Kiğılı krizde 135 mağazaya nasıl ulaştı?

İş dünyası hesap kitap yapmakta zorlanıyor. Bir de bu krize Türkiye”nin kendi içinde yaşadığı problemler eklendiğinde, perakende ticaret başta olmak üzere bir çok sektörden durgunluk sinyalleri geliyor. Öyle görünüyor ki, işadamları fırtınaya teslim olma niyetinde değil. Perakende ticaretin duayen isimlerinden Abdullah Kiğılı da teslim olmak bir tarafa krize meydan okuyanlardan… Kiğılı bütün hesaplarını adeta kasırga etkisi yaratan 2001 krizi deneyimlerine göre yapıyor. Çünkü 2001 krizine 15 mağazayla giren Kiğılı, krizde erimek, bitmek şöyle dursun geçen süre içinde 135 mağazaya çıkarak bir rekora imza attı. Üstelik de Türkiye”de yapılan her yeni alışveriş merkezinin de baş oyuncusu oldu. 2001 krizinden önce yılda 80 bin adet olan satışı şimdi 3 milyon adedin üzerine çıktı.


Peki Kiğılı ne yaptı da Türkiye”nin yaşadığı ağır krizin ardından böylesine hızlı bir büyümeye imza attı?


1. SEKTÖRÜ BİRARAYA TOPLADI: 19 Şubat 2001″de yaşanan krizle birlikte doların 680 TL”den 1 milyon 680 bin TL”ye fırlaması her kesime darbe vurmuştu. Perakendeciler hem cebindeki geliri bir anda eriyen müşterisini kaybetti hem de diğer taraftan mağazaların dolar cinsinden kirasıyla vurgun yediler.


İşte bu tablo karşısında hem kendi işlerini rayına sokarak ayakta kalmayı sağlayacak, hem de sektöre yol gösterecek formüller üretti Kiğılı: “Hazır giyim üzerine 15 mağazamız vardı. Hepsi için de dolar cinsinden kira ödüyorduk. Baktım ki bu iş böyle devam etmeyecek. Ederse hepimiz mağazaları kapatacağız. Hiç unutmuyorum 25 Mart 2001″de oturup 52 meslektaşıma mektup yazdım. Herkesi birlik olmaya çağırarak kiralarımızı düşürme konusunda bir girişim başlattım. Bütün perakendeciler biraraya geldik. O günün alışveriş merkezleriyle görüşmeler yaparak dolar kurunu 750 YTL”ye sabitledik.”


Birleşmiş Markalar Derneği”nin temelinin atıldığı o ilk girişim en azından işadamına önünü görme imkanı sağladı. Kirada oluşan büyük maliyeti en aza indirmeyi başardı.


2. KAMPANYALAR YAPILDI: Kiralar düşürüldü. Sıra mağazalardaki malı satmak için talep yaratmaya geldi. Bu kez fikir gazeteci Hıncal Uluç”tan geldi. Uluç”un “biraraya gelin kampanyalar yapın” fikri üzerinde çalışan perakendeciler kolları sıvadı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül”e gidildi. Tam destek alınınca Mecidiyeköy, Şişli ve Taksim”deki tüm mağazalarda indirim kampanyası başlatıldı. Anlattığımız zaman dilimi bundan 7 yıl öncesi. Mağazaların nasıl dolup taştığını hatırlayacaksınız… Her mağazada bir kampanya, ancak sezon sonunda görebileceğimiz fiyatlar yeni sezonda etiketlerin üstüne koyulmuştu. “İnanılmaz bir izdiham oldu” diyen Kiğılı, uygulamayı tüm Türkiye”ye yaydı. Bu sayede satışlar arttı ve şirket en azından altı aylık dönemde derin bir nefes aldı.


