Kriz e-ticaret mağazalarını arttırdı.

2009’un ilk ayında Türkiye’de internet üzerinden satış yapmak için kurulan e-ticaret firması sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artış oldu.

Krizle birlikte Türkiye’de kapanan şirketler listesine aydan aya binlerce yeni şirket girerken, maliyetlerin daha az olduğu internette açılan online mağaza sayısında ciddi artış yaşandı.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM), krizin etkili olduğu 2009‘un ilk üç aylık döneminde (ocak-şubat-mart) internet üzerinden satış yapmak üzere 47 bin mağazanın kurulduğunu açıkladı. Yayımlanan bilgilere göre, Türkiye’de kayıtlı e-ticaret firması sayısı 2009’un ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artarak 47 bine ulaştı.

e-ciro 2 milyar TL
Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre küresel krizin Türkiye’yi vurduğu eylül ayından bu yana 18 bin 897 adet şirket ve kooperatif ile ticaret unvanlı işyeri kapanırken, en büyük darbe ticaret hayatına oldu. 2009’un ilk iki ayında kapanan işyeri sayısı da 7 bin 800’ü aşmıştı.
Toplam harcamalar içinde hâlâ düşük bir oran olsa da, internet üzerinden yapılan alışveriş miktarı, geçmiş dönemlere göre artarak 2 milyar liraya ulaştı. Aynı dönem içinde, online mağazalardan en çok elektronik eşya ve uçak bileti satın alınırken, başta sigorta olmak üzere, düzenli ödemelerin internet üzerinden yapıldığı gözlendi.

Visa: Türkler pazar günleri öğleden sonra harcıyor
Visa Europe’un araştırmasına göre, Türkler en çok pazar günleri öğleden sonra alışveriş yapmayı seviyor. Visa Europe tarafından tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını belirlemek amacıyla Türkiye, Polonya, Yunanistan ve İngiltere’de yapılan araştırmada, Türk tüketicilerin yaklaşık yüzde 32’sinin alışverişlerinde kart kullanımını tercih ettiği belirlendi. Kalabalıktan hoşlanmayan ve kasa kuyruğu beklemek istemeyenler için Türkiye’de alışveriş için en uygun zaman perşembe sabahı.

‘Kuyruğu sevmiyorlar’
Araştırma, erkeklerin kadınlara oranla kredi kartlarını daha sık kullandıklarını ortaya koydu. Ayrıca tüketicilerin yüzde 60’ı halen en güvenilir ödeme aracının nakit olduğunu düşünüyor. Türkler eşleriyle, Yunanlı ve İngilizler ise yalnız başına alışveriş yapmayı seviyor. Türkler alışveriş konusunda eşlerinin fikirlerini oldukça önemsiyor. Araştırma, Türklerin kuyrukta beklemeyi sevmediğini de ortaya koydu.

Kredi kartı harcamaları 46 milyar TL’yi buldu
BKM’nin açıkladığı verilere göre 2009’un ilk 3 ayında kredi kartı harcamaları yüzde 14 artışla 46 milyar liraya ulaştı. BKM, yılın ilk 3 aylık dönemine ilişkin kredi kartı ve banka kartı kullanım verilerini açıkladı. Buna göre, ilk çeyrekte, yerli ve yabancı kredi kartları ile yurtiçinde yapılan işlemlerin cirosu 46 milyar lira, banka kartlarının yurtiçi kullanımı cirosu ise 42 milyar lira olarak gerçekleşti.
1 Ocak 2009-31 Mart 2009 tarihlerini kapsayan dönemde banka ve kredi kartlarıyla gerçekleşen işlem tutarı 88 milyar lira olarak kaydedildi. Aynı dönemde, yabancılara ait kartlarla 659 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Mart ayı sonu itibariyle, kredi kartı sayısı 43.5 milyon, banka kartı sayısı 59.7 milyon, ATM sayısı 22 bin 321, POS sayısı ise 1.6 milyon adet olarak kaydedildi.
İlk üç ayda kredi kartı ile yapılan harcamalarda cirodan en büyük payı yüzde 16 ile marketler ve alışveriş merkezleri aldı. Daha sonra yüzde 13 ile benzin istasyonları geldi.

