Küçük İşletmeler İçin Reklam Önerileri

Küçük İşletmeler İçin Reklam Önerileri
FreePic

Reklamı yalnızca büyük şirketler yapar düşüncesinin asılsız olduğu artık biliniyor. Büyük şirketler çoğunlukla müşteri sadakatini sağlamak ve marka imajını iyileştirmek için reklamlara başvururken küçük işletmeler hayatta kalmak ve satışlarını arttırmak için reklam yapıyor. Hal böyle olunca küçük işletmelerin satış stratejileri, pazarlama fikrileri ve hedefleri reklamlarını şekillendiriyor. Bu yazımızda müşteri kitlesini genişletmek için reklam yapmak zorunda olan küçük işletmeler için reklam stratejilerine odaklanacağız. Fakat öncelikle “Küçük işletmeler nedir?” yanıtını vereceğiz.

Küçük İşletme Tanımı Nedir?

Yıl bazında 50 çalışandan az personel istihdam eden, mali bilançosu veya yıllık net satış hasılatı 25 milyon TL’nin altında kalan işletmelere küçük işletme denir. Geçmiş yıllarda küçük işletmelerde reklam genellikle çok tercih edilmeyen bir satış stratejisi olarak kabul edilirken günümüzde bu durum köklü bir değişime uğramıştır. Artık küçük işletmeler özellikle sosyal medya aracılığı ile mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışmakta ve farklı strateji arayışını sürdürmektedir.

Küçük İşletmelere Özel Reklam Fikirleri

Küçük işletmeler ve girişimcilik birbirinden ayrılamayan kavramlar olduğu için, bu şirketlerin pazarlama stratejileri örnekleri özelinde çalışmaları gerekir. Faaliyet gösterdikleri sektör her ne olursa olsun, daha büyük rakiplerine karşı direnebilmek için reklamlar, küçük işletmeler için çok ama çok önemlidir. Küçük işletme örnekleri hakkında detaylı bilgi almak için internet üzerinden arama yapabilirsiniz.

Geleneksel Yöntemler Devam Ettirilmeli

Küçük işletmelerde müşterilerinin mailleri olduğu takdirde e-mail pazarlama oldukça etkili bir strateji olarak değerlendirilebilir. Müşterilerine mail atan, onlarla telefon aracılığı ile sıcak iletişim kuran, broşürler bastıran ve yerel gazetelere ilan veren işletmeler karlı bir sürece imza atabilir. Geleneksel reklam araçlarından yararlanmak isteyen küçük işletmeler, aynı zamanda bölgesel olarak düzenlenen sosyal sorumluluk projelerine de katılarak reklamlarını yapabilir.

Fuarlara Katılım

Küçük ölçekli düzenlenen fuarlara katılmak yerel işletmelerin bulundukları bölgede bilinirliğini arttırmanın etkili bir yoludur. Organizasyonlara katılan, hizmetleri ya da ürünleri ile ilgili tanıtım yapan firmalar bu çabalarının karşılığını alabilirler. Büyük fuarlar ve organizasyonlara katılım imkanı varsa, çünkü bu organizasyonlar daha pahalıya mal olabilir, mutlaka değerlendirilmelidir. Başlangıçta ödenen rakamların, daha büyük firmalarla aynı platformda var olmanın avantajlarına değişilmemesi gerekir.

İşbirliğinden Kaçılmamalı

Küçük işletmeler için diğer küçük işletmelerle işbirliği yapmak yine etkili bir satış stratejisi olarak kabul edilir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren küçük firmalarla yapılan işbirliği her iki firmanın da satışlarının artmasına ve bilinirliklerinin yükselmesine sebep olur. Reklam potansiyeli artar, potansiyel müşterilere erişim oranı yükselir ve karşılıklı kazanç sağlanabilir.

Yerel TV Kanalları ile Reklam Anlaşması

Yerel kanallar zaman zaman küçük işletmelere hitap eden, düşük bütçeli ancak etkili reklam kampanyaları düzenleyebilir. Bütçesi bu reklamları karşılayabilecek olan küçük işletmelerin yeterince analiz yapıp bu fırsatları değerlendirmeleri önerilir. Aynı zamanda yerel radyolar da küçük işletmelerin reklamlarını döndürerek reklam ağını güçlendirebilir.

E-Ticaret Sitelerinde Dükkan Açılabilir

Yerellikten ulusallığa adım atmak, potansiyel müşterilerini yalnızca işletmenin bulunduğu alanla sınırlamamak aynı zamanda firma hakkında farkındalığı arttırmak isteyen küçük işletme sahipleri, e-ticaret sitelerinde sanal dükkanlar açabilir. Böylece hem ürünlerini farklı bölgelere satma imkanı yakalarlar hem de varlıklarını çok daha geniş bir kitleye duyurabilirler.

Bonus: Maalesef sosyal medyadan kaçış yok! İster büyük bir şirketiniz olsun ister faaliyetlerine yeni başlayan bir mikro işletmeniz; sosyal medya her halükarda sizin reklam stratejinize katkı sunacaktır. Faaliyetlerinizi tanıttığınız ve müşterilerinizle sıcak temasa geçtiğiniz bu mecralarda aktif olarak ticari başarılarınızı arttırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here