KOSGEB Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

KOSGEB Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar
Pixabay/Pexels

KOSGEB kredi alanların yorumları her zaman merak edilir. KOSGEB destekleri ile buluşma sürecine dair hem girişimciler hem de hali hazırda işletmesi bulunanlar bilgi edinmek isterler. Özellikle “Kosgeb Parayı Ne Zaman Ödüyor?” sorusunun yanıtı en çok sorgulanan ve cevabı en önemli sorular arasında ilk sırada bulunur.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin rekabet gücünün arttırılması, girişimciliğin teşvik edilmesi ve ülke ekonomisinin kalkındırılması gibi birçok önemli amaçla faaliyetlerine devam eden KOSGEB verdiği destekler kadar KOSGEB girişimcilik kursu ile de adından söz ettiren bir kurumdur. Birbirinden farklı ve faydalı birçok destek programı yürüten KOSGEB bölgelere ve faaliyet alanlarına göre çeşitli ayrıcalıklar sunmaktadır. KOSGEB kredisi ne kadar sürede çıkar ve KOSGEB kredisi için nereye başvurulur gibi en çok sorgulanan detayların yanıtlarını sizler için araştırdık.

KOSGEB Faizsiz Kredi

KOSGEB faizsiz kredi 2018 yılına damga vuran KOSGEB yeniliklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Sermaye sıkıntısı yaşayan birçok küçük işletme sahibinin başvurduğu KOSGEB faizsiz kredi uygulamalarının devam edip etmeyeceği ikilemi ise sürüyor. “KOSGEB kredisi için nereye başvurulur?” sorusunun yanıtını almak isteyenler için KOSGEB’in resmi internet sitesinde detaylı bilgiler bulunuyor.

KOSGEB faizsiz kredi almak isteyen girişimcilerin ve işverenlerin mutlaka KOSGEB veri tabanı kayıtlarının tamamlanması gerekiyor. Bankalar aracılığı ile ödenen KOSGEB faizsiz kredileri TL ya da döviz cinsinden kullanılabiliyor. Bu kredilerden yararlananların krediyi aldıkları tarihten itibaren 3 yıl süre ile bu destekten üst limiti aşmaksızın birden fazla kez yararlanmaları da mümkün oluyor. KOSGEB sıfır faiz kredi olanaklarından girişimci işletmeler, proje odaklı işletmeler, teknoloji tabanlı işletmeler, stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmeler yararlanabiliyor.

KOSGEB 100 Bin TL Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

KOBİ’lerin işletme sermayesi, yatırım ve ihracat kredileri için faiz harcamalarının KOSGEB tarafından karşılanması prensibine dayanan faizsiz kredi desteğinin üst limiti 300 bin TL olarak açıklanıyor. Maksimum 48 ay vadeli ödenebilen faizsiz kredi desteklerinden yaralanabilmek için her zamanki gibi ilk olarak KOSGEB veri tabanı kaydının yapılması, faaliyet alanının destek verilen sektörler içerisinde bulunması, işletmenin daha önceki dönemde KOSGEB desteklerinden yasaklanmamış olması gerekiyor.

Kredi faiz desteğinin yanı sıra Girişimcilik Destekleri de KOSGEB’in en popüler desteklerinden olarak ön plana çıkıyor. Kendi işini kurmak isteyen girişimciler işletmeleri ile ilgili yaptıkları harcamaları KOSGEB onay verdiği takdirde kurumdan bir ölçüye kadar geri alabiliyor.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli olarak toplamda 150 bin TL destek tutarının bulunduğu Girişimcilik Destek Programı; işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis, donanım ve yazılım desteği, işletme giderleri desteği gibi kalemleri içeriyor. Sabit Yatırım Desteği adı altında geri ödemeli 100 bin TL kredi imkanı da işletmelere sunuluyor.

İş fikrini projelendiren, KOSGEB proje onay süresi dahilinde gerekli koşulları yerine getiren, harcamalarını belgeleyen ve KOSGEB veri tabanı kaydı yapan girişimciler KOSGEB destekleri ile buluşabiliyor.

KOSGEB Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

KOSGEB ödemelerinin yapılma süreci destek mevzuatlarında belirlenmiştir. KOSGEB; girişimcilik destek programı dahil olmak üzere hiçbir destek programında ödemeyi hemen yapmamaktadır. KOSGEB ödemelerinin alınabilmesi için girişimcinin harcamaları öncesinde yapmış olması, yaptığı harcamaları faturalandırması, ödeme talebinde bulunup ilgili KOSGEB birimine evraklarını iletmesi gerekir. İlgili evrak kontrolü tamamlandıktan sonraki ortalama 2 haftalık süreçte KOSGEB ödemeleri gerçekleştirilir. Ödeme ile ilgili kontroller KOSGEB E-Kobi ekranından sağlanabilir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir:

Kosgeb Destekleri Alan İş Fikirleri 36 Adet

Kosgeb Eğitimleri Ücretli Midir?

Kosgeb Kobi Proje Destek Programından Nasıl Yararlanılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here