Kosgeb Girişimcilik Destekleri 2016

Kosgeb Girişimcilik Destekleri 2016 2
Kosgeb

Kosgeb Girişimcilik Destekleri 50.000 TL Hibe ve 100.000 TL Faizsiz Kredi

Kosgeb Girişimcilik Destekleri Programında 2016 yılında verilecek olan toplam destek tutarını geri ödemesiz olarak 50.000 lira ve geri ödemeli sabit yatırım desteği olarak da 100.000 lira olarak belirledi. Kosgeb girişimcilik destek programlarına 2017 yılına kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler katılabiliyor. 2017 yılından sonra bu konuda farklı bir planı olan Kosgeb tahminlere göre bu işletmelere verilen destekleri kaldırabilir.

Kosgeb
Kosgeb

Yeni girişimcilere ve işletici kuruluşlara (İş Geliştirme Merkezi’ni yönetmek üzere kurulan tüzel kişilik) 2016 ve 2017 yıllarında da destek verecek olan Kosgeb uyguladığı Girişimcilik programında 4 ana unsurdan bahsediyor.

Kosgeb Girişimcilik Programı

1.Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
2.Yeni Girişimci Desteği,
3.İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği
4.İş Planı Ödülünden oluşur.

1. Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitim

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2016 yılında 70 saatten 32 saate düşürüldü. Herkesin katılabileceği bu kurslar ücretsiz olarak verilmektedir. Bu aslında esnaflar ve işletmeler için kaçırılmaz bir fırsat Kosgeb desteği almak istemeseniz dahi verilen bu 30 saatlik girişimcilik eğitimlerinde bir çok bilgi edinebilirsiniz. Örneğin büyük ihtimal bir iş planı bile yapmadan işletmenizi kurdunuz ve girişimcilik ile ilgili bir çok kavramı da bilmiyorsunuz. İşte bu yüzden bu bedava eğitimlere mutlaka destek almasanız bile katılmanızı tavsiye ediyoruz. Göreceksiniz işe bakış açınız da mutlaka olumlu şekilde değişecektir.

2.Kosgeb Yeni Girişimci Desteği:

Kosgeb girişimcilik eğitimini tamamlayan adaylara ve İşgem‘de yer alanlara bu desteği kullandırıyor. Kosgeb bu desteği vereceği girişimcinin başka bir yerde çalışmasına müsade etmiyor. Ancak bu şart İnkübatör’lerde çalışan öğretim elemanları için geçerli değil. Kosgeb‘in Yeni Girişimci Destekleri ile ilgili aşağıdaki tablo’da her şey net olarak anlaşılıyor. Tablo’da verilen girişimcilik destekleri ile bilgili 2016 yılına aittir ve son güncel destek bilgilerini içermektedir.

Kosgeb Yeni Girişimci Destekleri Tablosu

Kosgeb Yeni Girişimci
Kosgeb Yeni Girişimci

Kosgeb girişimcilik destekleri tablosu ile ilgili merak edilen bir kaç soru ve cevap

Soru 1- İşletme Kuruluş desteği olan 2000 lira hangi harcamalarda kullanılabilir

Cevap: İşletme Kuruluş desteği, kuracağınız işletmenin ticaret ve esnaf sicil kaydının yapılması, işiniz ile ilgili fatura gibi belgelerin basılması, işiniz ile ilgili odalara kayıt masrafları, işyeri açma ve çalışma izin/ruhsatların alınması ile kuruluş aşamasındaki noter masrafları gibi ücretleri karşılamak içindir.

Soru 2- Geri ödemesiz olarak verilen 18.000 lira nasıl kullanılır.

Cevap : Kosgeb geri ödemesiz olarak verdiği 18.000 liranın işletmenizi kurduğunuz ilk yıl içerisinde size lazım olan makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için harcamanızı ve bunu faturalandırmanızı istemektedir. Bu yüzden 18.000 liralık destek kullanılırken özellikle Kosgeb danışmanlarından yardım almanızda fayda var.

Soru 3 : 30.000 Tl olan işletme giderleri desteği neleri kapsıyor

Cevap: İşletme Giderleri Desteği olan 30.000 Tl işinizi kurduktan sonraki ilk 2 yıl içerisinde ki işyeri kiranızı ve personel ücretlerinin karşılanması için Kosgeb tarafından verilir. Aylık azami verilecek tutar 5.000 Tl ve toplam tutar olarak 30.000 Tl geri ödeme şartı olmadan verilen destektir. Girişimcinin bu destekte faydalandığı 2 önemli nokta; kira ve personel desteği genelde ilk iş kuranlara masraf olarak ağır gelmektedir. Bu yüzden Kosgeb ilk başta girişimcilerin kazanmaya odaklanması gerektiğini düşündüğü için bu destekleri vermektedir.