3. GÜNLÜK GİYİME GİRDİ: Kriz öncesinde mağazalarda sadece takım elbise satarken strateji değiştirildi ve spor kıyafetlere de girdi. Bu kıyafetler Kiğılı”nın adeta can simidi oldu. Yıkamalı denilen kanvas, jean ve kadife pantolonlar, montlar, trikolar ve tişörtlerden oluşan bir kreasyon hazırlandı. Bu kreasyon tüketici tarafından çok beğenildi ve şirket “doğru zamanda doğru ürün”ü vererek rakiplerinden bir adım öne geçmiş oldu.


4. MASRAFLAR ASGARİYE İNDİRİLDİ: Şirket içinde de önlemler alındı. Tüm masraflar asgariye indirildi. En önemli gider olan enerjide tasarrufa gidildi. Yeri geldiğinde tek tek gönderilen siparişler, topluca gönderilmeye başlandı.


5. YENİ ELEMAN İHTİYACINI PART-TİME”LA KARŞILADI: Tüm personeli toplayarak işin gidişatıyla ilgili bilgi verdi. Kimseyi işten çıkarmayacağını ve daha çok çalışmaları gerektiğini açıkladı. Personelden tam destek aldı. Yeni elemana ihtiyaç duyduğunda part-time alarak hem ofis masraflarından hem de işletme giderlerinden tasarruf etmiş oldu.


6. BANKALARDAN KREDİ KULLANMADI: Bankalara borcunun olmaması şirketin krizdeki en önemli silahı oldu. Finansman ihtiyacını hep özkaynaklardan karşıladı. Üretim ve satıştan elde ettiği gelirleri yine yatırıma yönlendirdi.


7. TAKİP SİSTEMİ KURDU: Tüm mağazaların satışlarını izleyebilecek bir takip sistemi kurdu. Bu sistem sayesinde bütün mağazaların satışlarını anında izleyerek hem üretimde hem de satışlarda verimlilik sağladı. Sistemle hangi mağazada, hangi ürünün hangi bedeni ve renginin satıldığı izlenerek üretim birimine bildiriliyor. Bu sayede henüz raflarda varolan renk ve bedenlerin üretimi yerine, satışı yapılan ürünlerin yerine yenileri üretiliyor. Bu da stokların artarak yüksek maliyet yaratmasını engelledi.


8. DEVİR HIZINI DÜŞÜRDÜ: Ürünün rafta kalma süresini düşürdü ve devir hızında 28 gün kuralını uygulamaya aldı. Bir ürün mağazaya girdikten sonra 28 gün sonunda satılmıyorsa hemen yer değiştirdi ve satılabilecek mağazaya yönlendirdi. Yer değiştirdiği mağazada da satılmıyorsa benzer ürünleri toplayarak aynı sezonda fiyatını düşürdü ve outlet mağazasına gönderdi.


9. AKSESUARLARA YOĞUNLAŞTI: İki yıl önce saat koleksiyonu çıkararak marka gücünü diğer ürün gruplarına da uygulamaya başladı. Bu grubun satışlarından gelen olumlu veriler karşısında şimdi de parfüm üzerinde çalışmalara başladı. Parfüm için İngiltere”den konunun uzmanlarıyla bağlantıya geçilmiş. Kiğılı, yakın zamanda kendi ismini taşıyan parfümlerin mağazalarda boy göstereceğini söylüyor


10. İNSAN KAYNAĞINI EĞİTTİ: 1500 kişinin çalıştığı şirkette alınan her yeni personele özel eğitim verildi. Alınan eleman üç ay eğitim gördükten sonra görevlendirileceği mağazaya en yakın şubede görevlendirilerek pratik yaptırıldı. Kiğılı, “Gelişmemizin en önemli unsurlarından biri insan kaynakları birimini çok erken kurup geliştirmemizdir” diyor.


