Klasik Oyuncaklar, inovasyon ve iş fikirleri

Teknoloji bağımlısı çocukları eğlendirmek için yapılan yenilikler yüzünden klasik oyuncaklar git gide klasikliğini yitiriyor. Dijital cihazlara karşı mücadelelerinde başarılı olamayan oyuncak üreticileri, oyuncaklarını yeni nesil
çocuklara uyumlu hale getiriyor.

Monopoly’de kullanılan paralar artık bir tablet bilgisayar tarafından sayılabilecek. Hot Wheels arabalarını iPad ekranının üzerinde sürmek mümkün. Peki ya Barbie? O da dijital bir fotoğraf makinesine dönüştü. Mattel’in Kuzey
Amerika bölümünün pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı Chuck Scothon, “İster iPhone, ister iPad, ister Android cihazlar olsun, çocukların teknolojiyle ilgileneceğini biliyoruz. Bizim işimiz bunu önlemek değil, bundan yararlanmak” diyor.

Yenilenen klasik oyuncaklar tıpkı ebeveynleri gibi çocukların da cihazları olmadan vakit geçirmekten hoşlanmadıklarını gözler önüne seriyor. San Francisco merkezli sivil toplum kuruluşu Common Sense Media tarafından yapılan yeni bir araştırma, 8 yaş ve altı çocukların üçte birinden fazlasının iPad ve akıllı telefon gibi cihazlar kullandığını ortaya çıkardı.

Sektörde gerçekleşen en ciddi teknolojik entegrasyon son birkaç yılda meydana geldi. Yenilikler oyuncak sektörünün azalan satışlarının bir göstergesi. Ancak Amerikan perakendecileri, LeapFrog LeapPad Explorer isimli çocuklara yönelik tablet bilgisayar için verilen siparişleri yetişmekte zorlandı. Scothon’ın söylediğine göre, Mattel elektronik cihazlar da dâhil çocukların çeşitli aktivitelere ne kadar zaman ayırdığını araştırdı ve oyun zamanının büyük bir bölümünün cihazlara ayrıldığını ortaya çıkardı. Mattel’in 50 dolarlık yeni Barbie’sinin sırtında bir kamerası var. Çocuklar bebeği bir nesneye doğrultuyor ve fotoğraf çekmek için Barbie’nin üzerindeki bir düğmeye basıyor. Görüntü, Barbie’nin tişörtünün önünde görünüyor. Fotoğraflar bilgisayara yüklenebiliyor.

Sektördeki yenilik rüzgârı masa oyunlarının dijital versiyonlarına da yansıdı. Game of Life oyununun ortasındaki plastik fırıldağın yerini, fırıldağın resmini gösteren ve onunla aynı sesi çıkaran bir tablet aldı. Ajan gözlükleri ve lazer ışınlı tabancalar da değişti. Gündüz ve gece görüşlü videoları kaydeden teknolojinin de eklenmesiyle, Jakks Pacific tarafından üretilen ve Spy Net Multi Vision Googles adı verilen ajan gözlükleri artık gerçek bir ajan gibi etrafı gözlemeyi mümkün kılıyor.

Walmart’ta oyuncaklardan sorumlu Başkan Yardımcısı Laura Phillips, “İnovasyon çocukların ilgisini canlı tutma ve oyuncakların döneme daha fazla ayak uydurması açısından çok önemli” diyor. Mattel firması Hot Wheel, Fisher-Price ve Barbie gibi klasik markaları için Apptivity adı verilen bir oyun serisi geliştirdi. Çocuklar ücretsiz olarak indirilebilen uygulamaları indirerek iPad üzerinde bu oyunları oynayabiliyor. Fakat sanal bir araba ya da avatar kullanmak yerine, çocuklar sensörleri olan plastik oyuncakları iPad’in üzerinde gezdirebiliyor.
Hasbro’nun Pazarlama Müdürü John Frascotti, “Ebeveynlerin belli başlı şeylere ilgi duyması gibi çocuklar da mobil cihazları çok seviyor. Yeni nesil oyuncaklar sayesinde ebeveynlerin çocuklarla çatışmasına gerek kalmıyor” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here