Soru 4 : Geri Ödemeli olan 100.000 Tl Sabit yatırım desteği nerelerde kullanılır.

Cevap: Sabit Yatırım Desteği olarak verilen 100.000 TL işinizi kurduğunuz andan itibaren ilk 2 yıl içerisinde satın alacağınız makine, teçhizat ve yazılım için verilen geri ödemeli bir destek türüdür. Geri ödemeler destek alındıktan 2 yıl sonra başlar ve Kosgeb’in belirlediği taksit oranlarında sıfır faizli olarak ödenir.

Kosgeb destekleri içerisinde en önemli olan kalem hibe verilen destekler değil. Geri ödemeli olarak verilen sabit yatırım desteğidir. Hibe desteklere baktığınızda neyi nasıl yapacağınız bellidir zaten. İşini kurarsınız, masrafları karşılarsınız, ofis veya işletmenizi kurarsınız kira ve personel desteği alırsınız. Bunlar ilk aşamalardır. Ama en kilit nokta ise işinizi nasıl büyüteceğinizdir. Bu da sabit yatırım desteği olan 100.000 lirayı nasıl kullanmanız gerektiğidir. Eğer yanlış bir yatırım için bu parayı kullanırsanız bütün emekleriniz boşa gidebilir. Bu yüzden krediyi kullanırken mutlaka Kosgeb danışmanlarından ve sektörünüzdeki diğer iş adamlarından yardım talep edin. Özellikle üretim konusunda makine alırken Çin gibi ülkelerden deneyimli kişiler aracılığı ile iş yapmanızı tavsiye ederiz. Garantisi ve servisi olmayan makinelerden uzak durun . Yazılım işlerinde mutlaka piyasayı iyi araştırın ve farklı fiyatlar alın.

Girişimci için en önemli olan işini başarıya ulaştırmaktır bu yüzden verilen destekleri doğru kullanmanızı ve bilmediğiniz tüm konularda yardım almanızı tavsiye ederiz.

Önemli Not: 3 numaralı madde İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği ve 4 numaralı madde İş Planı Ödülü ile ilgili açıklamalar başka bir konumuzda değerlendirilecektir. Bu iki madde destek ve ödül içeriği olarak ilk verilen girişimcilik desteklerinden farklı konuları içermektedir.

Kosgeb desteklerine başvurmak isteyen girişimciler öncelikle işletmenize ait genel bilgileri Kosgeb veritabanına kaydettirmeliler. Bu kısım ile bilgileri Kosgeb’in kendi sitesinden almanız mümkündür.

Kosgeb ile ilgili Diğer ilginizi çekecek Konular

1- Kosgeb ile kurulabilecek 50 iş Fikri

2- Kosgeb destekleri ile iş kuran 30 Girişimci

3 YORUMLAR

  1. Merhaba kosgeb destegi için işkura müracat ediyorsunuz tarihlerini size bildiriyorlar yalnız işkura müracatınız yaptıgınız anda ön görülmeyebilir biraz baglantınızın saglam olması da gerekli daha sonra sizi ticaret odasına yonlendiriyorlar ve belirli bir katılımcı sayısı oldugundan dolayı size yine bıldiriyorlar ve eski sisteme göre 9 günlük bir girişimcilik kursu egitimi görülüyor keza 180 tl gibi bu süreçte ziraat bankasına paranız yatırılıyor tabı hesap açma işleminizi onceden soyluyorlar suanda egitim görüyorum bu sertifika zorunlu kosgeb bunu ön görüyor. Egitimden snra ise projenizi sunuyorsunuz sınıflandırılmış destekler var bunun üzerinden de projeniz onaylandı ise işyerinizi açıyorsunuz öncelikle sizin cebınızden para cıkıyor herşeyinizi faturalandırıyorsunuz sonrasında kosgeb işyerinizi kontrol edıyor faturalarınızı kontrol edıyor ve paranızı alıyorsunuz ben biraz yüzeysel bahsettim daha derinini zaten egitimlerde göreceksiniz şimdiden kuracagınız iş ile ilgili araştırmalarınızı yapmanızı tavsıye ederim her iş kurmayıda desteklemiyor bilginize..

  2. Merhaba bende yeni bir iş yeri açmak ve kendi ayaklarimin ustune sağlam basmak istiyorum ve bunu daha akilli daha mantikli bir şekilde yapmak için sizin eğitiminizi almak istiyorum bunun için ne yapmaliyim nereye muracat etmeliyim cvp verirseniz sevinirim

  3. Ben bir market kurmak istiyorum ve kosgeb ten. Geri odemelu kirediyi nasil alacam veya nasil basvuruda bulunacam bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here