Kickstarter Nedir ve İş Fikirlerini Nasıl Hayata Geçiriyor

97

Kickstarter nedir diye soracak olursanız. Kickstarter hayallerinizi hayata geçirmeye çalışan crowdfunding (anonim fon elde etme) yöntemi kullanan bir iş fikirleri platformudur.

kickstarter nedir
Kickstarter nedir

Kickstarter nedir, Kickstarter üzerinden kimler iş fikirlerini hayata geçirebilir ve Kickstarter bu iş için ne kadar komisyon almaktadır.

Kickstarter, müzisyenlere, artistlere, film yapımcılarına, tasarımcılara, yazılımcılara ve yeni bulunmuş fikirleri hayata geçirmeye çalışan herkese, fon elde edebilecekleri ortak bir alan sunan fon platformudur.

Küresel bir platform olan Kickstarter, 9 milyon kişi tarafından fon desteği elde etmeyi başarmış, en ünlü fon platformu durumundadır. Platformda tanıtılan ürün ve eserlerin sahiplerini neredeyse %99’u tanınmamış kişilerden oluşmaktadır. Bu anlamda bir fikri ya da ürünü Kickstarter üzerinden tanıtıp başarılı olmanız oldukça yüksektir.

Platform fazla bir emek harcamadan kendinizi insanlara tanıtmanızı ve işlerinizi duyurmanızı sağlamaktadır. Oldukça büyük bir sosyal ağa sahiptir. 2009 yılının Nisan ayından beri yayında olan platformda şu ana kadar 96 bin proje yayınlandı ve yaklaşık 10 milyon insan toplamda 2.1 milyar dolar fon sağladı.

118 çalışanı olan Kickstarter, New York şehrinde eski bir kalem fabrikasında merkezini kurdu.

Kickstarter üzerindeki projeler 7 gün 24 saat insanlar tarafından ziyaret edilip fon elde edebilmekteler. Platform üzerinde yayınlanan proje sayfaları tamamen proje sahiplerine bırakılıyor ve istedikleri gibi fikirlerini sunma, ürünlerini tanıtma imkanı yakalıyorlar. Her proje, kendine has bir kampanya hedefi koyuyor. Kampanyanın ne süreyle devam edeceği ve hedeflenen fon miktarı belirtiliyor. Eğer proje, hedef miktara ulaşırsa fon sağlamayı taahüt edenlerin kredi kartlarından ödemeler yapılıyor. Eğer hedefe ulaşılamazsa ödemeler kişilerden çekilmiyor ve kimse para kazanamıyor.

İnsanların projelere fon verme sebebi genelde, hoşlarına giden ürünlere sahip olmak ya da hoşlarına giden projeleri desteklemek amaçlıdır. Ancak insanların genel düşüncesi, hayalleri ve fikirleri olan insanların hayallerini gerçekleştirmek üzerinedir.

Fon veren insanlar proje konusunda herhangi bir pay sahibi olmazlar. Proje, fikir, ürün konusunda, proje sahibinin vermeyi taahüt ettiği ürün, promosyon ya da hediyeler haricinde herhangi bir hakları yoktur.

Proje konusu, sanat, karikatür, el yapımı ürünler, dans eğitimleri, tasarım ürünleri, moda, film, video, yiyecek, video oyunları, masa üstü oyunlar, gazetecilik, yazarlık, müzik, fotoğraf, teknoloji gibi oldukça geniş bir yelpazede belirlenebilir. Her projenin bir hedefi olmalıdır. Bir ürün için seri üretime geçmek bir hedeftir. Ya da bir müzisyen için bir albüm yapmak ya da bir konser düzenlemek ya da çok daha basit olarak yeni bir enstrümanı satın almak bile bir hedef olarak belirlenebilir.

Eğer bir proje başarılı olursa Kickstarter, %5 komisyon almaktadır. Eğer başarısız olursa kimseden herhangi bir ücret talep edilmez. Bu anlamda denemesi bedava denebilir.

Platform web sitesi: kickstarter.com

2 YORUMLAR

  1. Merhaba ,

    Bildiğim kadarı ile kickstarter Türkiye den katılan projeler için fon talebi kabul etmemektedir.Güncelde uygulama değişti mi ?tesekkurler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here