Konuşmayı yazıya döken programa büyük ilgi

9

Türkçe’yi anlayarak yazıya döken ve INTEL tarafından ödüle layık görülen ‘Dikte programı’, gelen yoğun ilgi üzerine kendisini yeniliyor. Konuşmayı anlayarak otomatik olarak ekrana aktaran Dikte, özellikle siyasiler ve güvenlik güçlerinden ilgi görüyor.

Program, taleplere göre yenilendikten sonra, başta TBMM’de yapılanlar olmak üzere siyasilerin konuşmalarını anında yazıya dökecek. Ödüllü teknoloji, yargı kurumları ve kolluk güçlerinin adli olaylara ilişkin sogulama işlemleri sırasında da kullanılabilecek ve zanlının sözlü ifadesi anında yazılı hali gelecek. Türk mühendisler Çetin Çetintürk ile Metin Karakaya tarafından kurulan CTD Yazılım tarafından hazırlanan Dikte programı, ilk olarak tıbbi terimlerin ve tıp raporlarının kolayca yazıya dökülmesi için hazırlandı. Konuya yönelik olarak bilgi veren CTD Yazılım’ın Ar-Ge Müdürü Çetin Çetintürk, programın genel versiyonunun da birkaç aydır satışta olduğunu belirterek, programın yoğun ilgi gördüğünü aktardı. Çetintürk, programın, daha önceden tanıtılan sesleri otomatik olarak yazıya döktüğünü belirterek, tercüme büroları ile kitap ve tez yazanlara büyük kolaylık tanığını ifade etti. Sistemin İngilizce versiyonu ile gazeteci ve hukukçulara özel sürümleri de yakında çıkacak.

Özürlülere kolaylık
Çetintürk, programın, görme özürlüler ile ellerini kullanamayan engelliler için de büyük kolaylık olduğunu aktardı. Çetintürk, programın, görme engelliler için ekrandaki yazıyı da okuyacağını, hatta gelen e-mail ve başka dosyaların da sesli okumasını yapabileceğini anlattı.

Siyasilere yarayacak
Çetintürk, 2009 yılı sonuna doğru programına kullanıcı bağımsız versiyonunu da çıkaracaklarını belirterek, böylece konuşan kişi kim olursa olsun programın yazıya dökebileceğini belirtti. Çetintürk, özellikle siyasi partilerin de yazılıma büyük ilgi gösterdiğini belirterek, parti liderleri için de siyaset versiyonunu hazırlayacaklarını ifade etti. Çetintürk, böylece, siyasi liderlerin yaptıkları tüm konuşmaların otomatik olarak yazıya döküleceğini dile getirdi. Çetintürk, programın geliştirilecek yeni versiyonları ile TBMM’deki tüm konuşmaların aktarıldığı tutanakların da kolayca tutulabileceğini ifade etti.

Deniz ÇİÇEK/ANKARA

6 YORUMLAR

  1. slm osman bey

    eger hala satın almadıysanız yardımcı olabilirim.

    ne iş ile uğraşıyorsun

    Dikte Genel 210 YTL + KDV
    Ek Kullanıcı Lisansı 50 YTL + KDV

  2. BU PROGRAMI SATAN FİRMANIN DETAYLI ADRESLERİNİ ÖĞRENMEMİZ MÜMKÜNMÜ? VAR İSE EĞER BULUNDUĞUM İL İÇİN BAYİLİK ALMAK İSTİYORUM BİLEN YADA İLGİLENEN VARSA LÜTFEN BANA ULAŞIN 0544 693 47 76 kasis_71@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here