Kül tablası

2009 yılında yürürlüğe giren kapalı mekanlarda sigara içme yasağının ardından kafe, restoran, bar gibi eğlence mekanlarında masalarda bulunan kül tablaları ortadan kalkmış, bununla birlikte müşterilerin çay poşeti ya da kürdan gibi küçük çöplerini atacakları hiçbir tanımlı yer kalmamıştır.

Bazı mekan sahipleri kül tablalarına veda etmemiş olsa da bu uygulama gelen müşterilere “Burada sigara içilir” izlenimi verdiği için iki taraf arasında anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Hem bu problemlere çözüm olmak hem de esprili bir şekilde dumansız hava sahasına destek vermek için tasarlanmıştır

“Kül” Tablası. “Kül” Tablası, sadece dumansız mekan sahipleri için
değil, sigara içen misafirlerini de kibarca uyarmaya çalışan ev sahipleri için de kullanışlı bir ürün olacaktır.

“Kül” Tablasının formu olabilecek en sade formda bir kül tablasına sigara yuvalarının aksi yönde taşırılması ile oluşmuştur. Bu sayede hem çöplerin atılacağı alan fire vermeden korunmuş hem de sıradan kül tablalarının verdiği kötü ve yanlış izlenim ortadan kaldırılmıştır. Kül Tablasının, geleneksel rakiplerine oranla daha az ısıya maruz kalacağı göz önde bulundurularak, malzemesi ABS olarak belirlenmiştir. Enjeksiyon yöntemi ile üretilen gövdenin üzerine metal efektli vinil kaplanarak üretim tamamlanır.
Orkun Kule
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

1 YORUM

  1. çok saçma sapan bir düşünce..((kışilere sigarayı hatırlatır ki..sıgarasını yaktıktan sonra eşşek gıbı kül tablası getırıp önüne koyacan..aksıne gönül koyup çıkar gider..
    hiç beğenmedım..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here