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  Bu teklifim öncelikle sermayesi olmayanlar, özellikle öğrenciler ve iş bulamayanlar için inanılmaz bir iş kurma fırsatı. %100 kar marjı ile satış yapıp ayda en az 800 TL kazanmak ister misiniz? Şunu belirtmek istiyorum bu bir network marketing sistemi değildir.

  Ürün ile ilgili bilgiler geri dönümünüz sonrası verilecektir.

  İyi günler ve iyi kazançlar dilerim.

  Uğur DEMİR
  05057863574
  aydindisticaret@gmail.com

 2. AVON TEMSİLCİSİ OLMA
  Avon ürünlerini satıp kendi ihtiyaçlarınızı indirimli karşılayabileceğiniz gibi çevrenizdekilere ürün satarak ek gelirde elde edebilirsiniz..

  Temsilcilikle ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum..

  Avon temsilcileri satışlarından %33 kar elde etmektedir..
  Avon’a satış temsilcisi olduktan sonra her siparişinizin en az 75 lira ( temsilci fiyatıyla ) olması gerekmektedir yoksa 7,5 lira hizmet bedeli ödemek zorunda kalıyorsunuz..
  Avon’a sipariş vermiş olduğunuz katalog ve ürün denemeleri için ayrıca ücret ödemektesiniz..

  Avon temsilcisi olmak isterseniz aşağıdaki bilgileri zzahidee_88@hotmail.com adresine Temsilci başlığıyla gönderirseniz.Temsilci olmanız için gereken işlemleri başlatabilirim..

  İsim Soyad :
  D.Tarihi : ( gg/ay/yy)
  Adres :
  Ev Tel:
  Cep Tel :
  E-Posta:

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  Takım Öncüsü Olma
  Takım Öncüsü olmanın yararları nelerdir?

  Hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak sınırsız kazanca,
  Sevdiklerinize ayıracağınız zamana,
  Kişisel gelişiminiz için eğitim desteğine,
  Avon Takım Öncülüğü Fırsatı ile sahip olacaksınız!

  Takım Öncüsü olarak, kendi temsilcilerinizi kayıt edecek, ekibinizi kuracak, eğitecek ve onlara rehberlik edeceksiniz. Takım Öncülüğünü seçerek nasıl, ne zaman hatta kiminle çalışacağınıza artık siz karar vereceksiniz.

  Takım Öncüsü olmanın sorumlulukları nelerdir?

  Yaptıkları örnek alınan biri olarak liderlik yapmak:
  Kendi temsilcilerinizden daha çok satarak kişisel satışlarınıza devam edin. Satış toplantılarına, ürün eğitimlerine, cilt bakım seminerlerine katılın ve Avon ürünleri konusunda uzman olun. Örnek ürünler ve numunelere yatırım yaparak satışlarınıza devam edin. Göreceksiniz ki, temsilcileriniz de sizin yaptıklarınızı yapacaklar!
  “Tam sizin gibi” kişiler yetiştirmek:
  Temsilcilerinizi eğitirken ve onların gelişiminin sorumluluğunu alırken yapacağınız tam olarak budur. Onlara doğru örnek oluşturarak onlardan “tam sizin gibi” olmalarını bekleyeceksiniz:
  * Sattıkları ürün hakkında bilgili
  * Mükemmel servis sağlamakta kararlı
  * Avon Takım Öncülüğü Fırsatı konusunda coşkulu
  Ekibinizin işini kolaylaştırmak:
  Ekip üyeleriniz, öğrendiklerinin %75'ini sizden öğrenecekler. İşinizi ne kadar sadeleştirirseniz onların sizi ve yaptıklarınızı örnek alması o kadar kolay olacaktır.

  Ne kadar kazanabilirim?

  Takım Öncülüğü ile daha çok kazanmak sizin elinizde”¦
  Takım Öncüleri, kendi satışlarının dışında ekiplerinin satış performanslarına göre de prim alır.
  Takım Öncülerinin, aktif temsilci sayıları ve onların satışlarından yapılan tahsilat sonucuna göre seviyeleri belirlenir ve primler o seviyenin komisyon oranına göre verilir.

  Takım Öncüsü olmanın şartları nelerdir?

  – Takım Öncüsü olmak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekmektedir.

  – Takım Öncüsü olmanın bir diğer şartı ise en az 5 aktif temsilci ve 625TL’lik satışa ulaşmaktır.
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here