Köpekbalıklarını Algılayan Duba

Köpekbalıklarını Algılayan Duba

Köpekbalıklarını algılayan duba, tehlike anında can kurtaranlara haber vererek önlem almalarını sağlıyor.

optus

Clever Buoy adlı duba kablosuz bir şekilde akıllı cihazlarla bağlantı kurabilen bir köpekbalığı radarı. Sahip olduğu sonar sistemi sayesinde suyun altını ve çevresini tarayan duba ses ve yankıları kullanarak deniz altının haritasını çıkarıyor. Bu sayede köpekbalığının türünü, büyüklüğünü, hızını hesaplayabilen cihaz bu sayede avcılara dair bildirimleri can kurtaranlara iletiyor. Optus, kendisine ait bir internet ağına da sahip. Bu sayede dünyanın heryerinden görülen köpekbalığı bildirimleri bu ağda toplanıyor.

Sistem, Köpekbalığı Saldırı Önleme Sistemleri (SAMS) tarafından geliştirilmiş. Ayrıca kurum köpek balıklarından korunmayı sağlayacak dalgıç kıyafetleri üzerinde de araştırma ve çalışmalar yapıyor.

Clever Buoy şu anda deneme aşamasında ve prototip olarak kullanılıyor. Duba’nın su geçirmez bir bölümünde bir bilgisayar olması ve sürekli olarak internet bağlantısının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca cihaza, güneş enerji sistemleri de eklenerek kendi enerjisini kendi kendine elde etmesi sağlanacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here