Kosgeb desteği alan iş fikirleri 14 : Biyometrik kredi kartı

Kosgeb desteği alan iş fikirleri 14 : Biyometrik kredi kartı
Biyometrik Kredi kartı
Biyometrik Kredi kartı

Biyometrik kredi kartı

Bankacılık ve kolay ödeme sistemleri alanında 5 kıtaya teknoloji ihraç eden Cardtek Grup, kredi kartında şifre dönemini kapatıyor. 2012 sonunda uygulanmaya girecek buluş sayesinde şifre yerine, göz, parmak veya avuç içi damar haritaları kullanılacak

Türkiye, bankacılık ve finansal ödeme teknolojilerinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girdi. Öyle ki Türkiye’de kullanılan ve geliştirilen sistemler, Amerika’nın 10 Avrupa’nın ise 8 yıl ilerisinde bulunuyor. Bu konuda teknoloji ihracatına başlayan Türk firmaları, yeni icatlar geliştirmeye devam ediyor. KOSGEB desteği ile 2001’de kurulan Cardtek Grup, aradan geçen 11 yılda dünya çapında bir Türk markası haline geldi. Dünyada 50’yi aşkın iş ortağı ile hizmet veren şirket, beş kıtaya ödeme kolaylıkları ile ilgili yüksek teknoloji satıyor. Şirket bugüne kadar temassız kredi kartı, nakit yerine geçen kredi kartı, çip sistemi ve cep telefonundan ödeme sistemlerini dünyada ilk kez kullanıma sundu. Bugün ise biyormetrik ödeme sistemleri üzerine yeni buluşların peşinde. Göz, parmak izi ve avuç içi taramalarında birçok patentli buluşa ulaşan firma, şifreli ödeme sistemleri dönemini de kapatmaya hazırlanıyor.

Halihazırda kart güvenliğinde CHIP&PIN adı verilen şifreleme yöntemi kullanılıyor. Cardtek’in geliştirdiği yöntem ise bu sistemin çok ilerisinde güvenlik avantajı sağlıyor. Firma tarafından geliştirilen teknolojide avuç içi damar haritasını okuyacak bir alet ile kişinin tüm damar haritası kartın içine yazılıyor. Böylece banka kartları sahiplerini avuç içinden tanıyabiliyor. Kart başka birinin elinde işlem yapamıyor. Bu PIN kodu üzerinden gerçekleşen dolandırıcılıkların önüne geçildiği gibi, PIN unutma gibi istenmeyen durumlarla da karşı karşıya kalınmıyor.

Türkiye’nin ödeme kolaylıkları sağlayan sistemlerde yüksek teknoloji ihraç ettiğini belirten Cardtek Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, “Banka kartlarında çipli sisteme geçilmesinde önemli bir rol oynadık. ABD’de hâlâ slip teknolojisinin kullanılıyor. Amerika’nın 10 yıl önünde olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here