Kısa başŸarı hikayeleri ile işinizi büyütün

Yapışkan Oyuncak

Kısa başarı hikayeleri

Başarı hikayeleri okumak girişimciler açısından önemli bir etken olarak görülüyor. Küçük bir şirketiniz olsa bile başarı hikayelerindeki doğru noktaları kavrarsanız bu durumun size büyük faydaları dokunabilir. Bir iş fikri her zaman tek başına yeterli değildir bu yüzden işin arka planında bulunan etkenleri de iyi analiz etmeniz gerekiyor. Anlatacağımız kısa başarı hikayelerinden sizlerde kendinize ipuçları edinebilirsiniz.

1- Ken Hakuta Yapışkan Oyuncak

Yapışkan Oyuncak

Ken Hakuta en hızlı para kazanan girişimcilerden biridir. Yapışkan örümcek fikrini pazarlayan Ken sadece bir kaç ay içerisinde 240 milyonun üzerinde ürün satmayı başardı ve o süreçte 80 milyon dolar para kazandı. Girişimci fikri aslında kendisi bulmadı ama fırsatı iyi değerlendirdi. Annesinin Çin’den gönderdiği hediyeyi çok beğenen girişimci hemen fırsatı değerlendirmek istedi. Hediye yapışkan bir örümcek oyuncağıydı. İlk iş olarak Çin’deki üretici firmayı 100 bin dolara satın alan Ken Hakuta hemen pazarlama işlerine başladı. Ürün ünlü bir gazetede haber olunca anında satışları patlayan şirket kısa sürede çok paralar kazanmayı başardı. Basit bir fikir gözükse de bu tarz girişimlerin iş modelini incelemek gerçekten önemlidir. Bu iş modelinde de iki konuyu dikkate almalısınız.
– Çok satacağına inandığınız bir ürünün telif ve üretim haklarını satın almak.
– Ürünü gerçek bir yorumcu ile medyada tavsiye ettirmek

2- Slanket battaniyeleri

Başarı Hikayeleri

Battaniyeler bildiğiniz gibi kış aylarının vazgeçilmezlerindendir. Peki battaniye işini bir çok firma üretirken bir girişimci bu fikri alıp içeriğine bir kaç basit ekleme yaparsa ne olur. İşte sorunun cevabı inovasyonda yani bir ürün veya hizmet üzerine yapılan yenilikçi fikirlerde saklı. Gary Clegg isimli girişimci televizyon izleme sırasında uyku tulumunun içine giriyor ve ısınmaya çalışıyor. Aynı zamanda dışarıdan bir şeyler alma ihtiyacı doğduğunda ise kollu battaniyeler olsa ne güzel olur diyerek iç geçiriyor. İlk ürününü annesine diktiren girişimci bu fikri ile 2004 yılında tanışıyor ve 2009 yılında aslında olan bir ürünü değiştirip tekrar piyasaya sürdüğünde kısa süre içerisinde tam 7 milyon dolar kazanıyor ve hala kazanmaya devam ediyor. Slanket isimli ürünler şu anda 44.99 dolardan satılmaya devam ediyor.

3- Tara Haughton Kırmızı Ayakkabı Tabanları

Kırmızı Tabanlıklar

Tara Haughton 16 yaşında bulduğu fikir ile zengin olsan bir başka girişimci. İlk önceleri hemşire olmak isteyen Tara daha sonra katıldığı bir düğünden esinlenerek ayakkabıların altına kırmızı etiket koyma fikrini geliştirdi. Rosso Solini isimli şirketi kurduktan sonra ilk çalışanı olan babasıyla birlikte işe başladı. Başlangıçta sadece okul masraflarına katkısı olsun diye başlanılan iş o kadar yoğun ilgi gördü ki bir çok yerden ödül almaya başladı. Yüksek topuklu ayakkabı tabanlarının kırmızı olması fikri 23 ülkede yayılırken ürünlerin tanesi 17 dolardan satılmaya başladı. İrlanda genelinde 150 mağazada satılan ürün İngiltere ve Avustralya’dan da ilgi görmeye başladı. Şu anda Amerika’da ürünü satmak için bayi arayan Tara Haughton yakın zamanda Perezhilton.com sitesinde de haber olmayı başardı.

4- Pet Rock Kaya hayvanı

Pet Rock

Gary Dahl tarafından icat edilen iş, saçma iş fikirleri olarak tüm dünyada lanse edilse de girişimcisine 10 milyon doların üzerinde para kazandırdı. İnsanların hayvanlara olan ilgisi üzerine bir fikir düşünürken aklına kendi topladığı ufak taşları nasıl satarım sorusu geldi. Evcil kaya hayvanları olarak lanse ettiği taşları ilk önceleri 3 dolardan satışa sunan Gary birden çok ilgi çekmeyi başardı. Ürünün lansmanında bakımı çok kolay imajını veren girişimci daha sonra ürün ambalajına bakım kılavuzu ve samandan bir yatak ekledi. İlgi o kadar çok büyüdü ki Gary sadece bir kaç ayda 1.5 milyon taş satmayı başardı. Evde beslenen hayvan fikri 1975 yılında ve teknolojinin çok az olduğu yıllarda yapıldığından dolayı bir çok pazarlama ve reklam ajanslarına da başarı hikayesi olarak geçmiştir. 2015 yılının Mart ayında vefat eden girişimcinin ürünleri hala daha internet üzerinden satılmaya devam ediyor. Ufak bir not Gary aynı zamanda Aptallar için Reklamcılık isimli kitabında yazarıdır.

5- Shawn Neslon Armut koltuk fikri

Başarı Hikayeleri

Armut koltuk fikri ile 40 milyon doların üzerinden para kazanan Shawn Neslon daha rahat oturmak için ilk koltuğunu kendisi tasarladı. Arkadaşlarından gelen talepler üzerine LoveSac isimli şirketi açan girişimci kendisine 12.000 adetlik gelen siparişten sonra işini büyütmeye başladı. Günümüzde de çok popüler olan armut koltuklar Lovesac isimli web sitesinde satılmaya devam ediyor. 1995 yılından günümüze kadar hala daha satılan koltuklar sürekli yenilikler yapılarak piyasaya sürülüyor. Şu anda Lovesac ulusal çapta 59 şirketin perakende mağazalarında satılıyor ve sadece kendi sitesini aylık olarak 1.2 milyon kullanıcı ziyaret ediyor.

İlgili Konu : Başarılı iş fikirleri 70 adet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here