Kredi kartı borçları “çözüm sektörü” yarattı

Çığ gibi büyüyen kredi kartı borçları, yeni bir iş sektörü yarattı: çözüm sektörü. Bankaların koşullarından daha insaflı görünen koşullar sunan tefeciler, büyük ilgi görüyor. Yöntemleri gerçekten ilginç. Referans gazetesinin haberine göre, tanıtımlarını internet üzerinden ve el ilanlarıyla yapan tefeciler, banka borcunu kapattıkları vatandaşın kartıyla taksitle kontör alıyorlar. Yüksek kredi kartı faizinden kurtulan vatandaş, yeni borcunu sabit taksitle ödüyor.

İşte ilginç alışverişin ayrıntılarıyla anlatıldığı o haber: Bir zamanlar mahalle aralarında çek, senet veya ipotek karşılığında verilen nakit paranın yerini yeni yöntemler alıyor. Modern tefeciler buldukları ‘kontör satma’ yöntemiyle borçlunun bankaya ödeyeceği miktarı uygun ödeme koşulları da sağlayarak düşürüyor. İstanbul’un en lüks semtlerinden Nişantaşı’nda kontör ve cep telefonu satışı yapılan bir apartman dairesindeyiz. Masalarında tüm bankaların POS cihazının bulunduğu büronun telefonları susmak bilmiyor. Sırada bekleyen müşterileri kimi türbanlı, kimi açık, şık giyimli kadın ve erkek görevliler bilgilendiriyor. Ancak anlattıkları cep telefonu ya da kontörle ilgili değil. Müşteriler kredi kartı mağduru, onlar da kredi kartı borcundan kolayca kurtulmanın yollarını anlatıyor. Kriz dönemlerinde hortlayan “modern tefecilerden” birindeyiz.

Kredi kartı mağduru olarak kapısını çaldığımız büroda 4 yıldır görünürde kontör ve cep telefonu satışı yapılıyor. Bir zamanlar mahalle aralarında çek, senet veya ipotek karşılığında verilen nakit paranın yerini yeni yöntemler alıyor. Kontör satışı da bu yöntemlerden biri. Merkez Bankası verilerine göre, son 9 ayda ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişi sayısı 1 milyon 59 bin 360’a ulaşırken, modern tefecilerde krizi fırsata çeviriyor.

Reklamlarını da internet siteleri, mail zincirleri ve sokaklarda dağıttıkları el broşürleri ile yapıyor. Biz de bu büroya bir broşür sayesinde ulaşıyoruz. “Kredi kartı borcunuz mu var? Ödeyemiyor musunuz? Çözüm mü arıyorsunuz? Düşünmeyin” sorularının yer aldığı broşürdeki adrese gittiğimizde görevlilerden biri bizi masaya oturtuyor ve bilgi vermeye başlıyor: “Talep çok arttı. Bu işi 4 yıldır yapıyorum. Önce Adana’da başladım, sonra İstanbul’a geldim. Şu sıralar işlerimiz çok iyi. Avukata ya da icraya düşmüş kartlara hizmet vermiyoruz. Borçlarınızı hemen gidip bankada ödüyoruz. Daha sonra bankaların uyguladığı faiz oranlarının yarısını uygulayarak, belli bir miktar parayı sizin kartınızdan kontör almak için çekiyoruz.

Siz, bu yeni borcunuzu 12 ayda ve bankanın öngördüğü taksit miktarının yarısına bankaya geri ödüyorsunuz.” POS tefecisinin “kıyakları” bunlarla da bitmiyor. Yüzünde banka reklamlarından çıkma bir gülümsemeyle bakan tefeci, faiz miktarının elden verilmesi halinde indirim de yaptıklarını söylüyor.

BANKALARIN DA İŞİNE GELİYOR

Etrafı büyük bankaların şubeleri ile çevrili, İstanbul’un en gözde semtlerinden birinde “faaliyet gösteren” bu kişiye “Peki siz bunları yaparken, kimse peşinize düşmüyor mu?” diye soracak oluyoruz. POS tefecisinin bize verdiği yanıt, “Küresel krize karşı dayanıklı bankacılık sistemimizin” yaşadığı açmazları gözler önüne seriyor: “Tüm bankaların kartları ile çalışıyoruz, bütün POS makinalarına sahibiz. Bu durum bankaların da işine geliyor. Bizim sayemizde alacaklarını tahsil ediyorlar. Yoksa her borçluyu avukata verseler, tahsilat yıllar sürer. Böylelikle, bankalar da vatandaş da biz de memnun oluyoruz.” Borcunu ödeyemeyen vatandaşın kredi kartı borcunu çeşitli yollarla kapatan, ardından belli bir faiz oranı ile aynı karttan uzun vadeli para çeken “POS tefecileri”, bu yöntemle yüz binlerce YTL gelir elde ediyor ve küresel krizin yarattığı durgunluk ortamında “kılını bile kıpırdatmadan” köşeyi dönüyor.

