Gıda Bozulmalarına Karşı İş Fikri

Gıda Bozulmaları – Yeni bir iş fikri Küçük etiketler

Bu etiketler pakette kullandığımız gıdalardaki bozulmaları tespit edebiliyor. Araştırmacılar gıdaların ya da ilaçların bozulup bozulmadığını tespit edebilen ve ayrıca ilaçların hala aktif olup olmadığını kolaylıkla gösterebilen ufak etiketler geliştirdiler.

Gıda Bozulmaları
Gıda Bozulmaları

Pekin Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından geliştirilen bu etiketler mısır tanesi büyüklüğünde ve kendiliğinden ambalajlara yapışabiliyor. İçinde bulunan nanorodlar sayesinde, ürünün bozulup bozulmadığını renk değişimi ile kullanıcıya gösterebiliyorlar. Etiketin kırmızı rengi tazeliği, yeşil rengi ise ürünün bozulduğunu gösteriyor. Bu etiketler oldukça ucuz, kullanımı kolay ve ürünün rengine göre rengi ayarlanabilir özellikte. Her bir etiketin fiyatı yaklaşık bir cent dolaylarında ve araştırmacılar hala bu ürünü pazara sokacak bir üretici aramaktalar.

Bu ürün Çin’de patentlenmiş ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi isteyenler American Chemical Society ‘nin konu hakkındaki basın bültenini bu linkten ACS okuyabilirler. Ürün hakkındaki bazı ön incelemeleri ise bu yazıdan okuyabilirsiniz. Etiketlerinin kullanılması potansiyel ürünler hakkında faydalı olabilir ve  bozulabilir gıdalar daha çabuk farkedilebilir. Şimdilik tek ürünün maliyeti 0.002 cent civarında ama pazara hangi fiyatlar ile çıkacak henüz belli değil.

Ürün hakkında yayınlanan video

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here