DOĞU”DA KETEN TAKIM HATASI


Kiğılı kriz ve sonrasında uyguladığı formüllerle büyümeyi zirveye taşıyarak büyük bir başarı sergiledi. Ancak aynı dönemde başarısızlık örneği olacak olaylar da yaşadı. İşte bunlardan birini anlatıyor: “Bir sene hiç unutmuyorum. Çok yanlış bir iş yaptık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu mağazalarımıza keten takım elbise gönderdik. Keten çok hissi bir malzemedir, buruşur. Pahalıdır ve giymek için bir kültür gerekir. Sabah giyersin, akşamüstü asar, dinlendirirsin. Gece de üstünde durmaz. Ertesi gün giyersen de iyice genişler ve buruşur. Üç gün giymeyip dolapta dinlendirmen lazım. Çok büyük hata yaptık satıcılarımızı bilinçlendirmeden malı mağazaya gönderdik. Bir baktık 2-3 ay sonra sattığımız bütün keten takımlar geri geliyor. Müşteriler takımları getirip kafamıza atmaya başladı. “Hem pahalı hem buruşuyor ve esniyor, bunu bana nasıl satarsın. Anladık ki yeni bölgeye giderken satıcıları eğitmek gerekiyor.”


“PARA İÇİN MARKAMI SATMAM”


Kiğılı 2008 sonunda 150, 2009 sonunda ise 200 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. 2007″yi 160 milyon YTL ciroyla kapatan şirket bu yılı ise 200 milyon YTL”yle tamamlamayı planlıyor. Bu başdöndürücü büyüme yabancıların da ilgisini çekmiş durumda. Sık sık yabancılardan ortaklık teklifi alan Kiğılı”nın şu sıralar ise peşinde olan Abu Dabili bir fon var. Hisselerin yüzde 40″ını istediklerini söyleyen Kiğılı, “Markamı satmayı asla düşünmem. 45 yılımı verdim. Para için şirketimi satmam” diyor.
Yazan : Çiğdem Yücesoy Subaşı Kaynak : CNBCE Business – Kigem

31 YORUMLAR

 1. 3 YILDIR KİĞILI’DA ÇALIŞIYORUM.İŞMDEN VE PATRONUMDAN ÇOK MEMNUNUM.İŞİMİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA ALDIĞIM ÜCRETİ HAKETMEYE ÇALIŞIYORUM.ALLAH BABA GİBİ SEVİP SAYGI DUYDUĞUMUZ SN.ABDULLAH KIĞILI’YI BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN
  SAYGILAR…

  NEVİN KÜÇÜKYEŞİL

 2. merhabalar ben aksaraydan ilker aksaraya mağaza açmak istiyorum şartlarınızı nasıl nereden öğrenebilirim bana lütfen yol gösterin..

 3. ben altı yıldır kiğılı ailesindeyim tekstil sektörünü duayen patronum sn.kiğılı sayesinde severek ypmaktayım.
  ilk başladığım heyecan hiçbitmeden aksine her yıl dahada artarak.yıllanarak eskimek kiğılı da herkeze nasip olmaycak bir ayrıcalık.
  bu ayrıcalığı tanıyan patronumuz sn.Abdullah KİĞILI ya minettarım.

 4. 17 yıldır kiğılıda çalışmaktayım işimden ve ABDULLAH KİĞILIDAN cok memnunum işimi severek yapıyorum allah onu hak ettigi yere getirdi .o bizim patronumuz degil BABAMIZ SAYGILARIMLA MUZAFFER KARAKUŞ

 5. bende bir kiğılı elemanıyım ve gayette memnunum işimden ve patronumdan 7 yılımı verdım ve halada devam etmekteyim.syn ABDULLAH KİĞILI adına yapılan haksız eleitırılerıde kabul etmıyorum ve bunları soyleyenlerede tek bır sozum varr meyva veren ağacı taşlarlar.

 6. BALGODİYİ DENEYİN..PARANIZIN KIYMETİNİ BİLİN…..KALİTEYİ UCUZA ALIN.TÜM SORUNLARINIZI BALGODİDE ÇÖZEBİLİRSİNİZ… BALGODİ BURSA

 7. Bence de Abdullah Kiğili ingiltere'de degil de kesinlikle Çin'den Parfüm hususunda konunun uzmanlarıyla bağlantıya geçilmiştir.

