Kosgeb Faizsiz Kredi

Kosgeb Faizsiz Kredi
@Caiaimage/Rafal Rodzoch / Getty Images

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB hem girişimcilere hem esnaflara hem de kobilere sunduğu farklı destek seçenekleri ile ticari hayatta önemli bir rol oynuyor.

Büyümek ve gelişmek için yatırım yapmak isteyen ancak gerekli finansman kaynaklarına erişemeyenlere özel kredi finansman destekleri, KOSGEB duyurularının düzenli takip edilmesi sonucunu doğuruyor. Geçtiğimiz yıl binlerce işletmenin yararlanma şansı yakaladığı KOSGEB sıfır faizli kredi finansman desteği 2019 yılına girdiğimiz ilk günlerden itibaren merakla beklenmeye başladı.

“Sıfır faiz KOSGEB kredi desteği yeniden verilecek mi?”, “0 faiz KOSGEB desteği şartları ne olacak?” ve “Kosgeb sıfır faizli kredi desteğinin devamını getirebilecek mi?” gibi sorulardaki artış nedeniyle sizler için sıfır faiz kosgeb kredi destekleri hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Desteği Devam Edecek mi?

Esnafların en çok merak ettiği soruların başında KOSGEB sıfır faiz finansman desteklerinin devam edip etmeyeceği yer alıyor. Geçen yıl başlayan, toplamda 15 bin kobinin ve esnafın 50 bin TL sifirfaiz kosgeb finansman desteğinden yararlanmasını sağlayan uygulamanın bu sene de devam edeceği henüz belli değil. Finansman gereksinimi olan birçok işletmenin bu destekten hali hazırda yararlanmış olması, Kosgeb sıfır faiz kredi imkanı sunsa bile bunun belirli şartlara tabi tutulacağı yönünde yorumlanıyor.

Kosgeb Faizsiz Kredi Verirse Şartları Nasıl Olur?

Kosgeb tarafından sıfır faiz kredi verilip verilemeyeceği netleşmemiş olsa da uzmanların sıfır faiz desteği çıkması halinde bazı öngörüleri bulunuyor. Bu öngörüler şu şekilde özetlenebilir:

  • Faizsiz kredi desteği kapsamında sıfır faiz kredi alabilen 15 bin esnaf sürece dahil edilmeyebilir.
  • Geçtiğimiz sene faizsiz 50 bin TL kredi alan işletmeler süreç dışı tutulabilir.
  • Geçmiş dönemlerde kosgeb sıfır faiz kredi desteğine başvurdukları halde bankalar tarafından kredi verilmeye uygun görülmeyen işletmeler yeniden başvuru yapabilir ve bankalar uygun gördüğü takdirde kosgeb faizsiz kredi desteğinden yararlanabilir.

Kosgeb KOBİ Finansman Destekleri Verilmeye Devam Ediliyor

Kosgeb sıfır faizli finansman desteğinin 2019 yılında verilip verilmeyeceği belirsizliğini korusa da kosgeb hali hazırda işletmeleri çeşitli finansman destekleri ile desteklemeyi sürdürüyor.

Kosgeb kobi finansman destekleri kapsamında yer alan Kredi Faiz Destek Programı; kobilerin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması adına veriliyor. İşletmelerin rekabet güçlerini arttırmak ve sanayi faaliyetlerini geliştirmek için uygulanan kredi faiz destek programı; bankalar tarafından TL ya da döviz üzerinden uygulanıyor. Girişimci işletmelerin, teknoloji tabanlı işletmelerin, proje odaklı işletmelerin ve öncelikli sektördeki işletmelerin yararlanması için tasarlanan bu destek; işletme kredisi, makine teçhizat kredisi, ihracat kredisi, acil destek kredisi gibi konu başlıkları çerçevesinde kategorize ediliyor.

Kobi finansman desteği kapsamında girişimci işletmeler için 50 bin TL, proje odaklı işletmeler için 200 bin TL, teknoloji tabanlı işletmeler için 300 bin TL ve stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmeler için 500 bin TL’lik kredi üst limiti belirleniyor.

Yerli Teknolojiler Geliştiren KOBİ’ler KOSGEB Tarafından Desteklenecek

KOSGEB içerisinde bulunan ekonomik koşullar ve gelişim stratejileri gibi farklı faktörler neticesinde yeni destek kalemleri üretebiliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından 2018 Aralık ayında yapılan açıklamalar teknoloji üreten KOBİ’ler için destekler sağlanacağını ortaya koyuyor. Yapılan açıklamalar imalat sanayinde dijitalleşmeye katkı sağlamak için çalışan Kobilerin destekleneceği net bir şekilde belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here