Kredi Borcu Avukatlık Olursa

Kredi Borcu Avukatlık Olursa
rawpixel.com/pexels

Bankalar tarafından hem bireysel hem de ticari müşterilerine kullandırılan kredilerde zaman zaman ödeme sorunları yaşanabiliyor. Bu durumda bankalar adım adım yasal takibe giden yolu başlatıyor. Biz de bu yazımızda bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur, ticari kredi ödenmezse ne olur, kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı, kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi, kredi kartı borcu avukat masrafı ne kadar? gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan kullanılan kredi kartı ya da kredi ürünü 90 gün gecikmeye girdiğinde, borcun hukuki boyuta aktarıldığı tahsil süreci başlıyor. İki aylık gecikme oluştuğunda banka tarafından borçluya bir ihtarname gönderiliyor. İhtarnamede 90 gün olacak şekilde bir taksit ya da bir dönem daha ödeme yapılmadığı takdirde borcun yasal takip sürecine aktarılacağı ve avukat aracılığı ile tahsil yoluna gidileceği belirtiliyor. İhtarname borçluya gönderildikten sonra henüz yasal takip süreci başlamadan banka tarafından yeniden yapılandırılabiliyor. Eğer yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse borç ilk haline dönüyor ve yasal takip işlemleri başlıyor.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Takvim yılı içerisinde 3 kez asgari tutar ödemesi geciktirilen kredi kartı banka tarafından nakit kullanıma kapatılıyor. Üst üste 3 kez asgari tutar ödemesi yapılmayan kredi kartı kullanımı tamamen devre dışı bırakılıyor. Kapatılan kredi kartının ödemesi gerçekleştirilmediğinde banka tarafından yasal takip süreci başlatılıyor. Böylece borç tahsil edilmek üzere avukata devrediliyor ve borçlunun ismi Merkez Bankası kara listesine işlenerek kredi notu düşürülüyor. Kredi kartı borcu avukatlık olursa herhangi bir bankadan kredi alınması da mümkün olmuyor.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyip yasal sürece düşen borçluların en çok merak ettiği soruların başında “kredi kartı borcu ödenmezse eve icra gelir mi” sorusu yer alıyor. Borç avukata devredildiğinde avukat tarafından yasal takip işlemleri başlatılıyor. Borçlunun kayıtlı adresine haciz ihbarnamesi gönderiliyor. Borçlunun mevcut borca ya da faize itirazı var ise 7 gün içinde icra dosyasının bulunduğu icra dairesine itiraz dilekçesi vermesi gerekiyor. Aksi takdirde borçlu hem borcu hem de işleyen faiz ve masrafları kabul etmiş sayılıyor. Avukatlar bu aşamada genellikle borçlu ile iletişime geçerek borcun kapatılmasını ya da yeniden yapılandırılmasını sağlamaya çalışıyor.

Avukata verilen kredi kartı borcu taksitlendirme işleminde borçludan borç taahhüdü isteniliyor. Borcun anlaşılan taksitlendirme koşulları ile ödenmemesi durumunda borçlu hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyor. Avukat borcu anlaşma yolu ile tahsil edemez ise icra takibi işlemlerine başlayarak borçlunun adına kayıtlı olan gayrimenkul, araç ve maaş üzerine haciz koydurabiliyor. Kanunda yapılan düzenlemeler ile ev haczi konusunda kısıtlamalar getirilmişse de bazı avukatlar ev haczine gelebiliyor. Bununla birlikte;

Borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli olan ev ve giyim eşyaları haczedilemiyor. Eğer bu eşyalardan ikişer adet var ise bir tanesi alınabiliyor.

Para, altın, gümüş ve antika gibi değerli eşyalar haczedilebiliyor.Hacze konu olan malların toplamdaki değeri asgari ücretin beş katının altında kalıyor ise borçluya yediemin olarak bırakılıyor.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Ödeme güçlüğü yaşanıyor ve üst üste iki taksit ödenemiyorsa bankanın borcun tamamının kapatılmasını talep edebileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Borçlunun yasal takip işlemleri başlamadan banka ile iletişime geçerek mevcut ödeme gücüne uygun bir yapılandırma talep etmesi ve yeni bir ödeme planı oluşturulması öneriliyor. Bankalar borçlunun ödeme konusunda iyi niyetli olduğunu gördükleri zaman inisiyatif kullanarak ödeme kolaylığı sağlayacak uygulamalara başvurabiliyor.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir?

Kanuni olarak 5 yıllık borç zaman aşımı süresinde bankalar alacağın tahsil edemediyse, bunu zarar olarak gösteriyor ve düşük bir rakam karşılığında herhangi bir varlık şirketine borcun temlikini gerçekleştiriyor. İkinci 5 yılda da borç ödenmezse, bu borç varlık şirketi tarafından da zarar olarak gösteriliyor ve kapatılıyor.

Bununla birlikte,

Herhangi bir borç nedeni ile borçlunun maaşının yalnızca %25’ine haciz koyulabiliyor. Aksi bir durumla karşılaşılıp mağduriyet yaşandı ise yasal yollara başvurulması gerekiyor. Yasal süreç başladığında borçlunun aile bireyleri borçlu adına olan bir borç nedeni ile bilgilendirilemiyor. Borçlunun bildirmediği ve borçlu adına kayıtlı olmayan iletişim bilgilerinden aile bireylerine ulaşılması durumunda borçlu yasal olarak hakkını arayabiliyor.

Deniz ÖZ
Uluslararası İlişkiler mezunu, ancak devletler arası ilişkileri kavramak yerine şirketler arası ilişkilere yönelen; sosyal medya ve dijital pazarlama odağında içerik yönetimi özelinde kariyerinde ilerleyen içerik yazarımız reaksiyonlarınıza fazlaca değer veriyor. Kırmayın, üzmeyin varsa iletmek istediğiniz doğrudan kendisine bilgi verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here