KOSGEB Hangi Harcama Kalemlerini Destekler?

KOSGEB Hangi Harcama Kalemlerini Destekler?
rawpixel/Pexels

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi, sermaye gereksinimlerinin karşılanması, rekabet güçlerinin artırılması ve dolayısıyla ülke ekonomisinin kalkındırılması amacı ile faaliyetlerini sürdüren KOSGEB; sunduğu destek programları ile hem girişimcilerin hem de işlerini geliştirmek isteyen küçük işletme sahiplerinin yüzünü güldürüyor. KOSGEB’in desteklediği sektörler ve Kosgebin desteklemediği sektörler arasındaki ayrım destek programlarından yararlanmak isteyenler için hayati önem taşıyor.

KOSGEB destekleri girişimcilerin sektörlerinde varlıklarını güçlendirmelerini mümkün kılarken KOSGEB ödemeleri derin bir nefes alınmasını sağlıyor. Ancak, ne yazık ki KOSGEB destekleri tüm sektörlere sunulmuyor. Bu nedenle soru işareti yaşıyorsanız siz de “KOSGEB hangi işlere destek veriyor?” hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB desteklenen sektörler “diğer hizmetler” dahil olmak üzere toplamda 14 ayrı kategoride toplanmıştır. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler şu şekilde sıralanabilir:

Madencilik ve Taş Ocakçılığı, İmalat, Bilgi ve İletişim, Finans ve Sigorta Faaliyetleri, Ulaştırma ve Depolama, İnşaat, Su Temini, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri, İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri, Kültür – Sanat – Eğlence – Dinlence ve Spor, Toptan ve Perakende Ticaret, Mesleki – Bilimsel ve Teknik Faaliyetler, Elektrik – Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı ve Diğer Hizmetler.

Bu sektörlerde faaliyet göstermeyen ve faaliyet alanı KOSGEB Nace kodları arasında yer almayan işletmeler KOSGEB desteklerinden faydalanamazlar. KOSGEB destekleri birçok farklı kapsamda sunulmakta ve KOSGEB desteği alanların yorumları da okunduğunda KOSGEB desteklerinin önemi ortaya çıkmaktadır.

KOSGEB Nelere Kredi Veriyor?

“KOSGEB kredileri nelere veriliyor?” hakkında açıklama yapmadan önce ilk olarak “KOSGEB kredisi nedir?” sorusunun yanıtını netleştirmek istiyoruz. KOSGEB kredileri; proje üreten girişimcilerin belirli kuralları karşılamaları halinde, projeleri için yaptıkları harcamaların bir kısmını KOSGEB’den almalarını sağlayan desteklerin genel adı olarak düşünülebilir. Kosgeb kredilerinin temel amacı girişimcilerin iş fikirlerini başarıyla gerçekleştirmelerini sağlayacak, ülke ekonomisini canlandıracak ve katma değer sunacak işler için gerekli sermayenin destek olarak sunulmasıdır. KOBİ’lerin rekabet potansiyellerinin arttırılması amacı güden KOSGEB girişimcilere ve işyeri sahiplerine ya çok düşük faiz oranları ile ya da sıfır faizli kredi kullandırabilmektedir.

Girişimci Destek Programı Destek Unsurları

KOSGEB girişimcilik destek programı çerçevesinde kendi işini kuran ve işletme açılışını başvuru tarihinden en fazla bir sene içerisinde gerçekleştiren girişimcilere 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL geri ödemeli destekler sunmaktadır. Bu destek programından yararlanılabilmesi için girişimcilerin mutlak surette Girişimcilik Eğitim Programını başarıyla tamamlamaları ve eğitimlere katılmaları şartı aranır. Sertifika sahibi olunmadığı takdirde işletmelerin destek için gerekli prosedürleri tamamlamaları işe yaramaz. Girişimcilik desteği kapsamında kadın girişimcilere sunulan destek oranı erkeklere oranla daha fazladır. Erkek girişimciler toplamda %60 oranında destek alabilirken kadınlar için bu oran 1. ve 2. Bölge için %80; 3.,4., 5. ve 6. Bölge için ise %90 seviyesine yükselmektedir.

Yeni Girişimci Desteği destek unsurları arasında; İşletme Kuruluş Desteği, Kuruluş Dönemi Destekleri (makine, teçhizat, donanım, yazılım) İşletme Giderleri Desteği ve Sabit Yatırım Desteği bulunur.

AR-Ge ve İnovasyon Destek Programı

KOSGEB destekleri arasında en çok talep görenlerden biri olan AR-GE ve İnovasyon Destek Programı kapsamında; işlik desteği, kira desteği, personel gideri desteği, proje geliştirme desteği, başlangıç sermayesi desteği gibi farklı kalemler bulunur.

İşletme Geliştirme Destek Programı

Geçmiş yıllarda genel destek programı adı altında yürütülen bu destek programı günümüzde İşletme Geliştirme Destek Programı adı altında işverenlere sunulmaktadır. Bu destek programında; yurt içi fuar desteği, yurt dışı iş gezisi desteği, nitelikli eleman istihdam desteği, eğitim desteği, enerji verimliliği desteği, tasarım desteği, sınai- mülkiyet hakları desteği, belgelendirme desteği, test ve analiz desteği gibi çeşitli destek unsurlara KOBİ’lere sunulur.

KOSGEB farklı destek programları yürüten bir kurum olma özelliği taşısa da kırmızı çizgisi desteklenen sektörlerdir. KOSGEB NACE kodları arasında faaliyet alanını bulamayan işletmeler destek programlarından faydalanamazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here