 8. Hasan Bey cok dogru yazmis. Bosverin parfümü falan getirin Çin mallarini giyidrin milletti. Zaten Kiğilì' nin son reklam cekimlerinden birinde manken Çin mali kolilerin önünde poz veriyor. Inanmayan firmanin Homepage'inde bakar.

 9. Bizim is adamlarimiz mikrofonu görünce nasil bol keseden atiyorlar. Parfüm yapacaklarmis bilmem ne. Nerde sizde o kapasite, kendinizi ne zannediyorsunuz, Armani’misiniz, Boss’musunuz. Parfüm yapmak kim siz kimsiniz. Satin Galatasaray, Fenerbahce, Besiktas parfümünü bakin keyfinize. Siz hic Armani magazasinda Iner, AC Milan parfümü gördünüzmü ya da Dior, Chanel magazasinda Paris Saint Germain parfümü aldinizmi. komedi bunlar.

 10. Merhaba Kiğili calısanları
  hep olumsuz yonde elestirisini
  okudum bir firma calısanına
  ne kadar önem verir ne kadar
  hakkını verirse okadar kalitesi
  artar ve çalışanlardan müşteriye
  yansır mutlaka unutulmamalıdır.

  Hic unutmuyorum muhasebe olarak
  staj gormustum. Kozmetik Parfüm Deposuydu
  Patronumuz Metin Bey Türkiyede ilk kriz doneminde zorluklar yasanırken
  elemanlarına en iyi restorandan yemek siparisi verirdi.
  Kendisi ise bir simite razı olur bunu calısanlarına yansıtmazdı çalısanı
  hasta olsa maddi manevi destek olurdu
  suanda calısanlarının hakkını yemedigi icin cok guzel yerde zirvede
  ve Fabrikalar Kurdu İŞTE GERÇEK PATRON BUDUR…!BUDA HAK YİYENLERE DERSZ OLSUN…VE HAK YİYENLER HERZAMAN HAKSIZLIGA UGRAYACAKTIR

 11. merhaba ben de müşterinizim bi sorum olacak muğladaki mağazanız ne zaman açılacak açılmayacağına dair bilgi aldım ama iş başvuruları internette hala güncelleniyor.merak ediyorum

 12. ha ha ha diyorum sadece bunlar basına yansıyan pozitif yönleri ben eski bir çalışınayım haksızlıklar ugruna çıkartıldım işten…mağaza müdürü resmen hakkını yiyordu patronun ben buna dur dedim ama kimse beni dinlemedi!!!!bence kiğılı birgün düşerse ki bööle çalışanlarıyla bu çok çabuk olacağa benziyor bence suçu kendisinde aramalı bence patron dedigin biri aradıgında son kelimesine kadar dinlemeli insana değer verilmeli…

 13. Bir zamanlar kiğılıda çalışmıştım,çok emek verdim,sabahlara kadar çalıştım ,bir bayan olarak gece 3lerde 4 lerde evime geldim.bir gün bile off demedim.kasiyerlik yaptım ve en iyi ve en hızlı kasiyerlerden biriydim,işimi iyi biliyordum,sahipleniyordum çokta dikkatliydim.FAZLADAN EMEK HARCADIĞIM hakkımı helal ediyorum sadece SN.ABDULLAH KİĞILIYA..sn.ABDULLAH KIĞILI gelmiş geçmiş en iyi iş adamı,insan gibi insan,bizden biri,nerden geldiğini unutmayan çok iyi bir insan..hangi parton elemanlarının tek tek hatrını sorar..kığılıda özlediğim tek şey SN.ABDULLAH KIĞILIYA türk kahvesi yapmak:)

 14. Merhaba ben carrefour mgz.müşterisiyim orada buldupum alış veriş huzurunu başka şubenizde yada x magazalarda da bulamıyoru.bu memenuniyetimin ilk nedeni benimle ilgilene serdal bey olmak üzere tüm personel bir numara çok aktif güler yüzlü ve çözüm odaklı arkadaşlar.
  Hepsine ayrıca teşekkür ederim..Sizlerede böyle iş bilincine hakim oersonellerle çalıştığınızdan dolayı…
  başarılarınızın devamı dileği ile.
  GÖKHAN SAĞIROLU.

