Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarı hem lezzeti hem de bol miktarda protein içermesinedeni ile giderek daha çok tüketilmeye başlanan besinler arasında yeralmaktadır. Duyulan ihtiyacın artması ve yetiştirilmesinin daha kolay olmasıevde mantar yetiştiriciliğini de popüler hale getirmektedir. Doğru yöntemlertercih edilerek yapılan mantar üreticiliğinde yatırımın geri dönüşü diğerişlere oranla çok daha kısa sürmektedir.

Evde kültür mantarıyetiştiriciliği içinağaç talaşı ya da saman, kültür mantartohumu da denilen misel ve kalın koyu renk bir çöp torbası yeterligelmektedir. Haşlanmış ve sterilizasyonu yapılıp soğutulmuş saman ya da talaşortalama 10 cm kalınlığında olacak şekilde çöp torbasının dibine taban olarakdöşenmektedir. Talaşın üzerine bir avuç misel yayılarak, ince bir tabaka halinialması sağlanmaktadır. Üzerine daha ince olacak şekilde yeniden talaş ve birkat daha misel yayılmaktadır. Malzemeler bitene kadar bu işlem tekrarlanmakta,en üstte materyal bulunmaktadır. Hazırlanan poşet güneş ışığı görmeyecek venemli olan, banyo gibi bir ortamda muhafaza edilmektedir. Kuluçka evresininkaranlıkta tamamlanması ve poşetin ağzının açılmaması gerekmektedir.

Önerilen İçerik: 

Yaklaşık 20 gün sonra poşetin yanlarına delik açılarak, kompostun hava alması sağlanmaktadır. Otuz günün sonunda deliklerden mantarların çıktığı görülmektedir. Olgunlaşan mantarlar toplandıkça yerinden yenileri çıkmaktadır. Mantarların kesilmemesi, köküyle sökülerek alınması gerekmektedir. Böylece mantar kökünün çürümeye yol açması önlenebilmektedir. Eğer talaşların kuruması engellenebilirse, bir poşet komposttan üç ay süre ile verim alınabilmektedir.

Kültür Mantarı Nedir?

Beyaz ve şapkalı bir mantar türü olan kültür mantarı, doğada pek çok zehirli tür olması nedeni ileihtiyacın karşılanması için uygun koşulların sağlandığı imalathanelerdeüretilmektedir.

Önerilen İçerik:

Kültür mantarı güneş ışığına ihtiyaç duymadığı için evde kültür mantarı yetiştirme sondönemin popüler girişimleri arasında yer almaktadır. Isı ve havalandırmakontrolünün sağlanması durumunda kasalarda ya da plastik torbalarda da üretimiyapılabilmektedir. Yeşil yapraklı bitkiler gibi fotosentez yapmayan mantarlarözel hazırlanmış kompostlara ihtiyaç duymaktadır. Kültür mantarı kompostu gübre, saman, buğday sapı, çeltik sapı gibikarışımların fermantasyonu ile elde edilmektedir. Kompostu kültür mantarıyetiştiren kişi kendisi hazırlayabilmekte ya da hazır olarak satınalabilmektedir. Titizlikle hazırlanmamış bir kompost bitki haslarına ya dazararlı bitki böceklerine elverişli ortam oluşturabilmektedir.

Kültür Mantarı KaçGünde Yetişir?

Kültür mantarının misel ekimi sonrası ön gelişme dönemi yaklaşık 12-15 gündür. Sonrasında üzerine %70 nemli dezenfekte edilmiş örtü toprağı serilmektedir. 21 gün sonra hasat için uygun mantarlar çıkmaktadır. Ortalama 30-60 gün arasında tekrar ürün alınabilmektedir. Uygun nem, sıcaklık ve havalandırma koşullarının sağlanması durumunda mantar yıl boyunca üretilebilmektedir.

Kültür MantarıYetiştiriciliği Maliyeti Nedir?

Bu maliyet yetiştiriciliğe başlarken tercih edilen üretimkapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle üretim alanıbelirlenmelidir. Ardından kompost ve misel üreticileri ile görüşülmesi maliyetrakamını netleştirmeyi sağlayacaktır. Üretim yerinde gerek duyulan raf düzeni,iklimlendirme ve havalandırma sistemleri de maliyet üzerinde etkili olmaktadır.Başlangıç için 40.000-50.000 TL civarında olan kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti yıllık 30.000 TL civarında kültür mantarı yetiştiriciliği kazancısağlamaktadır. Kültür mantarı fiyatı kilogramı3 ile 10 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kültür MantarıYetiştiriciliğinin Zorlukları Nelerdir?

Kültür mantarı yetiştiriciliğinin üretim aşamalarına göre ideal nem oranı değişiklik göstermektedir. Uygun nem oranının ayarlanamaması durumunda bakteriyel ve mantar hastalıkları, şekil bozuklukları ve küfler gibi ürünün kalitesini düşüren hatta tüketime sunulmayacak hale getiren hastalıklar oluşabilmektedir.

Kültür mantarıyetiştiriciliği hakkında bilgi almak isterseniz siz de bu yazımızdan yararlanabilir, endoğru koşulları oluşturarak evde kültür mantarı yetiştiriciliğinebaşlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here