Küçük İşletmelerinizi Büyük Bir İşletme Yapmak Mümkün!

Küçük İşletmelerinizi Büyük Bir İşletme Yapmak Mümkün!
rawpixel/pexels

Küçük işletme sahiplerinin nihai amacı olarak değerlendirilse de şirket büyütme stratejileri uygulamak zaman içerisinde tercihten çok bir gereksinime dönüşür. Her küçük işletme, faaliyetlerine devam ettiği ve kazanç sağladığı takdirde kontrollü bir şekilde büyümelidir. Bu nedenle “İşimi nasıl büyütürüm?” ve “İşletmeyi büyütmek için ne yapmalı?” sorusunun yanıtları önem kazanır.

İşletmelerin büyümesi kadar kontrollü ve sağlıklı bir şekilde büyümesi gerektiği de unutulmamalıdır. Neticede bir şirketi büyütmek için yapılanlar ile parayı büyütmenin yolları arasında büyük bir farklılık bulunur. Şirket büyütme stratejileri şirketten şirkete değişebilir, değişmelidir de! Sektörel farklılıklar, organizasyon yapısı ve işletme hedefleri doğrultusunda büyümenin planlanması elde edilen sonuçların başarılı olmasını mümkün kılar.

Siz de “Bir şirketin büyümesi için yapılması gerekenler nelerdir?” diye derin düşünceler içerisindeyseniz, yazımızdaki aşamaları bir an önce uygulamaya başlayabilirsiniz.

Mevcut Pazarınıza Nüfuz Edin

“Dükkan nasıl geliştirilir?” sorusu aklınıza düşmeye başladıysa yapmanız gereken ilk şey yeni müşteri kazanımına yoğunlaşmaktır. Yeni müşteri kazanmak için çeşitli atılımlar yapmadan da mevcut müşteri kitlenizin sizi tercih etmeye devam etmesini sağlamalısınız. Yeni müşteriler kazanmak mevcut müşterilerin yeniden işletmenize gelmesini sağlamaktan çok daha kolaydır. Bu gerçekten yola çıkarsanız, yeni müşteri bulma zahmetine girmeden mevcut müşterilerinize daha çok satış yaparak gerekli ivmeyi kazanabilirsiniz.

Referans İsteyin

Tabi ki mevcut müşterilerinizi sizi tercih etmesini sağlamanız kadar yeni müşteri bulmanız da önemlidir. Yeni müşteri kazanmanın en kolay yolu ise mevcut müşterilerden referans istemektir. İyi ürünleriniz varsa ve mükemmel müşteri hizmetleri sunuyorsanız işiniz oldukça kolaydır. Mevcut müşterilerinizi arayıp ürünlerinizden memnun olup olmadıklarını sorgulayabilir ve ürünleriniz ile ilgilenen başkalarının olup olmadığını kendilerine sorabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerinizi Yenileyin

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yenilemeniz işinizi büyütmek için uygulayabileceğiniz en doğru hamlelerden biridir. Eğer yenilenebilecek özelliklere sahip değilse ürün ya da hizmetleriniz, müşterilerin neden sizi tercih etmeleri gerektiği ile ilgili gerekçeler üretebilirsiniz. Daha iyi bir alternatif de hem ürünleri hem de hizmetleri çeşitlendirmektir. Ürün ve hizmetler ne kadar farklılaşırsa “işimi daha iyi nasıl yapabilirim?” endişeleri de azalır. Hedef kitlenin genişlemesine ve daha çok kişiye satış yapılabilmesine fırsat tanıyan bu durumun tüm artılarını yaşamak için stratejinizi doğru belirlemelisiniz.

Pazarınızı Genişletin

İşletmenizi büyütmek için uygulayabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. İşletmenizin bayiliklerini verebilir ya da farklı bölgelerde şubeler açabilirsiniz. Organizasyon ve kurumsal yapınız izin verirse bayilik vererek büyümek için gerekli sermayeye de ulaşabilirsiniz. Fakat bu süreci çok dikkatli bir şekilde kurgulamalısınız. Franchise vermek ve bu yolla başarılı olmak için ilk olarak marka değerinizi arttırmalı ve genel geçer kabul gören denetim fonksiyonlarından yararlanmalısınız.

Sektörel Fuarlara Katılın

Sektörünüzle ve faaliyet alanınız ile ilgili fuarlara mümkün olduğunca katılmaya çalışın. Bu doğrultuda devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. Sizin ürün ya da hizmetlerinizle ilgilenen katılımcıların bulunduğu bu organizasyonlarda varlığınızı güçlendirebilirsiniz. Fuara özel hazırlıklar yaparak ve mutlaka kartvizitinizi dağıtarak iş çevrenizi genişletebilirsiniz.

İhracat Yapın

Eğer ürün imal ediyorsanız ya da ürün imalatçılarından sattığınız ürünleri tedarik ediyorsanız, işinizi büyütmek için potansiyel bir fırsata sahipsiniz demektir. Günümüzde ihracat ciddi bir devlet desteği görmekte, aynı zamanda da yüksek karlılık bırakmaktadır. İhracat yapabilmek için ürün kalitenizi arttırmalı, kendinize hedef Pazar belirlemeli, web sitenizi farklı dillere çevirtmeli, gerekirse ticaret odasıyla bağlantıya geçmeli ve uluslararası e-ticaret sitelerine üyelik yaptırmalısınız.

Şimdi Büyüme Zamanı!

Kendinizi, potansiyelinizi, ticari zekanızı, imkanlarınızı, alabileceğiniz destekleri ve işinizi hafife almayın. Ülkemizde de dünyada da sıfırdan başarıya ulaşan birçok girişimci olduğu gerçeğini unutmayın. Önerilerimizi düşünün ve sağlam adımlarla ilerleyerek hedefinize doğru kararlılıkla yürüyün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here