Khosla Ventures yenilikçi şirketlere büyük paralar yatırıyor

Khosla Ventures yenilikçi şirketlere büyük paralar yatırıyor

KhoslaTemiz enerji sektörü geçen yıl Vinod Khosla’yı çok sevindirdi. Khosla’nın girişim sermayesi portföyündeki üç yenilikçi biyoyakıt şirketi halka açıldı ve hisseleri önemli oranda yükseldi. Khosla, “Temiz enerji işinin düzgün yapılsa bile zarar ettireceğini söyleyenin alnını karşılarım. Bu alanda herkesten fazla kâr ettik” diyor. Khosla Ventures şirketinin kurucusu Khosla’nın bu hisselerden elde ettiği kazanç, o günden beri erimiş. Temiz enerji sektörü darbe alınca, biyoyakıt şirketleri Amyris, Gevo ve KiOR’un hisseleri zirve değerlerinin yüzde 70 ila 90’ını kaybetti.

Khosla’nın hisselerinin bir ara 1.3 milyar dolara çıkan değeri, şimdi yaklaşık 378 milyon dolar düzeyinde. Milyarder yatırımcı piyasadaki aşağı yönlü harekete yakalandı. Güneş, rüzgâr ve biyoyakıt şirketlerinin halka açık hisseleri, sektör genelini etkileyen sıkıntılardan zarar görüyor. Doğalgazın fiyatı hâlâ düşük. Avrupa sektöre verdiği teşvikleri geri çekti. Güneş paneli üreticisi Solyndra’nın iflasının ardından, ABD’de verilen teşviklerin geleceği belirsiz. Ayrıca düşük maliyetle üretim yapan Çin’in rekabeti korkunç.

Buna rağmen, Khosla yenilikçi şirketlere büyük paralar yatırıyor. Khosla Ventures geçenlerde, düşük maliyetli enerji depolama yöntemi geliştirmeye çalışan LightSail Energy şirketine yaptığı yatırımı artırdı. Khosla halka açık şirketlerini de elinde tutuyor. Örneğin, KiOR’un yüzde 54’ü hâlâ şirketin elinde. Khosla ile 30 yıl önce Sun Microsystems’ı kuran ve halen California sahilinde onunla aynı binada oturan Andy Bechtolsheim, “Bence yeşil teknolojiye herkesten daha b üyük bir şahsi yatırım yaptı” diyor. Dünyanın her yerinde ülkeler, çevreye zarar verebilen fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak için alternatif enerji kaynakları bulmaya çalışıyor.

Ayrıca Ekim sonunda ABD’nin doğu sahilini vuran Sandy kasırgasının ardından, küresel ısınma konusu tekrar ön plana çıktı. 2004’te girişim sermayesi şirketini kurduktan sonra temiz teknoloji yeniliklerinin en büyük savunucularından birisi haline gelen Khosla, sektördeki yaklaşık 60 yeni şirketten hisse aldı. 130 milyon dolarlık sermayeyle kurulan güneş enerji sistemleri şirketi Ausra 2010’da, nükleer enerji santrali inşa eden Fransız şirketi Areva tarafından, bir tahmine göre yaklaşık 250 milyon dolara satın alındı. Düşük güçle çalışan sunucu üreten SeaMicro da aynı yıl Advanced Micro Devices tarafından 334 milyon dolara satın alındı. SeaMicro’nun kurucularından Andrew Feldman’a göre bu rakam, girişim sermayecilerinin şirkete yatırdığı paranın yaklaşık beş katıydı. Khosla şirketinin gelirini açıklamıyor.

Ama temiz enerji ve diğer teknoloji şirketlerine yatırım için 1 milyar dolar toplayan fonlarından biri, 2009’dan beri gelirini yüzde 30 artırdı. Hint asıllı o lan 57 yaşındaki Khosla ABD’de biyomedikal mühendislik ve işletme dallarında mastır yaptı. 1982’de tasarım otomasyonu şirketi Daisy Systems’ı kurduktan sonra, Sun Microsystems’ın kuruluşuna katıldı. 1986’da girişim sermayesi şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers’a giren Khosla, 2004’te kendi şirketini kurdu. Temiz enerji alanında kısa sürede önemli bir yatırımcı haline gelerek, Microsoft’un kurucusu Bill Gates gibi yatırımcıları çekti. İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, şirkete kıdemli danışman olarak girdi. Temiz enerji sektöründeki iniş çıkışlara rağmen Khosla sık sık, “Başarılı olma yeteneğimi, başarısızlığa hazır olmamdan alıyorum” diyor.

Temiz enerji sektöründe başarısızlık riski yüksek. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden araştırma mühendisi Sam Shelton, projelerin genelde büyük sermaye gerektirdiğini (bir biyoyakıt tesisi için en az 200 milyon dolar) ve masrafı çıkarmanın yıllar sürdüğünü söylüyor. Şirketler henüz kuruluş aşamasındayken hisse almaya çalışan Khosla ilk olarak 2007’de, ağaç yongasından benzin ve mazot üretmeyi hedefleyen KiOR’un hissesini satın aldı. KiOR planladığı beş tesisten ilkini, eyalet yönetiminden aldığı 75 milyon dolarlık faizsiz krediyle Mississippi’de tamamlıyor. KiOR’un CEO’su Fred Cannon, “Khosla gaza ne zaman basacağını çok iyi biliyor” diyor. Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here