 15. Kiğılı'yı marka biliyordum yıllarca alış veriş yaptım özel indirim kartı dahi verdiler. Silivri KİPA Mağazını açtılar alışveriş yaptık aldığım gömlek arızalı çıktı mağzaya ilettim biz merkeze bildireceğiz dediler, daha sonra merkezden yazı keldi yapılan inceleme sonucu ürününüzde herhangi bir üretim hatası saptanmamış olup kullanıma bağlı bozulma görülmüştür. Anlamakta zorluk çektim kolun omuza yakın kısmı düzkün bir şekilde kesikti.biryere takılsa o kadar düzgün olması mümkün deyil hata kendilerinde olması gerekirken biz suçlu oluyoruz , ama haklısınız almıyacaksınız eşime dostuma sizin reklamınızı yapıyorum çünkü bir gömlek parası beni zengin etmez , ayrıca sizden rica ediyorum cep telefonuma da mesaj atmaktan vazgeçin artık.

 16. öncelikle bir kiğılı müşterisi olmaktan dolayı gurur duyuyorum.Abdullah Bey'i her yönüyle takdir ediyorum.ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim orta düzey yöneticilerinizi seçerken daha iyi seçme şansınız var bu ülkenin o kadar tahsilli ve başarılı dinamik ve atılgan gençleri ve çalışanları varki hatta sizin bünyenizde çalışmakta olan gençlerimiz varken sürekli oturan,iletişimi zayıf,müşteri ilişkilerinden anlamayan sadece magazada personele söylenen o kadar yöneticinin ne işi var diye kendi kendime soruyorum,bu soruyu sizin sormanız uygun düşmezmi.

  saygılarımla
  Rahim BUTROS

 17. Değerli firma yöneticileri.firmanınzan uzunca bir süredir alış veriş yapmaktayım.tüm içtenliğimle belirtmek isterimki bu kadar geniş ağa sahip rirmanız yanı sıra çalışanlarınızda firmanızın büyüklüğü
  ve gücünü o kadar çok benim semişlerki müşteri karşılama ilgi alaka son saffada memnuniyetimi özellikle belirtmek istedim.ANKARA acıty iş merkezinde bulunan mağazanızda çalışmakta olan sy özlem hanımefendi başta olamk üze osman bey ve diğer ismini hatırlayamadığım arkadaşlara göstermiş olduklari ilgi alakadan dolayı siz değerli yöneticiler nezlinde teşekkür ederim.böyle bir firmeye böyle eleman olur bence.
  özel bir eleştiri yapmak istiyorum herşey çok güzel ama bence kıravatlar boyutunda bir model değişikliği yapmak gerektiği düşüncesindeyim.bunuda belirtmek istedim.

  saygılar sunar iyi çalışmalar dileri.

 18. Merhaba. Iğdır’da mağaza açmak istiyorum.Bu konudaki gerekl, şartlarınızı öğrenmek istiyorum.Şehrin en işlek yerinde 3 katlı iş yerimiz bulunmaktadır.Saygılar sunaruım.

 19. iyigünler ben almanyadan wuppertal sehrinden yaziyorum burada sizin bayiniz olmak istiyorum sizin almanya bayilik veriyormsunuz veriyorsaniz ne gibi sartlariniz var bana bilgi verirseniz cok memun olurum ilginiz icin tskl

 20. bir kiğılı çalışanı olarak sadece şunu diyebilirim patronların pek sevilmediği bir ülkede Abdullah beyin üzerine kimse yok!!! o sadece kendi cebini düşünmeyen bir işadamı.evet belki biraz fazla çalışıyoruz ama en azından son kuruşuna kadar hakkını veriyor..Kiğılı yı özel sektörde tek geçerim….

