Kim Milyoner Olmak İster işte 10 İpucu

Milyoner Olmak İsteyenler için 10 İpucu

Kim milyoner olmak isterse zihniyetinde bazı değişimler ve bakış açılarında farklı değişikliklere gitmek zorunda kalabilir. Milyoner olma tutkusu tek başına yeterli olmasa da aşağıdaki maddeleri okuduğunuzda ve kendiniz de yeni yöntemler geliştirdiğinizde bu mümkün olabilir. Milyoner olmanın en gerekli şartlarından birisi değişimler olarak görülse de bu aynı zamanda şu anki gelirinizinde değişmesinin gerekliliğidir. Milyoner olmak isteyenler zihnine bu düşünceyi yerleştirdikten sonra yapacakları mali ve ticari hatalardan ders almayı bilmedilir. Size vereceğimiz ip uçları ile kendi durumunuzu yeniden değerlendirebilirsiniz ve ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Kim Milyoner Olmak İster

1Mevcut mali durumunuzu değerlendirin.

Halen nerede durduğunuzu bilmiyorsanız büyüyemezsiniz, bu nedenle her şeyi bir kağıda yazmanın vakti geldi. Nerede durduğunuzu fiziksel olarak görerek, mali hedeflerinize ulaşmak için uygun değişiklikleri yapabilirsiniz. Kazandığınız tutara karşılık harcadığınız tutardan ve sonraki adımlarınıza yardımcı olacak bir mali plan oluşturmanız gerekir. Bu planın oluşturulması hem geliriniz hem de harcama alışkanlıklarınızdan memnun kalmadığınızı fark ettirdi ise cesaretinizi kırmayın. Bu olumlu değişiklikler yapma yolunda ilk adımdır.

Gelecekteki planınızı oluştururken şunları yapmanız gerekir:

 • Tam gelirinizi bilin.
 • Ne kadar harcama yapacağınızı bilin.
 • Gelirlerinizi ve harcamalarınızı izlemek için mobil uygulamalar kullanın. (Örnek Para yönetimi ve Gelir Gider Takibi gibi uygulamalar)
 • Mali ve yaşam tarzı hedeflerinizi yazın.

2Mevcut gelirinizi arttırmaya çalışın.

Planınızı oluşturduktan ve finansal hedeflerinizi listeledikten sonra, bunlara nasıl ulaşacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Gerçekçi olarak söylemek gerekirse, günlük küçük harcamalarınız kesip bir milyoner olmayacaksınız; mevcut gelirinizi nasıl artıracağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Eğer bir çalışan iseniz yeni bir iş kurmayı düşünebilirsiniz. Eğer bir işletme sahibi iseniz işyerinizin daha çok nasıl para kazanacağı üzerine düşünmeye başlamalısınız. Hiç bir işiniz yok ise mevcut pazarlarda araştırma yapmaya başlamalısınız.

3Yeni gelir akışlarını düşünün.

Milyonerler nadiren sadece bir gelir şekline sahiptirler. Aslında, çoğunda ikiden fazla var. Küçük başlayın ve sizin için aylık olarak daha fazla para üretecek bir yan iş bulabilirsiniz.

Bazı seçenekler olabilir:

 • Uzmanlığınızı serbest meslek danışmanı olarak sunma.
 • Danışmanlık veya öğretim.
 • Konuk konferanslar veya blog yayınları yapmak.
 • Yarı zamanlı ikinci bir iş.
 • Evinizde yedek oda kiralamak.
 • E Ticaret işine girmek.

Bu yazılanların bazıları az gelir getirecek gibi gözükse de milyoner olmaya atılan ilk adımları oluşturmaktadır. Örneğin ayda 3 bin lira kazanıyorsanız bunu ufak bir işle 6 bin liraya nasıl çıkaracağınızı düşünün. Bu adımlar size ufak gibi gelse de daha sonraki aylarda başardığınız zaman yavaş yavaş ana sermayenizde oluşmaya başlayacaktır. Eğer hali hazırda sermayeniz var ise sermayenizi nasıl değerlendirebileceğinize ve hangi işlere yatırım yapacağınıza odaklanmalısınız. İlginçtir ki günümüzde sermayesi olan bir çok kişi iş kurmak yerine gayrimenkul yatırımı yapmakta. Kısaca şöyle düşünün 500.000 liraya bir ev alıp 1.500 liraya kiraya vermek mi mantıklı. Yoksa o parayla bir iş kurup ayda 5 bin ile 25 bin lira arasında para kazanmak mı?

4Tasarruf edin.

Gelirinizi yoluna koyduktan sonra, giderleriniz için yeni bir strateji oluşturmanız gerekir:

 • Yaşam masrafları (fatura, kira, krediler, market alışverişi gibi)
 • Kişisel harcamalar (Sinema, akşam yemekleri, tatiller vb.)

Maliyetlerinizi organize etmenin en iyi yolu onları otomatikleştirmektir. Ne kadar tasarruf edeceğinizi belirledikten sonra, cari hesabınızdan tasarruf hesabına otomatik borçlar oluşturun. Otomatik ödemelerinizi zamanlayın ve ne kadar kazandığınıza bağlı olarak kendinize bir acil fon hesabı oluşturun ve buraya para aktarmaya çalışın.

5Yeni becerileri öğrenmeye başlayın.

