Komagene Uzakdoğuya açılıyor

Komagene Uzakdoğuya açılıyor

Türk mutfağının vazgeçilmezi çiğköfte uluslararası pazara açılıyor. Komagene, Uzakdoğu’da üretim tesisi ve mağaza açmaya hazırlanıyor. Japonya’daki nükleer santralden radyasyon sızmaya başlamasının ardından uzmanların “deniz mahsullerinden uzak durun” çağrısı başta sushi olmak üzere Japonya kökenli birçok yemeği etkisi altına aldı. Dünyanın pek çok ülkesinde hizmet veren Japon restoranları da tüketiciler de tedirgin bir bekleyişte. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen etsiz çiğköfte üreticisi Komagene ise Uzakdoğu’da yatırım planları yapıyor.

Bu yıl Uzakdoğu’da bir üretim tesisi ve iki mağaza açmayı hedeflediklerini
söyleyen Yörpaş Yöresel Yiyecekler A.Ş. Genel Müdürü Çetin Tekdemir, bölgeye yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yapacak.

“Hazırlıklara başladık. Uzakdoğu’ya götürmek için usta bile yetiştiriyoruz”
diyen Tekdemir, tam olarak hangi ülkeye konuşlanacaklarını sır gibi saklıyor. Komagene olarak 2010’u franchise’larla birlikte 50 milyon TL ciro ile kapattıklarını dile getiren Tekdemir, yeni yatırımlarla bu yıl ciroda 65 milyon TL’ye yaklaşmayı hedefliyor. Tekdemir, iç pazarda da üniversitelerin çoğunlukta olduğu illerde franchise’ları artırmak niyetinde oldukları söyledi. Şirket, bu hamlelerle mevcut 182 şubeyi 250’ye çıkarmayı planlıyor.

Almanya’ya uçakla servis Ayda toplam 80 ton etsiz çiğköfte sattıklarını
belirten Tekdemir, Uzakdoğu’nun ardından yıl içinde Almanya’ya da açılacaklarını açıkladı. “Şu an için Almanya’da üretime geçmeyi düşünmüyoruz. Türklerin çoğunlukta olduğu şehirlerde önce 3-4 franchise vererek pazar oluşmasını sağlayacağız. Almanya’ya kargo uçaklarıyla günlük olarak çiğköfte göndereceğiz” diyen Tekdemir, THY başta olmak üzere pek çok havayolu şirketiyle görüşmelerinin sürdüğünü anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here