Kobi nedirKobi : Küçük ve orta büyüklükte işletme
İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu yirmibeş milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan ekonomik birimler küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) olarak tanımlanır.
Buna göre
a) Mali bilanço: Bir işletmenin belirli bir tarihte sahip olduğu varlıklar ile bu varlıkların sağlandığı kaynakları gösteren mali tabloyu,
b) Net satış hasılatı: Bir işletmenin brüt satışlarından satış iskontoları ve iadeleri ile diğer indirimlerin düşülmesi sonucu bulunan tutarı,
c) Yıllık iş birimi (YİB): Bir yıl boyunca tam zamanlı olarak işletmede veya işletme adına çalışan bir kişiyi, ifade eder.
KOBİ’lerin Sınıflandırılması
KOBİ´ler 3 grupta sınıflandırılmıştır;
a) Mikro İşletme:
On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da, mali bilançosu bir milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan çok küçük ölçekli işletmeler bu kapsamda yer almaktadır.
b) Küçük İşletme:
Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da, mali bilançosu beş milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan işletmeler bu kapsamda yer almaktadır.
c) Orta Büyüklükteki İşletme:
İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da, mali bilançosu yirmibeş milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan işletmeler bu kapsamda yer almaktadır.

1 YORUM

  1. merhabalar ben isvec/stockholm de ICT Entrepreneurship master’i yapiyorum ve Sun Microsystems de calisiyorum. ICT alaninda girisimci arkadaslarima tavsiyelerde bulunuyorum ve fikirlerimi yaziyorum, eger ilgilenen varsa bloguma beklerim (yazilarimi ingilizce yaziyorum, ki asil amacim Turkiye ile is yapmak isteyen yabancilari etkilemek, onlari bilgilendirmek) adresim : http://gencisadami.blogspot.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here