KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler
Pixabay/Pexels

KOSGEB kuruluş amacına uygun destekleri ile Türkiye’de faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet gücünü fazlalaştıracak yeniliklere imza atıyor. Kosgeb ile iş kuran kadınlar çoğalıyor ve herkes için KOSGEB desteği ile iş kurmak kolaylaşıyor. Kendi işinin sahibi olmak ya da mevcut işini geliştirmek isteyenler KOSGEB desteği alarak önlerini daha rahat görebiliyor. Şeffaflık, erişilebilirlik, tarafsızlık, öncülük, dinamizm ve yenilikçilik gibi değerleri benimseyen KOSGEB hem bölgelere hem de faaliyet gösterilen sektörlere göre çeşitli ayrıcalıklar tanıyabiliyor.

KOSGEB destekli bayilikler bayilik almak isteyenler ve bayilik veren firmalar açısından da önem arz ediyor. KOSGEB desteği alan örnek iş planı sorgulamalarındaki artış KOSGEB desteklerinin artık içselleştirildiğini ortaya koyuyor. Kosgeb desteği ile kurulan işletmeler başarıya daha sağlam adımlarla ilerleyince KOSGEB tarafından desteklenen sektörler yeniden gündeme oturuyor.

Bu yazımızda temel olarak “KOSGEB tarafından hangi sektörler destekleniyor?” sorusunun yanıtlarını bulacağız. Siz de yeni bir iş fikrinin üzerinde çalışıyorsanız ya da mevcut işletmeniz için destek almayı düşünüyorsanız, yazımızdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Hangi Sektörleri Destekliyor?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler 14 ayrı kategori altında toplanabilir.
Madencilik ve Taş Ocakçılığı
İmalat
Elektrik, Gazi Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı
Su Temini: Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
İnşaat
Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı
Ulaştırma ve Depolama
Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
Bilgi ve İletişim
Bilgi ve İletişim
Finans ve Sigorta Faaliyetleri
Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri
Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor
Diğer Hizmetler

Madencilik ve Taş Ocakçılığı

KOSGEB ile iş kuranlar forum yazışmaları okunulduğunda madencilik ve taş ocakçılığı alanında faaliyet gösteren birçok şirketin KOSGEB destekleri ile verimli bir buluşma yaşadığı fark ediliyor. Linyit madenciliği, doğal gaz çıkarımı, bakır madenciliği, granit ocakçılığı, metal cevherleri madenciliği, taş kömürü madenciliği ve tuz çıkarımı gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmeler KOSGEB veri tabanı üyeliklerini tamamlayıp desteklere başvurabiliyor.

İmalat

İmalat sektörü çok geniş faaliyet alanları ile Türkiye’deki girişimcilerin başlıca tercihleri arasında yer alıyor. Gıda ürünlerinin imalatı, kuş tüyü imalatı, meyve suyu imaları, konsantre meyve ve sebze suları imalatı, patatesin işlenmesi ve saklanması, susamın işlenmesi ve saklanması, glüten imalatı, irmik imaları, şeker pastillerinin imaları, tütün ürünleri imaları, kot kumaş imalatı, deri giyim eşyası imalatı, ahşap konteyner imalatı ve serigrafi faaliyetleri gibi birçok faaliyet alanı  KOSGEB tarafından destek almaya hak kazanıyor.

Elektrik, Gazi Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı

Elektrik enerjisi üretimi, elektrik enerjisi dağıtımı, gaz imalatı, buhar ve iklimlendirme temini, ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı, elektrik enerjisinin iletimi, gaz sayaçlarının bakım ve onarımı gibi faaliyetleri olan küçük ve orta ölçekli işletmeler de KOSGEB desteklerinden yararlanabiliyor.

Su Temini: Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri Alanında Destekler

Su sayaçlarının bakım ve onarımı, tehlikeli atıkların ıslahı ve bertaraf edilmesi, hurdaların parçalara ayrılması, materyallerin geri kazanımı, Kanalizasyon ile ilgili hizmetler, tehlikesiz atıkların ıslahı ve bertaraf edilmesi,  iyileştirme faaliyetleri ve diğer atık yöneyimi hizmetleri alanlarında faaliyet gösterenler de KOSGEB desteklerine başvuru yapabiliyor.

İnşaat

En geniş desteklerin sunulduğu sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü girişimcilerin KOSGEB desteklerinden yararlanmasını mümkün kılıyor. Bina inşaatı, inşaat projelerinin geliştirilmesi, hizmet projelerinin inşaatı, tünel inşaatı, telekomünikasyon için hizmet projelerinin inşaatı, yıkım, şantiyenin hazırlanması, çatı işleri ve açık yüzme havuzlarının inşaatı gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalar KOSGEB destekleri ile buluşabiliyor.

Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı Alanında Destekler

Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti, motosiklet ve ilgili parçaların ticareti, motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç toptan ticaret, kereste ve inşaat malzemelerinin satışı ile ilgili aracılar, mobilya satışı ile ilgili aracılar; gıda, içecek ve tütün satışı ile ilgili aracılar, kuru kayıcı toptan ticareti, motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı, kültür mantarı toptan ticareti, içecek toptan ticareti, yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti, kumaş toptan ticareti, tuhafiye ürünleri toptan ticareti, ayakkabı malzemeleri toptan ticareti, parfüm ve kozmetik ürünlerinin toptan ticareti, çeşitli malların satışı ile ilgili aracılar ve eczacılıkla ilgili ürünlerin toptan satışını yapan aracılar da KOSGEB desteklerini alabiliyor.

Ulaştırma ve Depolama

Demir yolu ile yük taşımacılığı, minibüs ve dolmuş ile yapılan şehir içi ve banliyö yolcu taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, su yolu taşımacılığı, deniz ve kıyı sularında yolcu taşımacılığı, uluslararası sularda dökme kuru yük taşımacılığı, uzay taşımacılığı, depolama ve ambar, frigorifik depolama, havaalanı yer hizmet faaliyetleri gibi alanlarda da KOSGEB girişimcilerin yanında duruyor.

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri

Oteller ve benzeri konaklama yerleri, kısa süreli konaklama yerleri, tatil konaklama yerleri, tatil amaçlı pansiyonların faaliyetleri, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri, seyyar yemek hizmeti faaliyetleri, döner, lahmacun ve pidecilik faaliyetleri, yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri, diğer yiyecek hizmeti faaliyetleri KOSGEB tarafından destekleniyor.

Bilgi ve İletişim

KOSGEB; yayımcılık faaliyetleri, kitap yayımı, dergi ve süreli yayınların yayımlanması, çocuk kitaplarının yayımlanması, radyo yayıncılığı, telekomünikasyon, kablolu telekomünikasyon, internet kafelerin faaliyetleri, bilgi hizmet faaliyetleri, veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler alanında girişimcilere ve hali hazırda ticari yaşamını sürdürenlere destek veriyor.

Finans ve Sigorta Faaliyetleri

Sigorta brokerlarının faaliyetlerine ek olarak sigorta acentelerinin faaliyetleri, simsarların faaliyetleri, emeklilik fonuna yardımcı faaliyetler ve finansal hizmetler de KOSGEB destek kapsamında değerlendiriliyor.

Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler

İdare merkezi faaliyetleri, idari danışmanlık faaliyetleri, halkla ilişkiler ve iletişim faaliyetleri, mimarlık faaliyetleri, peyzaj mimarisi faaliyetleri, yapı denetim kuruluşları (a, b ve c sınıfları), teknik test ve analiz faaliyetleri, yapı denetim kuruşları, reklamcılık, reklam ajanslarının faaliyetleri, bağımsız foto muhabirlerinin faaliyetleri ve fotoğrafçılık faaliyetleri KOSGEB tarafından desteklenen alanlar arasında bulunuyor.

İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri

Kiralama ve leasing faaliyetleri, kamyonların kiralanması, motorlu kara taşıtlarının kiralanması ve leasingi, video kasetlerin ve disklerin kiralanması, gelinlik kiralanması, müzik aletlerinin kiralanması, geçici iş bulma acentelerinin faaliyetleri, seyahat acentesi faaliyetleri, soruşturma faaliyetleri ve tesis bünyesindeki ortak destek hizmetleri de KOSGEB destekleri ile buluşabiliyor.

Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor

Müzelerin faaliyetleri, kütüphane ve arşivlerin faaliyetleri, turistik yerlerin işletilmesi, hayvanat bahçeleri ile ilgili faaliyetler ve diğer kültürel faaliyetler uygun koşullar sağlandığı takdirde KOSGEB desteği alabiliyor.

Diğer Hizmetler

Kosgeb desteği alanların yorumları incelendiğinde “diğer hizmetler” kategorisinin fazlaca merak uyandırdığı anlaşılabiliyor. Bisiklet onarımı, kuru temizleme hizmetleri, mücevherlerin onarımı, ev döşemelerinin onarımı, kadınlar için kuaför işletmelerinin faaliyetleri ve güzellik salonlarının faaliyetleri de KOSGEB’in desteklediği faaliyet alanları arasında konumlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here