Kredi Kartı Dolandırıcılığına Son

The Final adlı kredi kartı firması, kredi kartı dolandırıcılığına son verecek projesini duyurdu.

final-760x416

Son yıllarda gerçekleşen her alandaki hack ve dolandırıcılık eylemleri, kredi kartı sahiplerini yoğun bir şekilde endişelendirmektedir. Özellikle büyük firmaların ard arda hacklenmesi ve bir çok insanın bilgilerine kolayca ulaşılması, kredi kartı kullanıcılarının “acaba benim kredi kartım da kullanılmış mıdır?” sorusunu sormalarına yol açmaktadır. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde kredi kartı dolandırıcılığından yılda 14 milyar dolar zarar oluştuğu açıklanmıştır.

The Final adlı kredi kartı sisteminde ise böyle bir problem kalmıyor. Şimdiden 37.000 müşterinin sipariş edip erken rezervasyon ile karta ulaşmak istemesinin ardında, yapılan başarılı bir proje yatıyor.

Bildiğiniz gibi kredi kartları ile her hangi bir mağazadan, marketten, restorandan rahatlıkla alışveriş yapabiliyorsunuz. Bunun yanında internet üzerinden de rahatlıkla alışveriş yapmak mümkün. Tek yapmanız gereken kartın şifresini girmek. Hatta bir çok internet istesi için ona bile gerek yok.

Final card adlı proje ile bu sorun ortadan kalkıyor. Proje, her mağaza ve restoran için farklı bir kart numarası oluşturuyor. Kullanılan her farklı mağazada farklı bir numara kullanan kart eğer bir numarası çalınırsa bu numara heryerde geçerli olmuyor. Bu sayede kart sahipleri, bilgileri çalındığı için kartını kesip atmak zorunda kalmıyor. Ayrıca kendilerini büyük bir dolandırıcılıktan ve borçtan da korumuş oluyorlar.

Sistem hala proje aşamasında ve yakın bir tarihte uygulamaya geçecek. Ancak şimdilik The Final card geliştirilmeye devam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here