Koton ince gösteren pantolonla satışını katladı

Koton, küresel krizle birlikte perakende sektöründe yaşanan durgunluğu tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetlere ağırlık vererek aşıyor. Kadın pantolonu satışlarından memnun olmadığı için bacakları ince, popoyu kalkık gösteren 6 yeni kalıp geliştiren Koton, butik içinde mağaza ve stil danışmanlığı sistemiyle de fark yaratmaya çalışıyor.

Koton’un perakende mağazacılık anlayışının “kitlelere kişisel hizmet” olduğunu anlatan Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, sadece bu 3 yenilikle 2011 sonunda ciroda yüzde 20 artış sağlamayı planladıklarını söyledi.
Yeni yıl hedeflerine yönelik bilgi veren Yılmaz Yılmaz, mağaza ve ciroda büyümeye devam edeceklerini, toplam 195 olan mağaza sayısına 2009’da 17 tane daha ekleyeceklerini dile getirdi. Yeni mağazalarının 10’unun yurtdışında açılacağını anlatan Yılmaz, gelen distribütörlük taleplerinde özellikle kasım ayında Fransa’da düzenlenen MAPIC Perakende ve Yatırım Fuarı’nda aldıkları “Perakende Başarı Öyküsü” kategorisindeki büyük ödülün etkili olduğuna dikkat çekti.

10 yeni proje yolda
Yılmaz, “MAPIC’te 2 bin 371 aday arasından Koton’un seçilmesi, yabancıların ilgisini Koton’a çekti. Franchising taleplerinde patlama oldu. 2009’da 8’i Körfez ülkeleri, ikisi Sırbistan ve Rusya’da olmak üzere toplam 10 yurtdışı mağaza açıyoruz” dedi.
Bu arada durgunluk nedeniyle satışlarından memnun olmadıkları 2 mağazayı kapatacaklarını söyleyen Yılmaz, krizi ise farklılaşarak aşma hedefinde olduklarını dile getirdi. Bu çalışmalarının sonucunda ciddi başarılar elde ettiklerini kaydeden Yılmaz, “Bir süredir kadın pantolonu satışlarından memnun değildik. Araştırmalarımız sonucu kadınların pantolon alırken poposunu dik, bacaklarını ince gösteren modelleri tercih ettiğini gördük. Yapılan çalışmalar sonucu da 6 yeni kalıp geliştirdik. Tasarımdaki bu devrim, satışları aralık ayında 3’e katladı” dedi. “Pantoloji noktası” adı altında satılan ürünlerin Koton’un tüm mağazalarında bulunduğunu belirten Yılmaz, yurtdışı mağazalarında ise yaz sezonundan itibaren ürünlerin yer alacağını söyledi.
Butik içinde mağaza ve stil danışmanlığının ise deneme amaçlı olarak şimdilik sadece Palladium Alışveriş Merkezi’ndeki mağazada bulunduğu anlatan Yılmaz, “Bu iki yenilik, mağaza satışlarını yüzde 10 artırdı. Müşterilerin yüzde 55’inde haftada bir kez uğramaları konusunda bağımlılık yarattı. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bundan sonra açılacak tüm mağazalarda bu konseptler yer alacak, eski mağazalarda ise 2-3 yıl içinde dönüşüm tamamlanacak” diye konuştu.
Bundan sonra da farklılaşarak rekabette öne çıkmayı planladıklarını vurgulayan Yılmaz, 2009’da 10 yeni projenin daha hayata geçeceğini söyledi. Yılmaz, tüm bu çalışmalar sonucunda 2011’de ciroda toplam yüzde 40 artış beklediklerini de ifade etti.
Referans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here