Kipling, Türkiye’de Franchising yoluyla büyümeyi hedefliyor

Kipling, Türkiye’de Franchising yoluyla büyümeyi hedefliyor
Kipling

Maymun ikonuyla tanınan Belçikalı çanta markası Kipling, Türkiye’de franchising yoluyla büyümeyi hedefliyor. 100 bin ile 150 bin TL arasında değişen yatırımla kurulabilecek bir iş modelinde franchise’ın aylık metrekare başına bin ile 2 bin TL arasında ciro gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Belçikalı çanta markası Kipling, 1987 yılında ilk olarak Belçika’nın Antwerp kentinde doğdu. Günümüze kadar dünya çapında Avrupa’dan Amerika, Asya ve Afrika’ya kadar uzanan toplam 67 ülkede, 260 zincir mağazası ve 46 dağıtım ortağıyla faaliyet gösteriyor. Maymun ikonu ve buruşuk naylon dizaynı ile bilinen Kipling’deki bu ikon aslında üretim kazası sonucu ortaya çıkan buruşuk naylon ile oluşmuş.

Kipling
Kipling

Meb Deri aracılığıyla Türkiye’ye gelen ve şu an İstanbul’da altı mağazası bulunan Kipling, franchising yoluyla büyümeyi planlıyor. Meb Deri Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Menda, anahtar teslim franchising vereceklerini söylüyor.

Anahtar teslim modelinde mağazalar markanın konseptine birebir uyacak şekilde Kipling’in mimarları tarafından çiziliyor ve projelendiriliyor. Bu noktadan sonra yatırım başlıyor. Merkez, yapılan yatırımın yansını karşılıyor. Uygun personelin bulunup eğitilmesinden, kılık kıyafet gibi tüm detaylar merkez tarafından sağlanıyor

Öncelikli olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’ya franchising vereceklerini belirten Menda, şöyle devam ediyor:

“Uluslararası dünya markala-nnın (ayakkabı, çanta ağırlıklı) bulunduğu işlek AVM ve alışveriş caddelerini tercih ediyoruz. Mağazanın büyüklüğü en az 40 metrekare olmalı. Yatınmcıdan franchise giriş bedeli talep etmiyonız. Mağazaya ve lokasyona bağlı olarak toplam yapılması gereken yatırım 100 bin ile 150 bin TL arasında değişiyor.”

Franchise için belirlenen aylık ciro hedefi metrekarede bin ile 2 bin TL arasında değişiyor. Menda, kâr marjı için ise “Bu konu finansal birçok değişkene bağlı olduğundan franchise ile yapılan görüşmeler sonucu paylaşılıyor ancak piyasada diğer franchise sistemleri arasında oldukça iddialı bir modele sahibiz” diyor. Franchise’dan aylık royatly ücreti alınmıyor.

Menda, yatırımcıda aradıklaıı özellikleri ise “Markamızı, kendi markası olarak görecek, yalnız yatırım değil günlük iş olarak bu işi yapacak kişileri tercih ediyoruz” şeklinde sıralıyor.

Uygun yer: Öncelikli olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’ya franchising verilecek.

Kipling İlk sermaye: Franchise giriş bedeli talep edilmiyor. Metrekareye bağlı olarak 100 bin ile 150 bin TL arasında değişiyor.
Kipling Ciro hedefi: Metrekare başına bin ile 2 bin TL arasında.
Kipling Kâr marjı: Franchise ile yapılan görüşmeler sonucunda paylaşılıyor.
Kipling Bayilerde aranan özellikler: işinin başında duracak girişimciler aranıyor.
Kipling Başvuru için: 0212 576 26 10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here