Kobi Nedir? Kobi Ne Demek?

Kobi Kimdir?
Westend61 / GettyImages

Konu Başlıklarına Göz Atın

“Küçük ve Orta Boyutlu İşletmeler” olarak da bilinen kobiler; Türkiye’deki ticari işletmelerin %99’undan fazlasını oluşturur. Bu nedenle Türkiye ekonomisinin dinamizmi için oldukça önemlidirler. Kobi açılımı düşünüldüğünde ve Kobi denilince birçoğumuzun aklına küçük işletmeler gelse de kobiler farklı kategorilerde değerlendirilirler. Kobilere yönelik destek programlarının artması, kobilerin öneminin anlaşılmaya başlanması ve kobilerin sayısındaki artış gibi nedenlerle bu yazımızda kobi hakkında en çok sorulan soruları yanıtlayacağız. “Kobi nedir?”, “Kobi’lere yönelik ölçekleme nasıl yapılır?” gibi soruları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Kobi Nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler KOBİ olarak tanımlanır. Her ülkenin kobi ölçümlemeleri farklı kriterler üzerinden yapılabilir. Türkiye’de KOBİ sınıflandırması yapılırken dikkat edilen ve belirleyici öneme sahip olan üç temel unsur bulunur. Türkiye’de kobi tanımlamaları belirlenirken şirketin cirosu, sermayesi ve aynı zamanda işçi sayısı dikkate alınır. Buna göre kobi nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir:

“Yıllık çalışan sayısı 250 kişiden az olan; mali bilançosu ve yıllık net satış hasılatı 125 milyon TL’nin altında olan girişimler veya ekonomik birimler KOBİ” olarak adlandırılır.


KOBİ tanımı ve kobi nitelikleri 24 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik’ten alınmıştır.

KOBİ Ölçeklemesi Nasıl Yapılır?

Aynı düzenleme ile KOBİ sınıflandırmasında da değişimler yapılmıştır. En güncel değişimler doğrultusunda kobi’ler şu şekilde sınıflandırılabilirler:

  • Mikro İşletme: Yıllık çalışan sayısı 10 kişiden az olan; mali bilançosu veya yıllık net satış hasılatı 3 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler “mikro işletme” olarak adlandırılır.
  • Küçük İşletme: Yıllık çalışan sayısı 50 kişiden az olan; mali bilançosu ya da yıllık net satış hasılatı 25 milyon TL’nin üzerine işletmeler “küçük işletme” olarak adlandırılır.
  • Orta Büyüklükteki İşletmeler: Yıllık çalışan sayısı 250 kişinin altında olan, mali bilançosu ya da yıllık net satış hasılatı 125 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler “orta ölçekli işletme” olarak adlandırılır.

KOBİ’ler bağımsız işletme, ortak işletme ve bağlı işletme olarak ölçeklerinden ayrı bir sınıflandırmaya da tabidir.

E-Kobi Nedir?

Hem kobilerin hem de esnafların kullanabilecekleri e-kobi sistemi, kobi beyannamesi dahil olmak üzere birçok işlemin online olarak yapılmasını mümkün kılan bir sistemdir. KOBİ Bilgi Sistemi girişi yapılabilmesi için ilk olarak sistem kaydı yapılmalıdır. Kayıt işlemi gerçekleştirildiğinde mail adresine gelen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılabilir. KOSGEB e kobi kolaylığı sunarak hem KOBİ’lerin yasal işlemlerini daha hızlı yapmasını hem de hizmet kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapılabilen ve entegrasyonu sağlanan e-kobi sistemi; firma yetkililerinin destek başvurularını, sorgulamalarını ve takiplerini de yapmalarını mümkün kılmaktadır.

KOBİ’lerin Önemi

KOBİ’ler hızla değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabilen, bölgeler arası dengeli büyüme adına önemli fonksiyonları bulunan, istihdama katkıda bulunup ekonomik dengeyi sağlayabilen ticari kuruluşlardır. Ülkemizdeki işletmelerin %99’unu oluşturan kobiler son yıllarda giderek daha önemli hale gelmekte ve kendilerine sunulan geri ödemeli veya hibe niteliği taşıyan finansman destekleri de bu söylemi ispatlamaktadır. KOBİ’ler için büyük bir sorun olma niteliği taşıyan finansman sorunu hem KOSGEB hem de diğer kamu yardımlarıyla büyük ölçüde çözümlenmeye çalışılır. Son dönemde kobim finans gibi platformlar kobilere yönelik hibe destekleri çıkaracağını belirtmekte ve yine şikayetlere neden olmaktadır. Bu nedenle işletme sahipleri “kobim finans nedir?” aramalarını arttırmaktadır. Büyümek, kalkınmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen işletmelerin resmi kanallardan destek ve finansman başvurusu yapması önerilir.

Güncel KOBİ destekleri KOSGEB internet sitesi üzerinden sorgulanabilir. KOSGEB haricinde diğer devlet destekleri kategori, destek türü ve kurum özelinde filtrelenebilir. Şu an KOSGEB destekleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Ajansları, Maliye Bakanlığı, İŞKUR, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı gibi kurumlar KOBİ’ler için çeşitli destekler sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here