BANKA FAİZLERİ DÜŞÜRÜLMELİ

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Başkanı Ömer Keser, tüketicilerin kart borçları nedeniyle gayri resmi, hukuki altyapısı olmayan hiçbir kurum veya kişiye başvurmaması gerektiğini söyledi. POS tefecilerinin tüketiciye yardımcı olur gibi gözükürken, haksız kazanç sağladıklarını vurgulayan Keser, “Bu durum istismara çok açık. Dolayısıyla böyle kimselerle iş yapan tüketici yarın çok ciddi bir sıkıntı ile karşılaşabilir” dedi. Türkiye’deki kart faizi oranlarının BDDK verilerine göre dünya ortalamalarının üstünde olduğuna dikkat çeken Keser, özellikle küresel krizin de etkisiyle son zamanlarda bankaların çok cüzzi miktarlardaki kredilerin bile peşine düştüğünü dile getirdi. Ellerinde ödenmiş dekontu olan tüketicilerin bile kapısının çalındığını anlatan Keser, “Türkiye’deki bankaların artık kredi kartı faizlerini, tüketici kredisi faizleri seviyesine düşürmelidir.

Aksi takdirde vatandaşlarımız danışmanlık kisvesiyle uyanıklık yapan tefecilere muhtaç kalmaya devam edecektir” diye konuştu. POS tefecileri nasıl çalışıyor

* Ali Bey, 10 bin YTL’lik kredi kartı borcunu ödeyemiyor.

* Aylık yüzde 5 kart faizi oranı ile yıllık yüzde 70 faiz ödeyerek, borç miktarı 17 bin YTL’ye çıkıyor.

* Bunu istemeyen Ali Bey kontör ve cep telefonu satışı yapan POS tefecisine gidiyor.

* Tefeci bankaya gidip 10 bin YTL’lik borcu hemen kapatıyor.

* Buna karşılık Ali Bey’in kredi kartından belirlediği faiz oranını da hesaba katarak 12 bin YTL’lik kontör alımı gerçekleştiriyor.

* Bu alışverişi de 12 taksite böldürüyor. Ali Bey, bankaya 1 yılda 17 bin YTL yerine 12 bin YTL borçlanmış oluyor.

* Tefeci ise elindeki kontörleri satarak, oturduğu yerden 2 bin YTL kâr etmiş oluyor.

* Tefeciler kredi kartlı işlemlerde doğrudan alınan KDV’den kurtulmak için kontör yükleme işlemi yapıyorlar.

* Çünkü kontör aracılığı için ek bir KDV alınmıyor. Vatandaşın borçtan kurtulmak için kullandığı bazı yöntemler

* Başka bir bankadan tüketici kredisi alınarak, mevcut kredi kartı borcu kapatılıyor.

* Özellikle beyaz eşyacılarda alışveriş yapılmış gibi, mesela 1000 YTL’lik kart işlemi yapılıyor. Dükkân sahibi müşteriye nakit olarak 900 YTL veriyor, kalan 100 YTL’yi kendi alıyor.

* Kuyumcudan 12 ay taksitle altın alan bir kişi, altını başka bir kuyumcuda bozduruyor. Daha sonra elde ettiği nakitle, diğer kartının borcunu kapatıyor.

Kart borcu taksitlendirmek için Deniz Danışmanlık firması ile görüşebilirsiniz. 0530-483-18-20

3 YORUMLAR

  1. kredi kartı borcu taksitlendirme
    Artık kim yok ki kredi kartı olmayan hemen herkesin cüzdanın da taşıdığı birkaç adet kredi kartı vardır. Kişiler artık eğitim sağlık giyim gıda hemen her şeyi kredi kartıyla satın alabildikleri için daha çok kart kullanıma ağırlık veriyorlar. Kredi kartı borcu ödeme gerçekten zorlaştı mı? Cebimizde olmayan parayı harcarken ne yazık ki çoğu kişiler çok tedbirsiz davranıyor ve kredi kartları borçları alıp başını gidiyor. Daha sonra asgari tutarı ödeyerek faizlere bulaşarak kartın borcunu daha çok kabartıp işin çıkamaz hale geliyorlar. Ve kart kullanıma kapanıyor önce banka daha sonra bankanın avukatları aramaya başlar daha sonra mahkeme derken haciz işlemleri icra işlemleri ve durum oldukça can sıkıcı kötü durumlara sebebiyet veriyor. Kredi kartı borcu taksitlendirme veya “kredi kartı borç yapılandırma” olarakta bilinen borçları taksitlendirerek bitirme hizmeti veren sağlam firmalar varmı

  2. benim akbank kredim var ayrıyeten toplam kredi kartlarınada 15000 tl borcum ve bu borçtan kurtulmak istiyorum lütfen yardımcı olun mail atarsanız sevinirim lütfen….

  3. Benim gibi birçok insanın yaşadığı tıkanma noktasında çareler ararken,deniz danışmanlıkla çalışıp rahat nefes alan insanların, tamamıyla yazdıkları mesajlara inanarak aradım, hem deniz danışmanlığa hemde mesaj yazan insanlara sonsuz teşekkürler… Güvenin kaybolduğu bir insan topluluğu içerisinde yaşarken saygıdeğer Özge hn ile geçtiğim irtibatta son derece sıcak, samimi , güven dolu bir iletişim içerisinde ve hatta belirtmek isterim: kart sorgulamalarımı yapması konusunda hem ricada bulunarak hemde inanarak tüm kart bilgi ve şifrelerimi vererek işlemlerimi yaptığı ve beni yanıltmadığı için,yaptığı her işlemi farklı şehirlerde olmamıza rağmen faks ve maille bana gönderdiği,saygı,güleryüz ve güven duygusu oluşturduğu için,hakkımı helal ediyor, hala insanlığın ölmediğini ispatladığı içinde hayatı ve işinde başarı ve mutluluklar diliyor, özellikle hayatımda hep yeri olacağına inandığım ve dua edeceğim SAYGIDEĞER Özge hanıma ve Deniz Danışmanlık’a sonsuz teşekkürler …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here