Kosgeb desteği alan iş fikirleri 9 : Sesli Göz Projesi

Kosgeb desteği alan iş fikirleri 9 : Sesli Göz Projesi
Kosgeb desteği alan iş fikirleri 8 : Sesli Göz Projesi

Kosgeb desteği alan iş fikirleri

Kosgeb desteği alan iş fikirleri 9 : Sesli Göz Projesi
Kosgeb desteği alan iş fikirleri 9 : Sesli Göz Projesi

Sesli Göz projesi Kosgeb arge desteği aldı. Gaziantep’te görme engellileri gitmek istedikleri bölgeye kimsenin yardımı olmadan sesle yönlendiren “sesli göz” cihazı geliştirildi. Gaziantep Üniversitesi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulan özel araştırma ve geliştirme şirketi KK Teknoloji Ar-Ge uzmanı Kemal Karaoğlan ile elektrik ve elektronik mühendislerinden oluşan 4 kişilik heyet, cihaz için yaklaşık 350 bin lira bütçe ayırdı. 6 yıl süren çalışma sonucu görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçladıkları cihazı geliştiren ekip KOSGEB ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan da Ar-Ge desteği aldı.

Karaoğlan, “Gözümüz sağlam, baktığımız her noktayı görüyoruz. Görme engelliler de bu cihazla ya cihazı yönlendirerek ya da gözlüğünü takıp başını çevirerek görmesi gereken noktayı işitecek. O nedenle adını sesli göz koyduk. Bu cihaz, görme engelini azaltmaya yönelik bir sistemdir” dedi.

Kosgeb Desteği Alan İş Fikirleri – Kosgeb Desteği Alan İş Fikirleri 2012 – Kosgeb Desteği Alan İş Fikirleri 2013 – Sesli Göz Projesi

1 YORUM

  1. mesela bunu bir avrupalı icat etseydi gazeteler televizyonlar anlata anlata öve öve bitiremezlerdi. Bizim ülkemizde kendi insanımızın yaptığı icada değer veren medya çok az. Yer verdiği zaman dilimi ise 3 dakika yada 100 karakter. Bu ülke bu kafayla hiç bir şey olmaz. Başkasının başarısını hazmetmedikçe biz ülke olarak ileriye asla gidemeyiz bu böyle biline sevgili ülkem. Şahsım adına tebrik edeim. Allah muvaffak eylesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here