Küçük İşletmeler İçin Pazarlama Stratejileri

Küçük İşletmeler İçin Pazarlama
YAMIL LAGE/AFP/Getty Images

Girişimcilerin ve küçük işletme sahiplerinin en çok takıldığı konuların başında pazarlama stratejileri gelir. Reklamlardan farklı olarak markaların hedef kitleleri ile etkileşimlerini arttırmalarını sağlayan birçok farklı unsurdan oluşan pazarlama stratejileri etkili bir şekilde planlanmalıdır.

Marka değerini arttıran; üretim ya da sunum sürecinin en başından belirlenmesi gereken etkili pazarlama stratejileri marka konumlandırmasının da temelidir. Pazarlama öneminin net bir şekilde anlaşılması için bu yazımızda “Pazarlama Nedir?” sorusunun yanıtından başlayıp küçük işletmelere özel pazarlama stratejileri sunacağız.

Pazarlama Nedir?

Hedef kitlenin ihtiyaçları doğrultusunda mal ya da hizmetlerin bulunmasını, şekillendirilmesini, fiyatlandırılmasını, sunulmasını, reklamının yapılmasını, müşteri etkileşimlerinin iyileştirilmesini kapsayan çalışmaların tamamı pazarlama olarak adlandırılır. Pazarlama; satışı mümkün kılan, aynı zamanda satış süreçleri sayesinde değer kazanan bir yapıya sahiptir. Salt reklamlara indirgenemez, ancak marka tanıtımı yapılan çalışmalardan da bağımsız değerlendirilemez.

Bu tanımdan yola çıkarak küçük işletmelere özel pazarlama stratejilerini sizlerle paylaşacağız. Siz de işletmenizin başarılarını artırmak, işletme hacminizi büyütmek, daha çok gelir elde edip markanızın değerini yükseltmek isterseniz pazarlama stratejileri örnekleri için önerilerimizi değerlendirebilirsiniz.

Atölye Çalışmaları Düzenleyin

Ürünlerinizle ya da servislerinizle ilgili mevcut ya da potansiyel müşterilerinizin katılımı ile atölye çalışmaları düzenleyebilirsiniz. Yerel eğitim merkezleri ile de irtibata geçebilir, ticari faaliyetlerinizdeki uzmanlığı başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Atölye çalışmalarının en büyük getirisi bilinirliğinizi arttırmanızı ve dolayısıyla uzmanlığınıza saygı duyulmasını sağlamalarıdır. Bu şekilde çevrenizi de genişleteceğiniz için artık bölgenizde ticari anlamda tanınanlar arasına girebilirsiniz. Atölye çalışmaları sırasında hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyebilir, sizin ve markanızla ilgili görüşlerini öğrenebilir ve faaliyetlerinize değer katmanızı sağlayacak ipuçları yakalayabilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projelerinde Taraf Olun

Küçük işletmeler için pazarlama stratejileri arasında sosyal sorumluluk projeleri düzenlemek ya da düzenlenen projelerde yer almak da bulunur. Yeni müşterilerle tanışma, bölgede tanınma ve tanıtım yapma gibi avantajlar sunan bu projeler fayda sunmak adına da tercih edilebilir. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında okullar onarılabilir, sokak hayvanları adına girişimlerde bulunulabilir, kütüphane yapılabilir, ağaçlandırma çalışmalarına katılım sağlanabilir veya bölgede yaşayan çocuklara özel organizasyonlar düzenlenebilir.

Blog Oluşturun

Yerel bir işletmeniz olsa dahi mutlaka bir web siteniz olması gerektiğini unutmamalısınız. Ürünlerinizin ve/veya hizmetlerinizin 7 gün 24 saat boyunca tanıtımının yapıldığı web sitelerinizde mümkünse bir an önce blog çalışmalarına başlamalısınız. Bloglarda sektörel sorunlara değinebilir, deneyimlerinizi aktarabilir, markanızın duruşu ile ilgili sinyaller verebilir ve en nihayetinde sektörde otorite olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Olmazsa Olmaz

Sosyal medya ile ilgili en çok düşülen yanlış, bu platformların salt satış arttırmak amacı ile kullanılabileceğidir. Sosyal medya özünde; satıştan çok pazarlama çalışmalarının merkezidir. Sosyal medya platformlarında paylaşılan her bir görsel, video ve içerik hedef kitlenin markayı tanımasını kolaylaştırır. Marka ile etkileşim çabalarına yanıt alanlar sosyal medya sayesinde marka yetkilileri ile iletişime geçer ve markaya duydukları sadakat artar. Özellikle Instagram son dönemde en popüler sosyal medya platformu olarak ön plana çıkıyor, aklınızda bulunsun!

Referanslarınızı Çoğaltın

Katıldığınız organizasyonlarda, fuarlarda, sosyal sorumluluk projelerinde yeni insanlarla tanışın. İş çevrenizle bağlantılarınızı güçlendirerek kendilerinden referans isteyin. Potansiyel müşterilere bir referans aracılığı ile ulaştığınızda güvenilirlik endişeleri yaşamadan hedef odaklı bir yaklaşım benimseyebilir, satış yapma ihtimalinizi güçlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here