Öğrenme, şu anki işinizi düzgün yapmanıza olanak tanımaktan daha önemlidir; Seçtiğiniz alanda uzman olmak için daha çok öğrenmeniz gerekir ve diğer profesyonellerle daha geniş bir şekilde konuları tartışmanız gerekecektir. İşin aslı seçtiğiniz alanda çok yönlü bir entelektüel olmanıza izin verin. Yeni beceriler öğrenmek için üniversiteye gitmek için yeniden başvurmanız gerekmez.

Basitçe:

 • Daha fazla kitap okuyun.
 • Eğiliminiz ile ilgili blogları okuyun ve sunumları dinleyin.
 • Fuarlara ve konferanslara katılın.
 • Çevrimiçi kursları araştırın. (Udemy gibi onlie eğitim veren yerleri araştırabilirsiniz.)

6Fırsatlar arayın.

Unutmayın masanızda çalışırken fırsatlar sadece kucağınıza düşmez. Fırsatları bulabileceğiniz yerlere gidip onları almanız gerekiyor. Ayrıca isminizin duyulmasını sağlamalısınız, böylece başkaları uzmanlığınıza ihtiyaç duyduğunda ve deneyimlerinizden yararlanmak istediğinde sizi mükemmel kişi olarak düşünebilirler.

Uzun süredir düşündüğünüz bir iş fikriniz varsa ve faturalarınızı ödemek için günlük işinizi yapmak zorundaysanız iş fikrinizi hayata geçirmek için kendinize yeni fırsatlar oluşturmak zorundasınız. Bir işte çalışıyor olabilirsiniz dinlenme vakitlerinizin bir kısmını daha çalışmaya ayırmalısınız. Bir keresinde Çin’e giden bir arkadaşımızın anlattığını göre pirinç yetiştiricisi olan birisi aynı zamanda kendi evinin bir odasında oyuncak imalatı yaptığından ve bunu Alibaba gibi sitelerden pazarladığından bahsetmişti. Milyoner olmak için sadece çok iyi fikirler değil aynı zamanda iyi bir çalışma disiplini de gereklidir.

7Daha tutumlu olun.

Zengin insanlar işin başında süslü ve pahalı araba satın alarak servet kazanmazlar. Bir milyoner olmak istiyorsanız, daha tutumlu bir yaşam tarzı yaşamaya başlamanız gerekir. Markalı ürünleri kullanmaktan ve alışveriş günlerini azaltarak harcamalarınızı azaltmanız gerekiyor. Ayrıca şunları yapabilirsiniz:

 • Dışarıda yemek yiyorsanız indirimleri ve Kuponları kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Süpermarketlerin kendi markası olan ürünlerini satın alın.
 • Aracınız veya taksi hizmeti yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaya başlayın.
 • Pahalı hediyeler yerine daha makul fiyatlı hediyeleri tercih edebilirsiniz.

8Borçtan kaçının.

Bir milyoner olmanın en iyi yolu, borç yapmaktan kaçınmaktır. Bir kredi kartı faturası, ilk etapta geri ödeyip ödemediğinizi düşünmeden yaptığınız bir harcamadır.
Bu yüzden kredi kartınızı acil bir durumdan ziyade bir lüks olarak değerlendirerek başlayın. Doğru alışkanlıklar kazanmak için, alışverişe israfı önlemek ve sahip olabileceğiniz çevrimiçi alışveriş hesaplarından kaçının. Bu yöntem aynı zamanda yalnızca ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alma konusunda iki kez düşünmenizi sağlayacaktır.

9Sıkılmayı kucaklayın.

Sıkılmak güzel. Aslında, bıkkın olmak demek elinizde boş zamanınızın olduğu anlamına gelir, bu da iyi bir şeydir. Her boşluğu, paranıza mal olan bir etkinlikle doldurmanızı bırakmanın yanında, çabalarınızı daha üretken konulara odaklamak için harika bir yoldur.

Yapacak hiçbir şeyiniz olmadığında;

 • Konsantrasyonunuzu artırmak ve zihninizi temizlemek için düşünmeye vakit ayırın.
 • Kitap okumaya daha fazla zaman ayırın.
 • Egzersiz yapmaya başlayın.
 • Motivasyonunuzu arttırmak için evde kendinize güzel bir yemek pişirin.

10Yeni çevreler oluşturun.

Başarılı insanlar sürekli aynı çevreler yerine başka ortamlara da girmeye devam ederler. Bunun sebebi ne kadar farklı sektörlerden çevreniz olursa bakış açılrının o kadar değişeceği ve ihtiyaç duyduğunda fikir alabilecekleri yeni insanları bulmaktır. Sonuç olarak, sizi başarıya götürecek şekilde insanlarla iletişim kurmaya başlamanız ve çevreler yapmanız gerekmektedir.Ne yazık ki, dünyadaki en iyi beyin cerrahı olsanız bile, bunu onlara söylemediğiniz sürece kimse bilmeyecektir, bu nedenle endüstrinin simgelerinin nerede olduğunu bulup gidin ve onlarla buluşun.

Başarılı insanlarla tanışmanın çeşitli yolları vardır; bunlardan bazıları şunlardır:

 • Basit bir e-posta gönderme.
 • Onlarla iletişim kurmak için sosyal medya kullanma.
 • Onları olaylara ve konferanslarda görme.
 • Bültenlerine abone olun.
 • Web seminerlerine katılın
 • Para kazanma ve Finans kategorilerinde ki siteleri sürekli takip edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here