KOBİ’ler için inovasyon çok önemli”

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’deki KOBİ’lerin yatırım içindeki payının yüzde 56,5, gelişmiş ülkelerde ise bu oranın yüzde 40 civarında olduğunu belirtti. KSO’da KOBİ Haftası dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Zeytinoğlu, KOBİ’lerin Türkiye’de ve tüm dünya ülkelerinde ekonominin üzerinde önemli rol oynayan işletmeler olduğunu belirtti.

Türkiye’deki işletmelerin yaklaşık yüzde 99’unun KOBİ olduğunu ve istihdamın yüzde 61,1’ini sağladığını anlatan Zeytinoğlu şöyle konuştu:

“ABD’de KOBİ’lerin istihdamdaki payları yüzde 50,4, Almanya’da yüzde 64, Japonya’da yüzde 81,4, İngiltere’de yüzde 36’dır. ABD’de yaklaşık 65 milyon kişi KOBİ’lerde istihdam ediliyor.

Ülkemizde KOBİ’lerin yatırım içindeki payları yüzde 56,5, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 40 düzeyindedir. İmalat sanayinde yaratılan katma değerin ise yaklaşık yüzde 38’i toplam ihracatın ise ancak yüzde 8’i KOBİ’lerimizce gerçekleştiriliyor. Bu gelişmiş ülkelerde katma değerde yüzde 50, ihracatta ise yüzde 30’lar düzeyinde görülüyor.

Bütün bunlara karşın KOBİ’ler gelişmiş ülkelerde toplam kredilerin ortalama yüzde 40-50’sini alırken ülkemizde sadece yüzde 4’ünü aldıkları görülüyor.”

İNOVASYONUN ÖNEMİ

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir ise kriz dönemlerinde firmaların inovasyona önem vermeleri gerektiğini ifade etti. Türkiye’de inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarının çok düşük olduğunu dile getiren Demir, KOÜ ve KSO işbirliğinde kurulan KOBİ Ar-Ge Destek Merkezinin KOBİ’lerin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için katkı sağlamayı amaçladığını, KOBİ’lerin mutlaka inovasyonu önemsemeleri gerektiğini kaydetti.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Teknoloji Projeleri Geliştirme Grubu Koordinatörü Yücel Telçeken de TTGV’yi tanıtarak, faaliyetlerini anlattı. KOBİ’lere Ar-Ge ve inovasyon projelerinde finansal destek sağladıklarını anlatan Telçeker, TTGV’nin bugüne kadar 778 projeye destek verdiklerini, bunun yüzde 78’inin KOBİ olduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here