KOSGEB Nitelikli Eleman Destek Programını Duydunuz Mu?

KOSGEB Nitelikli Eleman Destek Programını Duydunuz Mu?
KOSGEB Nitelikli Eleman

KOSGEB Nitelikli Eleman Destek Programı

Kosgeb  hayatına atılmak isteyen girişimci gençler için girişimciliği destekleme programının yanı sıra Nitelikli Eleman Destek Programınında olduğunu biliyormuydunuz. Türkiye’de ekonominin gelişmesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) öneminden yola çıkılarak sunulan destek programıyla sizler de kendi işinizin patronu olabilirsiniz ve nitelikli personeller çalıştırabilirsiniz.

 Kosgeb Adım Adım Destek Programından Nasıl Yararlanılır?

 Eğer hali hazırda kurduğunuz bir KOBİ’niz varsa veya sıfırdan girişimci ruhuyla kendi işletmenizi kurmak istiyorsanız bu programa başvurabilirsiniz. Öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayıp sertifika almanız gerekiyor. Eğitim zamanlarını Kosgeb sitesinden takip edebilirsiniz. Sonrasında bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Hazırladığınız plan ve istenen diğer belgelerle KOSGEB’e başvurduğunuzda değerlendirme sürecine alınıyorsunuz. Değerlendirmeniz olumlu sonuçlandığında KOSGEB’in web sayfasından veri tabanına kaydınızı yapıp destekten yararlanmaya başlıyorsunuz. İşletmenizin kuruluşundan her türlü giderlerini de içine alacak şekilde 50.000 tl’ye kadar hibe desteği alabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Destek Programı’nı Duydunuz Mu?

İşletmenizi kurdunuz ancak personel çalıştırmada sıkıntı çekiyorsanız KOSGEB’in genel destek programında yer alan nitelikli eleman istihdam desteğiyle; üniversite mezunu kalifiye personel istihdam edebilir, personeliniz için maaş ve sigorta prim desteği alabilirsiniz. İstihdam ettiğiniz personelin maaşının (2.500 TL’yi geçmeyecek şekilde) %50’si kadar destek alabilirsiniz. Bu destek geri ödemesiz hibe şeklinde sunulmaktadır. Desteğin üst limiti 50.000 TL’yi bulmaktadır ve aynı anda iki personel için başvurulabilir. Destekten yararlanmak için Nitelikli Eleman İstihdam Desteği başvuru formunu kosgeb.gov.tr adresinde yer alan E-KOBİ linki üzerinden doldurmanız gerekmektedir.

Kosgeb personel destekleri

Projelerinizde yeni istihdam etmiş olduğunuz personel giderleri için net ücret üzerinden aylık olarak aşağıdaki oranlarda personel desteği alabilirsiniz.

  • Meslek lisesini bitiren personel  500 TL,
  • Ön lisansını bitiren personel 1.000 TL,
  • Lisans almış olan personele 1.500 TL,
  • Yüksek lisans mezunu olanlara 2.000 TL,
  • Doktora mezunlarına ise 2.500 TL olmak üzere geri ödemesiz personel desteği sağlanır.

Kalifiye Eleman İle İşletmenizi Geliştirin

Her işletme kalifiye eleman çalıştırmak istemektedir ancak bu elemanların maliyetleri, talep edilen yüksek maaş ve buna bağlı sigorta primlerinin artması gibi nedenlerle yüksek olabilmektedir. Eğer bir de yeni kurulan bir işletme iseniz bu maliyetleri karşılamanız zor olmaktadır. Ancak öte yandan kalifiye eleman çalıştırmak işletmenizin gelişimi açısından önem arz etmektedir. KOSGEB’in destekleriyle bunu gerçekleştirebilir ve işletmenizi daha da büyütebilirsiniz. Alacağınız destekle personelinize hak ettiği maaşı vererek motivasyon arttırıcı bir etki sağlayabilirsiniz. Unutmayın motivasyonu yüksek, kendini işine adamış nitelikli personel şirketinizi olumlu yönden geliştirecektir. KOSGEB personel destekleri ile ilgili daha detaylı bilgilere kosgeb.gov.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili : Kosgeb Girişimcilik Destekleri 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here