KOSGEB Desteği Nasıl Alınır ve KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Kosgeb desteği nasıl alınır ve Kosgeb Destekleri nelerdir
Kosgeb Desteği Almak

Kosgeb Desteği nasıl alınır ve Kosgeb desteği almak İçin Gereken Şartlar

Kosgeb desteği nasıl alınır, Destekleri almak için yeni girişimci olmak, küçük ve orta ölçekli bir işletmeniz olması veya İşgem kayıtlı bir şirketinizin olması gerekmektedir. Kosgeb başvuru şartları arasında aranan kriterlerin en başında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri almanız gerektiğidir. 32 saatlik bu eğitim girişimciyi işe hazırlama niyetiyle yapılmakta ve Kosgeb tarafından verilmektedir. Kosgeb’in iş kurmak isteyen girişimcilere verdiği hibe ve destek kredileri özellikle işe başlayan yeni girişimcilerin dikkatini çekmektedir.

Kosgeb desteği nasıl alınır
Kosgeb desteği nasıl alınır

Kosgeb Desteği Nasıl alınır

Güncelleme 2017: Kosgeb desteklerini almak için gereken girişimcilik sertifikası artık ön şart olarak sunulmayacak ve işletmenizi kurmadan da başvuru yapabileceksiniz.

Kosgeb desteği nasıl alınır merak ediyorsanız konumuzu lütfen sonuna kadar okuyunuz. Kosgeb’in verdiği 50.000 Tl hibe 100.000 Tl geri ödemeli kredi hakkında daha önce bilgiler yayınladığımız için tekrar bu konuyu anlatmıyoruz. Kosgeb için önem arz eden konular arasında kuracağınız iş, aldığınız eğitim ve iş planınızdaki titizlik en ön sırayı almaktadır. Basit ve tekrar eden işletmelerin Kosgeb için destek alması biraz daha zor oluyor. Bu yüzden girişimcilere daha çok yurt dışında yeni kurulan işletmeleri ve fikirleri incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Kosgeb Desteği Almak için gereken formlar

Kosgeb destek almak isteyen girişimciler için kendi sitesinde bir çok form ve ön bilgi oluşturmuş durumda. Kosgeb’e başvuru yapacak olan yeni girişimcilerin bu formları titizlikle incelemesi, okuması ve bazılarını başvuru yapmadan önce doldurmuş olması gerekiyor. İşe ilk başlarken bu formlar ve bilgi kılavuzlarını okumak sizlere biraz uzun ve yorucu gelebilir ama başarılı bir iş kurmak için bütün bunlar gereklidir.

Sizlere vereceğimiz iki adresi dikkatle incelerseniz girişimcilik başvurusu ve iş kurma aşamaları hakkında bir çok bilgi edinebilirsiniz.
1- Kosgeb Yeni Girişimcilik Destek Programı
2- Kosgeb Girişimcilik Yayınları

Kosgeb Desteklerinde danışmanlık nasıl alınır

Kosgeb’in Türkiye genelinde her ilde müdürlükleri bulunmaktadır. Tavsiyemiz ilk başvuruyu yapmadan önce en taze bilgiyi Kosgeb müdürlüklerinde ki yetkili kişilerden almanızdır. Kosgeb danışmanları ile irtibata geçmek için en güvenilir adres ise bağlı bulunduğunuz ildeki yetkili birimlerdir. Bu birimlere ulaşmak için Kosgeb’in iletişim bölümündeki harita’da ilinizi seçiniz ve verilen adreslerden direk bilgi alınız. Kosgeb adı altında danışmanlık verdiğini iddia eden kuruluşların bir kısmı hakkında Kosgeb’in uyarılarda bulunduğunu unutmayınız. Özel Kosgeb danışmanlarının bir kısmı sizi iş fikrinize destek çıktı diyerek arayıp sizi dolandırabilirler. Aynı kişiler proje masrafı, belge ücretleri gibi ifadeler ile sizden para isterlerse mutlaka bu kişilerden uzak durun. Konu hakkındaki en gerçek bilgiyi Kosgeb çalışanları zaten size doğru bir şekilde iletecektir.

Kosgeb ile bilmeniz gereken 8 Bilgi

  1. Kosgeb bir devlet kurumudur. Açılımı “T.C. KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI” dır.
  2. Kosgeb kredilerindeki 50.000 Tl hibe nakit olarak verilmez. Bunun için gereken şartları başvurunuz sırasında öğrenebilirsiniz.
  3. Kosgeb her işe destek vermemektedir. Bunun için Kosgeb Desteklenen Sektörlerle ilgili mutlaka net bilgi almanız gerekmektedir.
  4. Kosgeb destekleri ilk aşamadaki verilen destekler ile sınırlı değildir. İşletmeniz büyüdüğü zamanda Kobigel ” KOBİ Gelişim Destek Programı ” gibi yapılan çağrılarda ki şartlar sizin işletmenizde varsa daha çok hibe ve desteklerde almanız mümkündür.
  5. Kosgeb Halkbank ve Ziraat bankası ile yaptığı anlaşmalar ile girişimciler için bir çok konuda da finansal anlamda destekler ve indirimler sağlamaktadır.
  6. Kosgeb’in 2016 Yılı Bütçesi 616.908.000 Tl ve 2017 yılı bütçesi’de 658.235.000 Tl olarak belirlenmiştir.
  7.  Kosgeb Kadın Girişimciler, Gaziler, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli Girişimciler için destek oranlarında bölgeye göre Yüzde 60 ve 70 oranında farklı destekler sağlamaktadır.
  8. Kosgeb’in verdiği geri ödemeli olan destek 100.000 TL 2 yıl sonra geri faizsiz olarak geri ödenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here