 21. begendiği bir takım icin izmir veye karsıyaka da ki magazaların yerlerini ögrenmek istedim. Bulamadım.Yardımcı olabilirmisiniz.(erkek kıyafeti,mont)

 22. 1 AL 1 BEDAVA KAMPANYASINDAN 2 ADET GÖMLEK ALDIM.1 ADETİNİN KOL AĞIZLARINDA,YAKADA,VB. GİBİ YERLERİNDE BEYAZ YAPIŞKAN GİBİ LEKELER VARDI.GERİ GÖTÜRDÜĞÜMÜZDE FİRMAYA İNCELEMEYE GÖNDERDİLER,GELEN CEVAPTA YIKAMA HATASI DENİLDİ.ÜRÜNÜ AÇTIĞIMIZDA VARDI BUNLAR.KIĞILI'YI İYİ BİR MARKA,ÜRÜNLERİ KALİTE DİYE ALIYORDUK.HATALI ÜRÜNÜNE SAHİP ÇIKMAMASI,TAMAMEN BİZE GÜVEN EKSİKLİĞİ VERDİ.KIĞILIDAN ARTIK ÜRÜN ALMAMAYA KARAR VERDİK.

 23. capitol kiğılı müdür Yalçın beyin müşterisiyim. İMALATLARINZ DAR KESİM OLDUĞU İÇİN GÜZEL DURUYOR.ÇOK BEĞENİYORUM. BİRİKEN PUANLARIN TEK SEFERDE KULLANILMASI MÜŞTERİLERİNİZİ DAHA ÇOK MEMNUN EDCEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. Yeni yıldada istikrarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorm. SAYGILARMLA BENER ARIN

 24. mrb lar başırınızdan dolayı sizi takdir edrim.ben trabzon un beşikdüzü ilçesindenim nüfus 29 bin sabit nufus tabi yazın 150 200 binin üzeri ayrıca ilçemizde 8 lise bir yüksek okul köy enstüsü ve öğretmen okulu bulunmakta yurt ve diğer kurumlarımızda mevcut.sahilde olan ilçemiz trabzona 45 km.bunları anlatıp izahımın nedeni bayilik istiyorum uygun görüp anlaşırsak şartlar nedir tüketici olarak bilgilendirmanizi bekliyorum şimdiden teşekkürler aydın yaylı.BEŞİKDÜZÜ- TRABZON.

 25. kiğılı dıştan görüldüğü gibi değil bence müdür müdür yardımcısı seçerken sınavla seçmelidir.işi bilmeyen kalıyo işi hakeden gidiyo sonundada kığılı krizi hakediyooo

 26. iyi günler merzifon da giyim magzamız bulunmaktadır .Kigılı ürünlerini satmak istiyorum bana bilgi verirmisiniz yerimiz kendimize ait giriş 80 metre kare ikinci kat 115 metre kare dir borum kat 50 metre karedir

 27. Ben Kırklareli Kiğılı mağazasında görev alıyordumve kriz döneminde işe girmiştim.25 gün çalışıp hiç beklemediğim bir günde işten çıkarıldım.Şimdi soruyorum mademki krizden etkilenmeyen firma beni 25 gün için işe niye alıyosun. işe aldğında da kriz vardı.İşte arkadaşlar Türkiye böyle bir ülke insanları düşünen hiçbir firma yok.

 28. KUZEY IRAK IN ERBİL İLİNDE BAYİLİK ALMAK İSTİYORUZ BİZEDEN İSTENİLEN ŞARTLARINIZ NELERDİR. SAYGILRIMLA

 29. ben bayilik hakkında bilgi almak istiyorum ordunun aybastı ilcesi 30000 nüfusu var iş yeri yeni acılacak sartlar ne acaba

 30. Gerçekten takdir edilecek hızlı bir büyüme gösteren kiğılı firmasına bütün dünyaya açılması için başarılar diliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here