Köpük

Türk mutfak kültürünün en önemli simgelerinden birisi olan Türk Kahvesi’nin, pişirilmesi zordur ve dikkat gerektirir. Pişirme işleminde kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorun, ya anlık zamanlama hatası ya da ateşte unutulmasıyla kahvenin taşmasıdır.

Taşan ise, kahvenin vazgeçilmez unsuru olan köpüktür. “Köpük” bu sorundan yola çıkılarak tasarlanmış bir kahve pişirme elemanıdır. Cezvenin içine entegre edilmiş ikinci parça, taşan kahvenin burada toplanmasını sağlamaktadır.

Kahvenin taşması durumunda, kullanıcı taşan kahveyi -özellikle köpüğünü- isterse fincanlara dökerek kullanabilir. Böylelikle, kahvenin en keyişi kısmı muhafaza edilmiş olur. Ayrıca, kahvenin taşmasını önleyerek, hem ocağın kirlenmesi, hem de tekrardan kahve pişirilmesi engellenmiş ve kullanıcıya, zamandan ve enerjiden tasarruf imkanı sağlanmıştır. Kahvenin taşırılmadan pişirildiği durumlarda ise yine ikinci parça çıkartılarak servis yapılır. Malzeme olarak gövde için paslanmaz çelik, kulp için bakalit ve cezveye entegre eleman için de yine bakalit veya ABS ön görülmüştür. Günümüz üretim tekniklerine uygundur.


Ayça Güven – Muzaffer Koçer
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

1 YORUM

  1. TEBRİK EDERİM HOŞ Bİ FİKİR…BENİM OTOMATIMDAN ALIŞ VERİŞ EDENLERİN BÖYLE BİR FİKİR ÜRETMESİ HOŞUMA GİTTİ….
    ODTÜ MİMARLIK FAK GİRİŞ KAT ETİ OTOMATI.;)
    COFFEE STORE OTOMAT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here