Körfez’de 4 bin dolara şirket kur, Asya ve Afrika pazarına gir

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri olan Ras Al Khaimah, KOBİ’lere 2,3 milyar nüfusun yaşadığı Afrika ve Güney Asya pazarına erişim fırsatı sunuyor. Dubai’ye yakın RAK bünyesindeki serbest ticaret bölgesinde bir yıllık lisans maliyeti, şirket kaydı, telefon ve faks hizmetleri karşılığında 4 bin 100 dolara şirket kurulabiliyor.
Doğu ile Batı arasındaki ticaretin merkezi konumunda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), KOBİ’lere dünyaya açılma fırsatı sunuyor. Dünyanın üçüncü büyük re-export pazarı olan Dubai’ye alternatif bir destinasyon olarak son yıllarda dikkat çeken BAE’ye bağlı 7 emirlikten Ras Al Khaimah (RAK), KOBİ’lere 4 bin 100 dolara şirket kurma imkânı sağlıyor. Böylece şirketler, yaklaşık 2,3 milyar nüfusun yaşadığı Afrika ve Güney Asya pazarına erişim imkânına kavuşuyor. Söz konusu 4 bin 100 dolar bir yıllık lisans maliyetini, şirket kaydını, telefon-faks hizmetlerini kapsıyor.

Dubai’ye 45 dakikalık mesafedeki RAK işçilik, kira ve vergi avantajlarıyla hem Türkiye’den hem de diğer ülkelerden firmalar için önemli bir alternatif oluşturuyor. RAK Serbest Ticaret Bölgesi’nde yatırımı bulunan 140’tan fazla Türk şirketi, en çok inşaat malzemeleri, makine teçhizat, hammadde, kimyasal madde, petro-kimyasal ürünler ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. 10. yılını kutlayan RAK Serbest Ticaret Bölgesi’nin Başkanı ve Emir’in oğlu Şeyh Faisal Bin Saqr Quassimi, özellikle Türk işadamlarına önemli ticari fırsatlar oluşturduklarını belirterek, “Türkiye’nin Avrupa’dan transfer ettiği bilgi ve teknolojiyi buraya nakletmesini istiyoruz.” diyor. Lojistikte dünyanın odağında yer aldıklarını belirten Quassimi, Türk şirketlerine “Buradan 4 saatlik uçuş mesafesinde 2,5 milyar nüfus var. Bizi lojistik olarak kullanın.” çağrısı yapıyor. Türk seyahat firmalarının da turizm merkezi olan bölgede ofis açmalarını istiyor. Türk şirketlerinin ilgisi dolayısıyla Aralık 2007’de Türkiye’de bir temsilcilik açtıklarını belirten RAK STB CEO’su Oussama El Omari de Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmeye gerek olmadan, şirket kurulumu, yerleşim vizesi başvurusu, takibi ve lisans yenileme işlemleri gibi faaliyetleri firmaların hizmetine sunduklarını anlatıyor.

Küresel krize rağmen, RAK’ın geçen yıl yüzde 11’lik bir büyüme kaydettiğini, 39’u Türk olmak üzere 1.905 yeni şirket kaydedildiğini aktarıyor. KOBİ’lere özel önem verdiklerini ifade ediyor. RAK Serbest Ticaret Bölgesi’nin Türkiye Temsilcisi Gülay Avcı da “Özellikle ortak ofisli düşük maliyetli şirket kurulumlarını tercih eden şirketler RAK STB’yi kullanarak ithalat ve ihracat yapabiliyorlar.” şeklinde konuşuyor.

Ras Al Khaimah’ta (RAK) vergi sıfır, işçilik maliyeti ucuz

Türkiye’de yüzde 18 KDV, Kurumlar Vergisi ve buna bağlı Gelir Vergisi yüküyle karşılaşan şirketler verginin sıfır olduğu alternatifleri tercih ediyor. BAE’nin önde gelen serbest bölgelerinden biri olan ve ticaretin yüzde 35’ini gerçekleştiren Ras Al Khaimah (RAK) Serbest Ticaret Bölgesi’nin en önemli avantajları arasında düşük kira bedelleriyle depolama imkânları, lokasyon olarak Dubai’ye çok yakın olması, gelişmekte olan limanlarının bulunması, işçilik maliyetlerinin yarı yarıya daha ucuz olması, üretim, şirket kurulum prosedürleri ve maliyetlerinin de yüzde 50 daha avantajlı olması geliyor. Ayrıca serbest bölgede şirket kuranlar ülke genelindeki kefil bulma zorunluluğundan da muaf. Serbest bölgede yatırım yapan firmalara yüzde 100 mülkiyet hakkı veriliyor. Özellikle sanal ortamda açılabilen ticaret ile ofis maliyeti olmadan şirketler, RAK bölgesini kullanarak ithalat ve ihracat yapabiliyor. Ürünler BAE limanlarına uğramasına gerek olmadan vergisiz olarak ihraç edilebiliyor.

3 YORUMLAR

  1. Iyi geceler Arif Bey,

    ben RAK Avukatlik yapmaktayim. Eger size yardimci olmami istiyor iseniz iletisime girmemiz mümkün.

    Saygilarimla

  2. MERHABALAR … İlgi çekici bir konuyu bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Daha detaylı bilgiye nasıl sahip olabiliriz . ayrıca son cümlede : ' Özellikle sanal ortamda açılabilen ticaret ile ofis maliyeti olmadan şirketler, RAK bölgesini kullanarak ithalat ve ihracat yapabiliyor. Ürünler BAE limanlarına uğramasına gerek olmadan vergisiz olarak ihraç edilebiliyor.' diye bahsediliyor.. Bunu nasıl gerçekleştirebiliriz ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here