Klimalı ayakkabıyı üretti dünyaya 40 bin çift ihraç etti

Türk şirketi King Paolo, ’comfort’ olarak nitelendirilen ayakkabı segmentinde dev markalara rakip oldu.
Dünyanın bakteri ve nem oluşumunu azaltan ilk klimalı ayakkabısını üreten Türk şirketi King Paolo, ’comfort’ olarak nitelendirilen ayakkabı segmentinde Clark, Geox, Mephisto, Hush Puppies gibi dev markalara rakip oldu. Kendi markasıyla ihracat yapan şirket, 200 bin adetlik üretiminin 40 binini dünyaya ihraç etti. Hedef bu yıl ihracatı yüzde 20 artırmak

AyakkabI üretimine 1995 yılında 200 metrekarelik bir atölyede, haftalık 300 çift üretim kapasitesiyle başlayan King Paolo, bugün ’comfort’ olarak nitelendirilen ayakkabıları üreten Clark, Geox, Mephisto, Hush Puppies gibi dev markalara rakip oldu. Dünyada ilk kez hava sistemli, klimalı ayakkabıyı üreten şirket, 150 ülkede bu ürünün patentini aldı.

Yıllık 200 bin adet olan üretiminin 40 bin adedini kendi markasıyla ihraç eden King Paolo’nun sahibi Hüseyin Turan, fason üretim yapmadıklarını, markalarıyla ihracat yapmayı tercih ettiklerini belirterek, “İngiltere’de 400’e yakın noktaya ürün veren büyük bir perakendeci ile 3 yıldır görüşüyoruz. Fason üretim yapmayı kabul etmediğimiz için bir türlü anlaşamıyorduk. Nihayet şartlarımızı kabul ettiler. Balkanlar, Kafkasya, Arap Yarımadası, ve Afrika’dan sonra İngiltere’ye markamızla ihracata başlayacağız” dedi.

Şu anda kendi alanlarında dünyanın ilk 10 firmasından biri olduklarını kaydeden Turan, Türkiye’de 300 noktada King Paolo ürünlerinin satıldığını, Ağustos’ta ilk mağazalarını açacaklarını, franchise yoluyla 5 yılda 100 mağazaya ulaşmayı planladıklarını vurguladı.

TÜRKLER’İN AYAK PROFİLİ ÇIKARILDI

Üniversitelerle çalışarak 300 kişinin ayak ölçümlerini yaptırdıklarını söyleyen Hüseyin Turan, elde edilen 3 bin veriyle Türkiye’nin ayak profilini çıkardıklarını ve Türk insanına en uygun ayakkabı tabanını ürettiklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here