelde matbaalara başvurur. Tasarım için size lazım olan şey pazarlama konusunda fikir sahibi bir dijital reklam ajansı veya bir tasarım atölyesidir.

3- Reklam Aklı

Reklam aklı

Reklam bütçesinden bahsetmiyorum dikkat edin, reklam aklı diyorum. Reklamcılık, özellikle internet ve sosyal medyanın imkanlarının her gün genişlediği bu zamanda paradan ziyade akıl ile sonuç veren bir sektör.
Bir örnek; Starbucks’ta kahvelerin üzerine yazılan müşteri isimlerinde sürekli harf hatalarının yapılıyor olması zekice bir plan ve bedava. Bir kahve alan müşteri bakıyor ki ismi bardağa yanlış yazılmış. Ne yapar? Bunu arkadaşlarına Whatsapp ile atar, Facebook’ta ve Instagram’da paylaşır. Sturbucks logosu ile beraber.

Zekice reklam çalışmaları yapmak işletme sahiplerinin değil, reklamcıların işi. Gerçekten kendisini buna odaklamış, işin gidişatını gören, takip eden ve insanların verecekleri tepkiler hakkında doğru tahminlerde bulunabilen dijital reklamcılar. El broşürü de dağıtın tabi. Ben başka bir reklam kafasından bahsediyorum.

4- Sosyal Medya

Sosyal Medya

İnsanlar her gün saatlerce sosyal medyadalar. Siz? Artık insanlara ulaşmak çok kolay. Tam tersine ise insanların size ulaşması çok zor. Eskiden köyün bir tane bakkalı olurdu, sahibi de önünde çay içerdi. Şimdi sizin mahallede kaç market var? İnternetten alışveriş ve sosyal medya pazarlamalarını katmıyorum bile. Müşteri sizi bulamaz. Siz onu adım adım takip etmek zorundasınız. Ondan sürekli tepkiler istemelisiniz. Sosyal medyada her an ulaşılabilir olmalısınız.

Facebook gibi sosyal medya alanları işletmeler için muhteşem imkanlar sunuyor. Küçük bütçeler ve insanların dikkatini çekebilecek görsel çalışmalar ile ikna edici geri dönüşler sağlayabilirsiniz. Sadece hayırlı cumalar görseli size ve işine pek bir katkı sağlamaz ama.

5-  Dijital Olma

Digital

İnsanlar sizi ve işletmenizi önce internete soracaklar. İşletmenizin internet sitesine bir bakın. Ne kadar cezbedici. Dükkanınız o halde olsa ne yapardınız?

Artık tüm insanlar cep telefonları ile her an internete bağlılar. Hakkınızda Google aramaları yapıyorlar, internet sitenize giriyorlar ve siz onlarla konuşma fırsatı bile bulamadan hakkınızda bir yargıya varıp gidiyorlar.
Aslında bu yargıyı siz yönetebilirsiniz. Modern ve ziyaretçi dostu bir internet sitesi ile hem ziyaretçilerinizden maksimum dönüş elde edebilir hem de bulunma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. İşletmenize giren herkes kapıda biri tarafından karşılanıyor belki. İnternet sitenizde durum ne?

Çözüm

Marka olmak

Her türlü ticari girişimde yanınızda 6 harf Kreatif Tasarım Atölyesi konseptinde bir dijital reklam ajansını yol arkadaşı edinmenizdir. Ajanslar sizin için pazarlama ve sunum fikirleri üretirken siz de kendi ürününüzün gelişimine odaklanabilir ya da müşteri ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.  İletişim için bize web sitemizden 6harf ulaşabilirsiniz.

Sponsor

1 YORUM

  1. Web sitem yokken müşterilerimle iletişim sorunları yaşıyordum. Ürünlerimi göstermek için adamlara katalog göndermem gerekiyordu. Hem bilgi almak isteyen insanlar için hem de firmam adına kendimi ifade etmenin bence güzel bir yolunu buldum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here